18. 09. 2019 10:42 , článok bol aktualizovaný 18. 09. 2019 16:37 | GELNICA/Zuzana Žigová

Z obedov zadarmo sú rožky a jogurty: V škole pri Gelnici so stovkami žiakov nemajú jedáleň

Starosta obce uviedol, že nemajú peniaze na novú jedáleň.

Suchý obed v škole v okrese Gelnica
Suchý obed v škole v okrese Gelnica Foto: Veronika Remišová/Facebook

Jogurt a dva rožky. Žiaci v obci Kluknava na východe Slovenska majú takéto obedy zadarmo. Základná škola má malú jedáleň, ktorá pre takmer 600 žiakov nestačí. Z toho 500 žiakov je z vedľajšej obce Richnava, keďže v ich obci majú len kontajnerovú trojtriedku (namiesto budovy školy prerobené kontajnery).

Jedáleň už roky ani nefunguje. Teplú stravu síce škola zabezpečiť vie, je to však len pre maximálne 50 žiakov a to za plnú sumu. Tú donášujú z vedľajšej škôlky.

Od stredy je takýto jedálniček:   Streda - 3 sladké pečivá
                                                   Štvrtok - 3 šišky
                                                   Piatok - 2 sladké pečivá a 1 rožok
                                                   Pondelok - 1 jogurt 2 grahamové rožky
                                                   Utorok - sladké mlieko a dve pečivá

V škole mali pre žiakov suché desiaty, tie však najnovšie zrušili. Na problém upozornila aj poslankyňa Veronika Remišová na sociálnej sieti.

zdroj: Facebook/Veronika Remišová

Keďže kuchyňa nefunguje, riaditeľka školy zabezpečila pre deti aspoň suchý obed. „Ja som apelovala na starostu, aby niečo v tomto prípade urobil, ešte v apríli a cez prázdniny," povedala riaditeľka Jela Zimmermannová. Pokračovala, že ju celá situácia veľmi mrzí.

„Keď nepohol s tým zriaďovateľ, nepohnem s tým ani ja, tak je postavený zákon a teda zriaďovateľ sa mal postarať o jedáleň a teplú stravu. Ja som zabezpečila aspoň suchú stravu," dodala.

Celým problémom je podľa starostu obce to, že nemajú peniaze na novú jedáleň. Starosta Štefan Kováč povedal, že momentálne majú 600 žiakov a v jedálni nemôžu variť. "Je to stará budova a kapacitne nepostačuje. Obec nemá na to peniaze, ja by som rád kapacitu rozšíril, keby bola nejaká výzva od štátu, zatiaľ nie je," povedal.

Rezort školstva reagoval na situáciu

O reakciu sme požiadali aj ministerstvo školstva. To tvrdí, že na základe stanoviska Úradu verejného zdravotníctva „Suchá strava“ môže nahradiť hlavné jedlo, ale podáva sa stravníkom len v mimoriadnych situáciách, a to počas prechodného obdobia so súhlasom príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Rezort ďalej vysvetľuje, že podľa schválenej novely obec zabezpečuje podmienky na stravovanie detí a žiakov vo všetkých školách a školských zariadeniach, ktorých je zriaďovateľom. Do výdajnej školskej jedálne sa strava môže dovážať len zo školskej jedálne, ktorá je zaradená v sieti škôl a školských zariadení ministerstva.

"Z uvedeného vyplýva, že obec už nemá povinnosť zriaďovať vlastné zariadenia školského stravovania, avšak má naďalej povinnosť zabezpečovať stravovanie detí a žiakov v zariadeniach školského stravovania, ktoré má zaradené v sieti škôl a školských zariadení ministerstva školstva. Táto povinnosť je zohľadnená vo financovaní zariadení školského stravovania prostredníctvom výnosu z podielových daní. Obci sú od r. 2003 prideľované finančné prostriedky na stravovanie na každé dieťa materskej školy a každého žiaka školy," uviedli z tlačového odboru Ministerstvo školstva SR.


VIAC Z Domáce