09. 09. 2019 13:59 | BRATISLAVA/zg, TASR

Harabin je stále kandidát na šéfa NS, jeho vzdanie sa neplatí

Neposlal ho oficiálne, poslal len mail s odklikom na jeho tlačovku.

Štefan Harabin.
Štefan Harabin. Foto: TASR
Kandidátky na šéfky Najvyššieho súdu:  Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová.
Zľava Jana Bajánková, Ivetta Macejková, Soňa Mesiarkinová.
Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková.

Osemnásť členov Súdnej rady začalo v pondelok popoludní na mimoriadnom zasadnutí Súdnej rady voliť nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. O predsednícke kreslo sa uchádzajú sudkyne NS SR Ivetta Macejková, Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová.

Sudca a neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin, ktorý sa vo štvrtok (5. 9.) kandidatúry vzdal je však stále v hre. Na rokovaní rady jej člen Dušan Čimo povedal, že vzdanie sa Harabina nie je platné.

Odkaz na link na YouTube, ktorý Harabin poslal predsedníčke Súdnej rady Lenke Praženkovej, nespĺňa náležitosti, že sa vzdal oficiálne svojej kandidatúry. Dospela k tomu mandátová komisia Súdnej rady, ktorej členovia uviedli že k dnešnému dnu Súdna rada nedisponuje písomným vyjadrením, že sa oficiálne vzdal svojej kandidatúry.

Súdna rada o kandidátoch rozhodne v tajnej voľbe. Voľbe bude predchádzať verejná časť zasadnutia, na ktorej jednotliví kandidáti vo vylosovanom poradí odprezentujú a uvedú svoje predstavy o ich pôsobení vo funkcii predsedu NS SR.

Na úvod v poradí 7. zasadnutia Súdnej rady jej predsedníčka Lenka Praženková skonštatovala, že Súdna rada je uznášaniaschopná a nikto z jej členov sa neospravedlnil.

Kandidátky na šéfky Najvyššieho súdu: Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová.
Kandidátky na šéfky Najvyššieho súdu: Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová. Foto: Viktor Serebryakov
 

Členovia si následne zvolili členov volebnej a mandátovej komisie.

Kandidát, ktorého rada schváli a predloží prezidentke na vymenovanie, potrebuje získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých členov Súdnej rady.

 

Bajánkovú navrhlo do funkcie 15 sudcov NS SR, sudcovská rada Krajského súdu v Banskej Bystrici, Trenčíne a Nitre, plénum sudcov Okresného súdu Piešťany a jedna členka Súdnej rady. Bývalú predsedníčku Ústavného súdu SR Macejkovú navrhlo 26 sudcov NS SR a Mesiarkinová kandiduje na návrh jedného člena Súdnej rady. Pôvodného kandidáta Harabina zase navrhla jedna sudkyňa Súdnej rady.

Voľbu nového šéfa NS SR vyhlásila predsedníčka Praženková koncom júla. Jednotlivé návrhy kandidátov boli od oprávnených subjektov doručované priamo predsedníčke súdnej rady. Stanovená lehota uplynula 19. augusta.

Zľava Jana Bajánková, Ivetta Macejková, Soňa Mesiarkinová.
Zľava Jana Bajánková, Ivetta Macejková, Soňa Mesiarkinová. Foto: TASR
 

Súčasnú predsedníčka NS SR Danielu Švecovú vymenoval exprezident Andrej Kiska na začiatku októbra 2014. Švecovú zvolili za predsedníčku NS SR členovia Súdnej rady SR 16. septembra 2014. V opakovanej tajnej voľbe vtedy získala 11 hlasov členov Súdnej rady, proti nebol nikto, štyria sa zdržali. Jej protikandidát Daniel Hudák získal dva hlasy, dvaja boli proti a 11 sa zdržali.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce