06. 09. 2019 09:13 | BRATISLAVA/TV Markíza

Unikátny prelet ponad národný park: Tento dvojtonový náklad má pomôcť prírode

Stará čistička odpadových vôd už nápor turistov nezvláda a museli ju vymeniť.

Prelet vtruľníka s nákladom.
Prelet vtruľníka s nákladom. Foto: TVNOVINY.sk

Vrtuľník vo Vysokých Tatrách na Zamkovského chatu doviezol bezmála dve tony vážiaci náklad, ktorý má pomôcť prírode.

Stará čistička odpadových vôd už nápor turistov nezvláda a museli ju vymeniť. Unikátny prelet ponad národný park požehnali aj ochranári.

„Už pri tej návštevnosti a tým, že máme nóbl splachovacie záchody, musíme riešiť túto vec odpadovej vody a aj tým, že ja som vyštudovaný hydrogeológ, tak to jedna vec, ktorú by som normálne robila v živote, aj keby som nebola chatárkou, tak je to taká skôr vec aj mojej cti," povedala chatárka na Zamkovského chate Jana Spitzkopf Kalinčíková.

Nebývalý stavebný ruch v týchto končinách vzbudzoval pozornosť počas celého leta a turistov na detaily upozorňovala aj veľká tabuľa, na ktorej bolo v troch jazykoch napísané, čo sa to tu vlastne deje. „Vždy sa bojím, že sa niečo stane, lebo vidíte čo je to za sila, takže treba sa ísť schovať, lebo to bude strach," pokračovala Jana Spitzkopf Kalinčíková.

Odvážna chatárka utekala pomáhať chlapom, aby obrovská nádrž sadla do vopred pripravenej jamy. Krvi by ste sa jej vraj nedorezali. Každé jedno zaváhanie by tu mohlo mať fatálne následky. Všetci sa ale spoliehali na skúsenosti a rokmi vycibrený fortieľ pilota vrtuľníka a jeho navigátora.

Viac si pozrite v reportáži Jána Tribulu

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce