18. 09. 2019 19:00 | BRATISLAVA, KOŠICE/TV Markíza

Policajti, ktorých sa zbavili v NAKA, napísali Sakovej list

Pozrite si, čo hovorí rezortná šéfka na čistky v elitnom útvare.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: NAKA

Za svoju prácu bojujú už aj u ministerky vnútra. Policajti z protidrogovej jednotky v Bratislave, ktorých sa vedenia NAKA postupne zbavuje, poslali Denise Sakovej list.

Televízia Markíza má tento dokument k dispozícii. Píšu v ňom, že nerozumejú, podľa akých kritérií sa nadriadení rozhodli presunúť na okresy a kraje práve ich. Tieto čistky súvisia s reorganizáciou NAKA.

Máme dokument, ktorý poslali policajti z bratislavskej Národnej kriminálnej agentúry, ministerke vnútra. Svojich pozícii sa bez boja vzdať nechcú. Pod list sa podpísali ako kolektív Národnej protidrogovej jednotky.

Policajné prezídium nám už v utorok (17. 9.) potvrdilo, že až polovicu operatívcov z tejto jednotky v Bratislave, teda tých, ktorí odhaľujú drogovú trestnú činnosť v teréne, vedenie k 1. októbru presúva na nižšie pozície.

Dôvodom má byť to, že nespĺňajú odborné predpoklady na prácu v elitnom útvare. Ministerke v liste opisujú, čo sa dialo pri osobných pohovoroch.

„Pohovor s jednotlivými policajtmi, ktorých sa reorganizácia dotýka, prebieha formou oboznámenia o preradení, a to bez udania dôvodu a kritérií výberu. Dotknutí policajti NAKA P PZ majú všetky predpoklady na zotrvanie na NAKE P PZ, majú dosiahnuté požadované kvalifikačné vzdelanie, dlhoročné skúsenosti a majú za sebou výsledky," píše sa v liste ministerke Denise Sakovej.

Hovorca policajného prezídia Michal Slivka povedal, že na základe analýz vyplýva, že národná protidrogová jednotka, konkrétne expozitúra Bratislava, mala najslabišie výsledky.

„Celá spoločnosť od nás žiada, aby sme mali výsledky. My neustále pracujeme na tom, aby tie výsledky bolia skutočne, aby sme budovali dôveru v políciu a pokiaľ treba spraviť personálne zmeny, tak budem ich absolútne plne podporovať," konštatovala Saková.

Ministerka vnútra Denisa Saková.
Ministerka vnútra Denisa Saková. Foto: TASR
 

Preradení operatívci Denisu Sakovú ďalej v liste upozorňujú, že vedenie NAKA zrejme porušuje zákon.

„Máme za to, že keď na základe reorganizačného opatrenia sa rušia tabuľky funkcionárov, a títo sú premiestňovaní na voľné tabuľky radových policajtov, ktorí sú preradení na okresné riaditeľstvá, čím môže byť porušený zákon," píše sa v liste šéfke rezortu.

Znefunkční sa chod protidrogovej jednotky?

Opisujú tiež, čo sa stane, keď ich preradia a o čo prídu. Spomínajú pád v kariére, zníženie platu o tri a viac tried i stratu osobného príplatku.

„Pýtame sa, prečo skúsení dlhoroční policajti NAKA P PZ by mali byť preradení na nižšie funkcie s nižším platom a nie je im ponúknuté adekvátne miesto podľa ich kvalifikačných predpokladov, dlhodobých skúseností. Kde je kariérny rast policajtov, prečo majú končiť tam, kde začínali? Veríme, že chcete, aby Policajný zbor fungoval, aby policajti chodili s radosťou do práce a nie s nechuťou a neistotou," konštatuje sa v liste pre Sakovú.

Policajti, ktorí budú musieť odísť, zároveň tvrdia, že týmto krokom vedenie NAKA znefunkční chod protidrogovej jednotky v Bratislave, čo už v utorok (17. 9.) policajné prezídium rázne odmietlo.

"O ochromení tejto jednotky nemôže byť ani reč. Nedá sa znefunkčniť niečo, čo nie je funkčné. Naopak, tí, čo ostávajú, naďalej pokračujú vo svojej práci a budú doplnení pracovníkmi z NAKA," vysvetlil Slivka.

Ministerka Denisa Saková nám potvrdila, že list policajtov z bratislavskej protidrogovej jednotky dostala. No a preradeným operatívcom odkazuje toto.

„NAKA má byť a vždy aj bola i bude elitná časť policajného zboru a myslím si, že ak sa pán prezident rozhodol urobiť personálne zmeny, má v tom absolútne moju plnú dôveru," vyhlásila Saková.

Reportáž pripravili Zuzana Ferenčáková a Dušan Tokarčík.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce