20. 09. 2019 17:55 , článok bol aktualizovaný 20. 09. 2019 19:47 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Na Pochode Za slušné Slovensko sa v Bratislave zúčastnilo 5-tisíc ľudí

Od vraždy Jána a Martiny ubehlo 18 mesiacov.

Zhromaždenie Za slušné Slovensko
Zhromaždenie Za slušné Slovensko Foto: TASR

Tisíce ľudí si prišli v piatok na bratislavské Námestie slobody pripomenúť 19 mesiacov od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zhromaždenie Za Slušné Slovensko stále volá po nezávislom vyšetrení vraždy a ďalších káuz, ktoré vyplynuli z komunikácie Mariana K., obvineného z objednávky vraždy Kuciaka.

Iniciatíva na námestí vyzývala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby odstúpil zo svojej funkcie. "Keďže ho nikto nemôže odvolať, apelujeme priamo na neho. Roky vieme, že tento človek na prokuratúre nemá čo robiť. Mal by vyvodiť zodpovednosť a odstúpiť," uviedla organizátorka protestov Za slušné Slovensko Karolína Farská. Avizovala, že iniciatíva chce začať mobilizačnú kampaň k budúcoročným parlamentným voľbám. Chcú, aby ľudia šli voliť a volili zodpovedne. Farská priblížila, že v rámci kampane budú chodiť po Slovensku.

Protesty sa konali v 12 mestách

 

Na pódiu vystúpili speváci, učitelia, zástupcovia médií a herci, ktorí prečítali list od rodiny Kuciakovcov. "Neprestaňme sa zaujímať, podporovať vyšetrovateľov, novinárov, organizátorov protestov aj každého človeka, ktorý sa stavia proti špinavej chobotnici. Nech sa už nikdy u nás nemusí nikto báť bojovať za pravdu," odkázali ľuďom na námestiach. Na zhromaždení zazneli aj požiadavky na zvrátenie klimatickej krízy.

Zhromaždenia Za slušné Slovensko sa okrem Bratislavy konali v ďalších 11 slovenských mestách, ako aj v piatich mestách v zahraničí. Zhromaždenia sa konajú od roku 2018, od vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice, ktorých zastrelili v ich dome vo Veľkej Mači.  Podľa organizátorov prišlo pred úrad vlády približne 5-tisíc ľudí.

Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynulo 18 mesiacov a organizátori chcú poukázať na skutočnosti, ktoré sa za posledný rok a pol prevalili. 

Iniciatíva Za slušné Slovensko verí, že vyšetrenie vraždy bude čoskoro uzavreté a páchatelia odsúdení.

Protest Za slušné Slovensko v BratislaveKomentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce