23. 09. 2019 06:00 , článok bol aktualizovaný 23. 09. 2019 14:46 | BRATISLAVA/TV Markíza

Veľké preverovanie učiteľov: Obávajú sa, že ich minulosť môže niekto zneužiť

Úrady zase upozorňujú, že súkromie pedagógov nestihnú preveriť včas.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Učitelia musia od októbra dokazovať, že sú bezúhonní. Citlivé informácie z registra trestov však nedostanú do rúk riaditelia škôl. Prejdú cez úradníkov na okresných úradoch. Učitelia sa obávajú, že ich minulosť môže niekto zneužiť.

Úrady upozorňujú, že súkromie pedagógov nestihnú preveriť včas. Učitelia musia dokázať svoju bezúhonnosť do mája 2020. Kto to neurobí, príde o miesto.

Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská vysvetľuje, že v odpise registra trestov sú uvedené všetky tresty, ktoré už boli uložené. Ale aj také, ktoré už boli zahradené. Čiže všetko, čo sa týka trestných vecí v súvislosti s osobou.

Koalícia presadila novú povinnosť ako reakciu na prípad zneužívania chlapca učiteľom. Muž bol v minulosti odsúdený za sexuálne zneužívanie, čo riaditeľ nemal ako zistiť. Preverovanie učiteľov má podobným prípadom zabrániť.

V odpisoch sa budú sledovať sexuálne, korupčné, násilné alebo drogové skutky. Kto bol za ne odsúdený, nebude môcť učiť.

Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov sa bojí, že učitelia môžu prísť o povesť aj pre iné prešľapy v minulosti. "Vôbec netušíme, čo nás čaká a vôbec si neviem predstaviť, ako to tie úrady zvládnu," hovorí Crmoman.

Škola odpis do ruky nedostane. Učiteľ poskytne okresnému úradu v sídle kraja údaje potrebné na vyžiadanie odpisu z registra trestov. Okresný úrad požiada o odpis elektronicky Generálnu prokuratúru. Tá ho pošle okresnému úradu, ktorý informuje zamestnávateľa, kto je bezúhonný a kto nie. V tomto kolotoči sa úradníci dostanú k citlivým údajom zhruba stotisíc ľudí.

"Samozrejme, žiadna iná osoba nemôže byť oboznamovaná s registrom. Ani používať tie informácie. A hneď potom musí byť odpis zlikvidovaný," uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Niektorí učitelia sú však zamestnaní vo viacerých školách. Okresný úrad bude žiadať o odpis pre každého zamestnávateľa. Počet žiadostí sa tak zrejme ešte navyší. Predajňová dodáva, že bez personálnej podpory Generálna prokuratúra termín odovzdania odpisu nestihne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce