18. 09. 2019 19:00 | KOŠICE/TV Markíza

Mimoriadna situácia v Košiciach: V dvoch mestských častiach sa prepadávajú cesty

Mesto sľúbilo nápravu, no nestalo sa tak.

Prepadnutá cesta v košickej mestskej časti.
Prepadnutá cesta v košickej mestskej časti. Foto: TV Markíza

Pre havarijný stav ciest vyhlásili mimoriadnu situáciu. Jedna cesta padá do potoka, druhá sa zosúva dole svahom. Napriek tomu sa ani po pol roku nezačalo s ich opravou. Miestni krútia hlavou, starostovia hovoria o byrokracii.

Cesty v dvoch košických mestských častiach sú naozaj v žalostnom stave. Z jednej z nich si už príroda vzala takmer polovicu. Niektorí obyvatelia sa tade boja aj ísť autom.

Zosuvy odkryli aj elektrické vedenie. Starosta mestskej časti Košická Nová Ves Michal Krcho sa modlil, aby sa tu nič nestalo. Záchranné zložky by na obchádzke vedúcej k domčekom mali riadny problém. Tvrdí, že keby prišla sanitka, hasiči alebo iné zložky by mali problém vyjsť. Museli by cúvať.

Druhá cesta v neďalekej mestskej časti Vyšné Opátske vedie k rodinným domom, kde žije asi 60 ľudí. Jej starosta Viktor Mikluš hovorí, že cesta sa zosúva pomaličky a pri dvoj alebo trojtýždňovom daždi môže padnúť celá.

V marci primátor Jaroslava Poláček avizoval okamžité riešenie situácie. Ani po pol roku však s opravami havarijných ciest nezačali. Naopak, situácia sa tu ešte zhoršila.

Reportér Jozef Demeter našiel miesto, kde sa prepadnutie cesty zväčšilo zhruba o meter.

Mesto, nevedno prečo, dostalo projektovú dokumentáciu na vybudovanie nových ciest. Radnica ich však chcela len opraviť, a tak čakali na novú. Veci vraj navyše skomplikovali správcovia sietí, na ktorých stanoviská čakali.

V stredu (18. 9.) zasadal aj krízový štáb, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Jedna z mestských častí by si najradšej opravu cesty už doriešila sama. „Myslím si, že by to bolo schodnejšie a vedeli by sme si skôr zabezpečiť zhotoviteľa, aby odstránil tento havarijný stav," dodal Krcho.

Nakrúcal reportér Jozef Demeter.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce