20. 09. 2019 06:00 | STARÁ ĽUBOVŇA,POPRAD/KATARÍNA KIŠŠOVÁ

Sedemročný Samko zomrel v nemocnici v Poprade. Prípadom sa zaoberá aj polícia

Riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice, kde bol chlapec hospitalizovaný, je presvedčený, že jeho lekári nepochybili.

Sedemročný Samko mal metabolickú poruchu.
Sedemročný Samko mal metabolickú poruchu. Foto: Archív L.O.

Sedemročný Samko s metabolickou poruchou dostal teplotu a silný kašeľ. Mama s ním išla k doktorke, ktorá mu predpísala antibiotiká a sirup. Keď mu teploty neprešli ani na druhý deň, išli na pohotovosť. Odtiaľ Samka previezli do nemocnice v Starej Ľubovni, kde mu urobili vyšetrenia a hospitalizovali ho.

Ošetrujúca lekárka rodine oznámila, že Samkovi dala paralen, diazepan a infúziu. Ubezpečila ich, že chorobu prespí a ďalší deň, najneskôr o dva bude v poriadku. Podľa slov Samkovej rodiny už prvé vyšetrenie ukázalo, že má v krvi zvýšený amoniak na hodnotu 77 umol/l. Normálna hodnota je 60 umol/l.

Samkov starý otec hovorí, že amoniak mu stúpal v dôsledku jeho diagnózy. Podobnú situáciu už raz v minulosti prekonali, keď mu amoniak stúpol na úroveň vyše 800 umol/l. Vtedy mu v nemocnici dávali infúzie glukózy. V Starej Ľubovni tak podľa starého otca neurobili.

Žiadali prevoz do Bratislavy

Samkova mama nebola s postupom lekárov spokojná, tak sa rozhodla, že ho presunú do nemocnice v Poprade už v ten deň. Verila, že tam bude personál skúsenejší a Samkovi pomôžu. Lekárov prosili, aby ho tam odviezli rýchlou zdravotnou službou, no tí to odmietli. Rodina podpísala reverz a na vlastné riziko a náklady ho previezli do Popradu.

Keď ho v Nemocnici Poprad prijali, znova mu urobili testy a vyšetrenia. Lekárka im oznámila, že má opuchnutý mechúr a amoniak v hodnote 200 umol/l. V tom čase ho už presunuli na Jednotku intenzívnej starostlivosti.

Samkova rodina žiadala, aby ho presunuli vrtuľníkom do Bratislavy. Sú presvedčení, že v Bratislave sú najlepší experti, ktorí si poradia aj s ťažším prípadom. Primárka v Nemocnici Poprad ich podľa starého otca presviedčala, že to nie je nevyhnutné. Vraj v Bratislave urobia to isté, čo by urobili v Poprade.

Nakoniec mal Samko amoniak vo výške 465 umol/l. Samko zomrel v popradskej nemocnici o štyri dni po prvej hospitalizácii. Rodina dodnes nevie oficiálnu príčinu úmrtia.

"Ja nie som murár, neviem murovať. Keď neviem murovať, tak si zavolám murára, ktorý to vie robiť a zaplatím mu za robotu. Tak je to aj u lekárov. Keď to neviem robiť, nehanbím sa za to, ale spýtam sa iných, nechám si poradiť, posuniem prípad ďalej. Oni to neurobili," hovorí Samkov dedko.

Rodina podala na lekárku Ľubovnianskej nemocnice trestné oznámenie. Sú presvedčení, že lekárka, ktorá Samka liečila, zanedbala starostlivosť a neurobila všetko pre zlepšenie jeho stavu.

Prebehne pitva a prehliadka tela

Polícia už začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová uviedla, že polícia nariadila vykonať prehliadku a pitvu tela na stanovenie presnej príčiny smrti.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zatiaľ dohľad nevykonáva. Rezort zdravotníctva do prípadu nezasahuje, pretože Ľubovnianska nemocnica je súkromná a nespadá do zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva.

Nemocnica Poprad sa vzhľadom na prebiehajúce trestné konanie k prípadu nechcela vyjadrovať.

Nemocnica: Je to štvavá kampaň

Riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský hovorí, že dal prešetriť celý prípad a nebolo zistené žiadne pochybenie nemocnice a jej zamestnancov. "Medzi úmrtím dieťaťa a poskytnutím zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici nie je žiadna príčinná súvislosť," hovorí Bizovský.

Riaditeľ vysvetľuje, že chlapec trpel vrodenou geneticky podmienenou metabolickou poruchou. Dôsledkom choroby je limitujúca výkonnosť organizmu ako celku a tiež jednotlivých orgánov a systémov.

"Takmer polovica týchto detí zomiera v novorodeneckom veku, asi 25 percent sa dožíva veku 1 až 5 rokov. To, že sa uvedený pacient dožil siedmich rokov, svedčí o vysokej odbornosti a snahe zdravotníkov vo všetkých zariadeniach, kde bolo dieťa hospitalizované."

Bizovský dodáva, že posledná Samkova hospitalizácia bola sprevádzaná infekciou dýchacích ciest s vysokou teplotou. Po úvodnej liečbe sa jeho stav stabilizoval, teplota klesla, dieťa bolo pokojné, nezvracalo a sledovalo okolie primerane svojmu stavu.

Zvýšený amoniak v krvi bol podľa Bizovského primeraný jeho diagnóze a nevyžadoval si špeciálnu intervenciu, alebo preklad na iné špecializované oddelenie.

"Celá niekoľkohodinová hospitalizácia bola sprevádzaná nemiestnym agresívnym správaním príbuzných, slovným napádaním personálu, permanentnými verbálynmi útokmi. Súcitíme s rodinou v jej smútku, ale hrubá, štvavá a urážlivá osobná kampaň spustená na sociálnych sieťach proti Ľubovnianskej nemocnici a personálu detského oddelenia, prekračuje hranice tolerancie," hovorí Bizovský.

Keďže Samko zomrel v popradskej nemocnici, príčiny úmrtia Bizovský nevie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce