04. 09. 2019 19:32 | MALÁ IDA, NOVÁČANY/TV Markíza

V malej obci na východe chcú rómske deti chodiť do školy, ale nechcú ich tam

Vyzerá to tak, že za všetkým je úradnícke rozhodnutie.

Deti z obce Nováčany, ktoré sa chcú učiť.
Deti z obce Nováčany, ktoré sa chcú učiť. Foto: TV Markíza

Ani tri dni po začiatku školského roka nevedia kam dajú svoje deti do školy. Kurióznu situáciu riešia obyvatelia Nováčan na východe. Školu v ich obci zrušili a v susednej ich deti nechcú. Rozhodnúť musí okresný školský úrad, no zdá sa, že tam majú na všetko čas.

„Sme veľmi urazení, sme veľmi ponížení. Žijeme v demokratickom štáte. A naše deti tak patria do školy tak ako aj vaše."

Od pondelka sa snaží deväť rómskych detí z Nováčan nastúpiť na povinnú školskú dochádzku do Malej Idy. Je tu však problém, škola tvrdí, že ich v tejto chvíli prijať nemôže.

Rodičia v stredu (4. 9.) riaditeľovi doniesli žiadosti o prijatie, skončilo sa to búrlivou diskusiou.

Školu v Nováčanoch zrušili, no v Malej Ide ich nechcú. Obecní poslanci nesúhlasia s rozšírením školského obvodu. „Je mi ľúto týchto rodičov, ale ja zákon neporuším, ja som štatutár tejto obce. A jednoducho bolo treba konať skôr aby to bolo v papierovej forme aby mohli títo žiaci nastúpiť do našej školy," hovorí starostka obce Malá Ida Jana Kallová.

„Je mi ľúto, že nastala takáto situácia, rodičom detí z Nováčan ľudsky rozumiem, že sú rozčarovaní z toho, že nevedia kde majú svoje deti poslať do školy. Ale o tom nerozhodujem ja ako riaditeľ školy ale niekto iný," konštatoval riaditeľ Základnej školy Malá Ida Slavomír Hribľan

Zriaďovateľom školy je obec. Okresný školský úrad môže spor ukončiť a nariadiť tejto alebo inej škole, aby žiakov prijala. Konať vo veci vraj začali až koncom augusta.

TV Markíza oslovila aj ministerstvo vnútra, ktoré ma nás starosti riadenie Okresných úradov. Neodpovedali. A kým nerozhodnú, konať nemôže ani ministerstvo školstva.

"V tomto prípade odporúčame starostovi Nováčan, aby zaslal oficiálnu žiadosť na Okresný úrad odbor školstva, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra. Okresný úrad vydá rozhodnutie o zriadení spoločného školského obvodu, čiže určí školu, ktorú majú dotknutí žiaci navštevovať," reagovala hovorkyňa rezortu školstva Ria Feik Achbergerová

Starosta obce Nováčany Ján Štrbík tvrdí, že viackrát boli na Okresnom úrade v Košiciach riešili túto situáciu a potom mu vedúci odboru nariadil ústne, aby dal dokumentáciu žiakov do Malej Idy. „Nový riaditeľ ju prevzal a povedal mi vedúci odboru, že kým sa vyriešia veci tak budú deti navštevovať školu v Malej Ide," zdôraznil Štrbík.

Základná škola v Malej Ide voľné miesta pre nových žiakov má. V obci ale aj na škole však tvrdia, že v budúcnosti to tak byť nemusí, aj preto vraj ich nechcú prijať.

Rodičia mohli deti prihlásiť aj do školy v Jasove, ktorý je dokonca o kilometer bližšie ako Malá Ida. Túto alternatívu však odmietajú a majú na to právo. Školu pre deti si predsa môžu vyberať.

Problému sa venoval reportér Dušan Tokarčík.

 


VIAC Z Domáce