18. 09. 2019 17:55 | BRATISLAVA/TV Markíza

Niekto zastrelil medvedicu a jej telo nechal ležať v lese. Ostali po nej tri mláďatá

A nie je to jediný prípad v okrese Prievidza.

Zastrelená medvedica.
Zastrelená medvedica. Foto: TV Markíza

V jednej obci diviak, v druhej zas medveď. Oba prípady majú jednu vec spoločnú. Zver niekto zastrelil a jej pozostatky zostali v lese. V prípade medveďa to bolo podľa odborníkov jasné pytliactvo.

Video nakrútil obyvateľ obce Malá Čausa, ktorý bol na prechádzke so psom. Zastrelený diviak ležal v lese na začiatku obce. Starosta si preto servítku pred ústa nedáva.

„Takéto správanie nie je normálne. Už keď raz je ten diviak postrelený, treba si ho dohľadať, treba ho upratať, máme tu mor, zbytočne môže šíriť nález takéhoto uhynutého zvieraťa paniku medzi ľuďmi, je to nezodpovedné," povedal nám starosta obce Jozef Krpelan.

Pýtali sme sa odborníka, kto podľa neho stlačil spúšť. Pytliak to vraj byť nemusel. „Máme tu africký mor ošípaných, na Slovensku boli povolené aj doteraz zakázané spôsoby lovu medzi ktoré patrí aj nočný lov, takže tento diviak mohol byť nedohľadaný," myslí si poľovnícky špecialista Ján Kuchárik.

Starosta Krpelan nám povedal, že oslovili príslušného správcu revíru, ktorý ma zabezpečil upratanie diviaka.

V obci Valaská Belá, časť Gápel, našli aj mŕtvu medvedicu. O život ju zrejme pripravili pytliaci, ktorý ju zastrelili. „Medveď bol ulovený brokovou zbraňou. Na medveďa sa môže poľovať iba guľovou zbraňou a na špeciálnu výnimku, čiže tu sa určite jednalo o pytliactvo," myslí si Kuchárik.

Vyšetrovateľ z Prievidze už začal trestné stíhanie vo veci prečinu pytliactva a prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Škodu vyčíslili na takmer 3 700 eur. Smutné je, že tri medvedie mláďatá ostali bez mamy.

Reportáž, v ktorej zábery nevhodné pre deti a citlivé povahy. spracoval Peter Ziman.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce