22. 09. 2019 19:40 | KVAKOVCE/TV Markíza

Loď, ktorú po takmer 30 rokoch vrátili na Domašu, museli po mesiaci a pol vytiahnuť na breh

Starostovia vravia, že hladina vody denne klesá až o päť centimetrov.

Loď Bohemia ukončila letnú prevádzku.
Loď Bohemia ukončila letnú prevádzku. Foto: TV Markíza

Veľké očakávania s trpkou príchuťou. Loď, ktorú po takmer 30 rokoch dostali na Domašu, museli po mesiaci a pol vytiahnuť na breh. Sezónu ukončili skôr, než mali v pláne. Starostovia vravia, že hladina vody denne klesá až o päť centimetrov.

Posledným návštevníkom sa výletná plavba páčila. Do spevu ale nebolo starostovi obce, ktorý na Domašu výletnú loď dotiahol až z Prahy.

„Voda klesla na neprimeranú úroveň a to je veľké riziko," vyhlásil starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ.

Loď tak museli predčasne vytiahnuť aj napriek tomu, že o plavbu bol stále veľký záujem.

„Od začiatku, kedy loď premávala, sme prepravili približne 21-tisíc ľudí, o plavby bol veľký záujem, myslím si, že to bol veľký prínos pre celý región," zhodnotil Kapraľ.

Pod loď umiestnili drevené hranoly, ktoré majú zabezpečiť, aby sa takmer 80-tonový kolos nezaboril do bahna. Privolali aj potápača, ktorý najprv skontroloval dno.

„Počítame, že za dva mesiace alebo za mesiac nám loď ostane na suchu na tých hranoloch," skonštatoval navigátor Jozef Kapraľ.

Túto jeseň chcú na miesto, kde bola pred 60 rokmi pôvodná cesta, dobudovať koľajnice. O rok by teda malo byť vyťahovanie lode už oveľa jednoduchšie. Späť na vodu by sa mohla na jar hneď po tom, ako sa roztopí ľad.

 


VIAC Z Domáce