10. 09. 2019 08:50 , článok bol aktualizovaný 10. 09. 2019 19:11 | BRATISLAVA/Tvnoviny.sk

Kauza zmenky: Po výpovedi Tótha súd pojednávanie prerušil, pokračovať bude v októbri

Predpoludním vypovedali exriaditeľka Zuzana Ťapáková aj súčasný riaditeľ televízie Matthias Settele.

Marian Kočner, jeho advokáti Martin Pohovej (druhý zľava) a Michal Mandzák (druhý sprava).
Marian Kočner, jeho advokáti Martin Pohovej (druhý zľava) a Michal Mandzák (druhý sprava). Foto: TASR
Marian Kočner na hlavnom pojednávaní v kauze falšovania zmeniek.
Marian Kočner prichádza na hlavné pojednávanie v kauze falšovania zmeniek.
Marian Kočner, jeho advokáti Martin Pohovej (druhý zľava) a Michal Mandzák (druhý sprava).

V utorok (10.9.) pokračovalo hlavné pojednávanie s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom v kauze zmeniek televízie Markíza.

Na súd sa dostavil opäť aj Peter Tóth, ktorý svedčil od 13:00 h. Práve jeho výpoveď by mala byť v prípade kľúčová. Verejnosť počas nej vylúčili.

Pred Tóthom vypovedala najskôr bývalá riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková a po nej súčasný riaditeľ Matthias Settele.

 

Online sme ukončili, takýto bol priebeh utorkového pojednávania

18:20 Krátko po 18:00 ukončil Tóth svoju výpoveď. Súd hlavné pojednávanie prerušil, pokračovať bude 17. októbra.

13:00 Začala sa výpoveď Petra Tótha. Verejnosť je z nej vylúčená

11:30 Výpoveď Matthiasa Setteleho sa skončila. Súd vyhlásil prestávku do 13:00 h. Vypovedať bude Peter Tóth.

 

11:24 Kočner sa Setteleho pýtal, prečo si televízia kvôli kauze zmenky najali PR agentúru Petra Papanka. Settele vysvetľoval, že Markíza má veľa oblastí a ich vlastné PR oddelenie by kauzu zmenky nestíhalo, tak ako ani on sa nemôže venovať len tejto kauze.

11:19 Settele počas svojej výpovede za pomoci tlmočníka vysvetľoval, že Markíza podlieha veľmi prísnym interným kontrolám, ako aj externým audítorom. Deje sa tak vzhľadom na to, že je materská spoločnosť televízie CME vedená na burze v New Yorku aj v Prahe. To má korešpondovať aj s predloženými listinnými dôkazmi, ktoré sa podľa obhajcu televízie Daniela Lipšica majú týkať auditovaných správ CME. Tie mali byť predložené americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), "z ktorých vyplýva, že existencia zmeniek evidovaná nebola, napriek tomu, že by evidovaná byť musela".

11:11 Kočner sa Setteleho pýta na to, či vie o tom, že jeho právnici presviedčali Pavla Ruska, aby povedal, že zmenky nepodpísal alebo podpísal pod hrozbou násilia. Kočner dodal, že túto informáciu povedal Rusko v civilnom konaní na Okresnom súde v Bratislave. Settele povedal, že o tom nevie.

10:58 Kočner sa riaditeľa televízie opýtal na Adriana Sarbu, teda bývalého generálneho riaditeľa CME. “Viete ako skončil? Aký bol jeho osud?” pýtal sa Kočner. “Nemám nič s pánom Sarbu spoločné, viem iba to, čo sa o ňom písalo v médiách,” odpovedal Settele.

 

10:31 Začal sa pýtať prokurátor Ján Šanta. Zaujímalo ho, ako sa zareagovali americkí investori, keď im Settele povedal o zmenkách. "Keď som sa dozvedel v novembri 2016 o zmenkách, dal som pokyn, aby prekontrolovali všetky doklady, nič sme nenašli," vypovedal Settele.

10: 24 Settele prečítal prísahu po nemecky. Potvrdil, že rozumel prísahe. Výsluch bude trvať dlhšie práve preto, že ho sprevádza preklad z nemčiny. Svedok dostal priestor povedať, čo ku kauze vie.

Začal svojím pôsobením v Markíze, kde je riaditeľom od roku 2013. „Pozrel som si všetky zmluvy, všetky dokumenty a tak som si vytvoril obraz o spoločnosti...O zmenkách som sa dozvedel prostredníctvom našich právnych zástupcov. Myslím, že to bolo v roku 2016. Áno, 11. novembra 2016," hovoril Settele.

Generálny riaditeľ TV Markíza Matthias Settele.
Generálny riaditeľ TV Markíza Matthias Settele. Foto: TASR
 

09:57 Výsluch Zuzany Ťapákovej sa skončil. Príde súčasný riaditeľ televízie Matthias Settele. Výsluch bude tlmočený.

09: 55 Pýtal sa znovu Kočner. "Ohrozil by záväzok 16 mil. eur v roku 2007 Markízu?" Opýtal sa Kočner. "Nemala som vtedy účtovníctvo Markízy, je to čistá špekulácia, neviem na ňu odpovedať," povedala.

09:51 Pýtali sa aj sudcovia. Jána Buvalu zaujímalo, či by exriadteľka vedela posúdiť či z Ruskovcov mal niekto dominantnejší vzťah k televízii? "Podľa mňa jednoznačne Pavol Rusko," povedala. Pokračoval sudca: "Postrehli ste niekedy ekonomické operácie, ktorej podstatou by bola optimalizácia daní?" pýtal sa Buvala. "Takéto niečo som nevnímala, ani som neprichádzala do styku s takýmito informáciami," odpovedala.

Zuzana Ťapáková.
Zuzana Ťapáková. Foto: TASR
 

09:46 Otázky exriaditeľke kladie aj Kočner. „Povedali ste, že náš príchod sprevádzala hrubá sila. Koľko nás tam bolo, môžete špecifikovať?" Ťapáková odpovedala, že nevie, koľko ich bolo. „...Pamätám si vás, pána Agha, pána Čongrádyho a potom ozbrojených mužov. Tá situácia bola veľmi nepríjemná, tí muži ma čakali, keď som vystupovala z auta. Existujú z toho zábery, fotografický materiál," hovorila Ťapáková. „Ja som sa pýtala, kto je riaditeľom a vy ste povedali, že pán Čongrády. Na pána Pohanku si nepamätám," pokračovala.

09: 39 "O zmenkách som sa dozvedela, až keď boli medializované," uviedla na začiatku svojej svedeckej výpovede Ťapáková. Ako generálny riaditeľ, spolukonateľ a štatutárny zástupca televízie sa musela podpisovať pod účtovné uzávierky aj výročné správy. V rámci výkonu svojej funkcie sa však o zmenkách nikdy nedozvedela. "V účtovníctve sa nenachádzali," dodala.

09:23 Ťapáková vravela, že nerada spomína na Kočnera. "S pánom Kočnerom sme sa stretli pri nie príjemnej udalosti, keď prišiel do Markízy, čo bolo sprevádzané hrubou silou. To bolo moje jediné stretnutie s ním, kde došlo ku komunikácii. Nerada na neho spomínam," povedala.

09:11 Pred súdom začala vypovedať ako svedkyňa bývalá riaditeľka televízie Zuzana Ťapáková. Mal by prísť aj súčasný riaditeľ Matthias Settele.

“O zmenkách som nemala žiadnu vedomosť, počas môjho riaditeľovania som nič také v účtovníctve nenašla. Ako riaditeľka som preberala televíziu po pánovi Mikovi, prebralo sa to za prísnych pravidiel, auditu, prítomnosti právnikov, finančných riaditeľov a zástupcov CME," povedala Ťapáková.

09:00 Pred Justičným palácom v Bratislave sa už schádzajú novinári, ktorí musia prejsť bezpečnostnou kontrolou. Začiatok pojednávania je naplánovaný na 9.00 h. Na žiadosť Pavla Ruska sa pojednáva v jeho neprítomnosti.

Pojednávanie v kauze falšovania zmeniek začalo v pondelok. Jeho priebeh sme sledovali počas celého dňa.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce