28. 09. 2019 07:00 | JELŠAVA/TV Markíza

Aj potrubie pod zemou mimo domu môže byť váš majetok. A keď sa pokazí, musíte platiť

Svoje o tom vedia dve ženy z Jelšavy.

Prasknuté potrubie.
Prasknuté potrubie. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

O tisíce eur môžeme prísť aj bez toho, aby sme naleteli podvodníkom. Stačí malá porucha na vodovodnom potrubí, ktoré máme pred domom.

Svoje o tom vedia dve ženy z Jelšavy, ktoré si mysleli, že prípojku opravia privolaní vodári. To, čo sa zistilo, ich šokovalo.

Potok vody vítal pani Berovú po príchode domov. Zľakla sa, že chyba bude na jej pozemku. Hneď v ten deň kontaktovala vodárov.

Tí po niekoľkých dňoch zistili, že ich hlavná prípojka je v poriadku. Preto oznámili pani Berovej a aj jej susede, že porucha bude v plastovom potrubí pod cestou.

Ženy ale netušili, že aj keď je to mimo domu, je to ich vlastníctvo. Vodári im preto oznámili, že do troch dní musia odstrániť poruchu.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť im oznámila, že ak tak so susedou neurobia, vodári im odpoja pitnú vodu. Stihnúť to však do troch dní je prakticky nemožné.

Ďalším šokom bolo, keď pani Berová zistila, že celú opravu musí aj uhradiť. Nechápala, prečo má platiť za to, čo je pred jej pozemkom a čo ona nikdy spraviť nedala.

Pani ale netušila, že pôvodný vlastník domu nevyužil právo odovzdať verejnú časť vodovodnej prípojky správcovi.

Ten bez ohľadu na to, v akom stave potrubie bolo, mal povinnosť do 1. novembra 2002 všetko prijať a aj platiť prípadné opravy.

Obidve susedy sa tak ocitli v nezávideniahodnej situácii. Peniaze na opravu musia zohnať samy. Vodári o zničené potrubie záujem, pochopiteľne, nemajú. V podobnej situácii môžu byť tisícky ľudí žijúcich v domoch.

Viac v reportáži Mareka Šilhavíka

 


VIAC Z Domáce