07. 09. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Rodičov detí, ktoré nemôžu jesť v škole, zaskočilo platenie za zohrievanie obedov

Zaviedli ich niektoré samosprávy ako reakciu na to, že kvôli obedom zadarmo museli zamestnať nové kuchárky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Až 40 centov za zohriatie obeda. Rodičov, ktorých deti sa nemôžu stravovať v škole zo zdravotných dôvodov, zaskočilo, že tiež musia platiť takzvané režijné náklady. Služby kuchárok pritom využívajú len minimálne.

Rodičov druháčky Simony sa školské obedy zadarmo netýkajú. Ich dcéra je totiž celiatička a keďže v škole jej nevedia spraviť vyhovujúce jedlo, musia jej obed navariť doma a zabaliť. Od školy teda potrebujú len to, aby jej ho vyložili na tanier a ohriali.

„Zriaďovateľ pýta 40 centov za ohrievanie obedu pre celiatika. Minulý rok to bolo zdarma, tento rok 40 centov aj za to keď nebude v škole. Že to sú režijné náklady a aj na moju Simonku potrebujú 40 centov za obed," opísala nám situáciu Simonkina mama Ivana Szegfű.

Nejde ani tak o pár eur mesačne, ako skôr o princíp

Režijné náklady zaviedli niektoré mestá alebo mestské časti ako reakciu na to, že kvôli obedom zadarmo museli zamestnať nové kuchárky, prípadne nakúpiť vybavenie do kuchyne. Nič z toho však dcéra pani Ivany ani nevyužíva.

„Stravu jej neohrieva kuchárka, ale pani vychovávateľka, ktorá už je teda druhý rok ochotná sa o ňu starať. Toto je podľa vás hodné 40 centov? Určite nie. Chápem, že majú náklady na elektriku a umývanie riadu, ale prečo mám platiť aj keď dieťa bude choré?," dodala pani

Štát dáva od podobných prípadov ruky preč. Peniaze za zohrievanie obedov nechceli od celiatikov len v Petržalke. V Ružinove to napríklad odôvodňovali tým, že majú náklady na elektrinu nielen pri zohrievaní, ale aj pri uskladnení jedla v chladničke a niečo stoja aj čistiace prostriedky, ktorými umyjú príbor.

Školská jedáleň
Školská jedáleň Foto: TASR
 

Podobné dôvody mali podobne aj v Petržalke, po našich otázkach však svoj postoj prehodnotili. „Rodičia detí, ktoré si svoj obed ráno prinesú a potom im je v školskej jedálni zohriaty a naservírovaný, musia podľa platného všeobecne záväzného nariadenia platiť za režijné náklady 0,40 eur. Vedenie mestskej časti sa však rozhodlo toto VZN zmeniť a navrhne poslancom na schválenie zmenu, aby rodičia takýchto detí za režijné náklady platiť nemuseli," konštatovala hovorkyňa MČ Petžalka.

Rodičom bude navyše mestská časť prispievať toľko, koľko prispieva na obedy zdravým deťom, teda euro dvadsať. Aj v tom sú však nejasnosti.

„Vypisovali sme potvrdenia , že Simona je celiatička a mali by sme teda dostávať 1,20. Ale že ako a kedy to bude, to ešte neviem," dodala pani Szegfű.

Nakrúcal reportér Martin Petro.

 


VIAC Z Domáce