20. 09. 2019 10:47 , článok bol aktualizovaný 20. 09. 2019 17:03 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Proti klimatickej kríze štrajkuje celý svet. Pridali sa aj študenti zo Slovenska

Študenti protestujú v štyroch slovenských mestách.

Klimatický štrajk
Klimatický štrajk Foto: TASR

Dnes začína najväčší klimatický štrajk na celom svete. Zapojili sa doň aj štyri slovenské mestá: Bratislava, Košice, Banská Bystrica a Žilina. Podporila ho aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Čaputovú teší, že mladí ľudia preberajú iniciatívu a aj vďaka nim sa klimatická kríza stáva jednou z veľkých tém doma, ako aj na medzinárodnej úrovni. Uviedla to na sociálnej sieti. Pripomenula, že v piatok cestuje na Klimatický samit OSN do New Yorku, ale s organizátormi klimatického štrajku sa stretla minulý týždeň.

"Veľmi vítam ich iniciatívu. Tlak, ktorý na riešenie klimatickej krízy svojimi aktivitami vyvíjajú, je pre Slovensko, pre Európu, aj pre celý svet nesmierne potrebný," uviedla prezidentka v súvislosti s organizátormi. Zopakovala tiež, že súčasná generácia je prvou, ktorá vážne pociťuje dôsledky klimatickej zmeny a zároveň poslednou, ktorá s ňou ešte môže niekto urobiť.

Protesty organizované iniciatívou Fridays for Future prebiehajú aj v Londýne, Paríži, Berlíne, New Yorku či Naí Dillí.

Klimatický štrajk
Klimatický štrajk Foto: TASR
 

Dopravný podnik upozorňuje na zmeny obmedzenia premávky MHD v hlavnom meste.

Pre piatkový klimatický štrajk sa začal od 10.00 h pochod na Šafárikovom námestí, ktorého trasa smeruje cez Námestie SNP, Obchodnú ulicu a skončiť má na Kollárovom námestí.

"Pochod na krátky čas zastaví prevádzku električiek do Petržalky a na možné odklony električiek sa je potrebné pripraviť aj v centre mesta, najmä v okolí Námestia SNP, z ktorého vychádzajú električky do všetkých častí mesta," upozorňuje DPB. Cestujúcich upozorňuje, že je potrebné počítať s výrazným meškaním električiek na všetkých tratiach v meste a zmenami v ich trasách.

"Druhý pochod sa začne o 12.00 h na Námestí slobody a pokračovať bude cez Banskobystrickú ulicu k Prezidentskému palácu, Bratislavskému hradu a pred Národnú radu SR. Pochod pravdepodobne zastaví prevádzku trolejbusov na Hrad, Palisády a k Horskému parku," priblížil DPB.

Linka 207 bude pravdepodobne na krátku dobu medzi zastávkami Hodžovo námestie a Vozovňa Hroboňova presmerovaná cez Štefánikovu a Pražskú. Podľa dopravcu treba počítať aj s meškaním trolejbusov 203 na Kolibu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce