23. 09. 2019 15:23 , článok bol aktualizovaný 23. 09. 2019 19:46 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Medzi klientmi skrachovanej cestovky sú aj Slováci, ministerstvo im odporúča tieto kroky

Po krachu uviazlo v dovolenkových destináciách zhruba 600.000 turistov.

Airbus spoločnosti Thomas Cook.
Airbus spoločnosti Thomas Cook. Foto: TASR/AP

Slovenskí občania, ktorí sú doma alebo v Spojenom kráľovstve, sa zatiaľ neobrátili na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR v súvislosti s krachom britskej cestovnej kancelárie (CK) Thomas Cook. Informovalo o tom MZV EZ SR s tým, že situáciu monitoruje.

„Sme v kontakte s britskými úradmi aj so Slovenskou asociáciou cestovných kancelárii a cestovných agentúr (SACKA)," doplnil riaditeľ tlačového odboru rezortu Juraj Tomaga.

Ministerstvo však má informáciu, že medzi klientmi CK sú aj občania SR. Odporúča im sledovať webovské sídlo cestovnej kancelárie, prípadne kontaktovať najbližší slovenský zastupiteľský úrad.

"Cestovná kancelária pripravuje rozsiahly plán repatriácie turistov, na ktorých sa vzťahuje ochrana prostredníctvom európskej smernice ATOL platnej aj pre Spojené kráľovstvo a ďalšie členské krajiny Európskej únie," avizoval Tomaga.

Prezident SACKA Roman Berkes uviedol, že úpadok vyhlásila britská sekcia CK Thomas Cook. Nemecká a rakúska sekcia dnes pozastavila predaj zájazdov. Klienti si mohli zakúpiť zájazd priamo v rakúskej, nemeckej alebo v slovenskej pobočke, cez internet, v centrále alebo cez ďalších províznych zástupcov. 

 

„V týchto chvíľach nevieme presný počet dotknutých klientov. Asociácia zatiaľ neeviduje žiadne podnety, čakáme na vyjadrenie nemeckej a rakúskej sekcie," povedal Berkes.

Britská CK Thomas Cook v dôsledku úpadku zrušila státisíce rezervácií dovoleniek po tom, ako sa jej nepodarilo zabezpečiť financie na svoju záchranu.

Po krachu uviazlo v dovolenkových destináciách zhruba 600.000 turistov. Úpadok firmy v pondelok oznámil britský úrad pre civilné letectvo, informovala agentúra AP.

Podľa neho v zahraničí v súčasnosti dovolenkuje 150.000 Britov, ktorým bude treba vyplatiť odškodné. Zrušené budú tiež všetky lety jej štyroch aerolínií, o prácu príde 21.000 zamestnancov v 16 krajinách sveta vrátane 9000 v Británii.

Kontaktovala nás Slovenka žijúca vo Veľkej Británii, ktorá je aktuálne v marockom Marakeši. Nina si zarezervovala dovolenku práve cez skrachovanú cestovku Thomas Cook.

"Chcem len povedať, aby sa nikto v podobnej situácii, v akej som ja, nestrachoval, že nepríde domov. Všetci sa zo všetkých síl snažia, aby boli všetci dopravení bez ťažkostí," napísala nám do správy na Facebooku Ivana Williams.

Ak máte podobné skúsenosti, prípadne zaujímavé informácie, kontaktujte nás na mailovej adrese somreporter@mariza.sk.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce