10. 09. 2019 07:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Prieskum o potratoch nastavil politikom zrkadlo: Budú pokračovať v kultúrnej vojne?

Prekvapili voliči národniarov aj kiskovcov. Politické strany budú zrejme ďalej využívať rozdelenú spoločnosť.

Téma interrupcií budí vášne a politici to využívajú.
Téma interrupcií budí vášne a politici to využívajú. Foto: TVNOVINY.sk

Agentúra Focus pripravila exkluzívne pre TV Markíza prieskum verejnej mienky o interrupciách. Na otázku, či ste za sprísnenie pravidiel potratov, odpovedalo negatívne 50,4 percenta opýtaných a za sprísnenie bolo 41,6 percenta opýtaných.

Agentúra sa bližšie pozrela aj na to, ako odpovedali voliči jednotlivých strán. Niektorí politici už stihli predložiť parlamentu aj novelu potratového zákona. Dokopy tak zatiaľ na stole ležia tri návrhy. Od kotlebovcov, Sme rodina a poslancu Richarda Vašečku.

 

Prekvapila Kiskova strana

Politologička Viera Žúborová hovorí, že od voličov strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko by sme očakávali, že väčšina sa prikloní k sprísneniu potratov, keďže aj samotný Kotleba hovorí o ochrane nenarodených detí ako o jednej zo svojich priorít. Prieskum ukázal, že o čo si viac Kotlebových voličov je za zachovanie súčasného stavu.

Ešte prekvapivejšie boli výsledky voličov SNS. Tretina opýtaných voličov národniarov je za sprísnenie interrupcií a proti je 60 percent. Ide pritom o dve strany, ktoré sa pomerne výrazne profilujú ako národné a konzervatívne.

Napriek tomu, podľa Žúborovej prieskum potvrdzuje, že Slovensko je v tejto otázke rozdelené. Oba tábory sú silné a majú vyhranené názory. A práve to podľa Žúborovej dráždi politikov.

"Krátko pred voľbami cítia politické strany šancu načrieť do jedného z táborov po nové hlasy. Nemyslím si, že SNS ani ĽSNS poľavia zo svojich návrhov. Skôr sa uvidí, akým spôsobom túto tému budú komunikovať a kto sa bude pasovať "za väčšieho" kresťana a zástancu tradičnej rodiny, čo je momentálne jednou z nosných tém budúcich parlamentných volieb," myslí si politologička.

Pomerne prekvapivé je rozloženie podporovateľov sprísnenia potratov. Až 56,4 percenta voličov Kiskovej strany Za ľudí chce sprísniť podmienky interrupcii. Môže to byť ovplyvnené aj tým, že do Kiskovej strany postupne prichádzajú ľudia z konzervatívneho spektra politiky.

"Na druhej strane však samotná profilácia strany svedčí o tom, že sa bude postupne počas nasledujúceho obdobia profilovať ako tzv. catch-all party, nová SDKÚ-DS s konzervatívnejšou voličskou základňou," dodáva Žúborová.

Hlina ako príklad

No hoci by Kiska mohol vidieť v interrupciách potenciál ako získať ďalších konzervatívnych voličov, Žúborová si myslí, že predstavitelia Za ľudí do kultúrnej vojny nepôjdu.

"Nezabúdajme, toto je generácia politikov, ktorých mentálny svet je v 21. storočí, nech Alojz Hlina so svojím postojom slúži ako príklad," myslí si Žúborová.

Politologička pripomína, že nosnou témou budúcich volieb je boj medzi zastáncami tzv. tradičných hodnôt a priaznivcami otvorenej spoločnosti. "Andrej Danko sa vymedzil voči dvom extrémom. Na jednu stranu dal fašistov a na druhú extrémnych liberálov. Toto bude hlavná téma parlamentných volieb, úplne neprirodzená, ktorá rozdúchava vášne v spoločnosti," dodáva Žúborová.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce