28. 09. 2019 22:16 , článok bol aktualizovaný 29. 09. 2019 19:01 | NOVÉ SADY/TASR

Minister obrany Gajdoš opísal pád stíhačky. Na palube mala ostrú muníciu

Lietadlo spadlo do poľa pri obci Nové Sady, pilot sa stihol katapultovať.

Snímka z miesta pádu stíhačky pri obci Nové Sady, časť Ceroviny.
Snímka z miesta pádu stíhačky pri obci Nové Sady, časť Ceroviny. Foto: TASR
Policajné zložky dorazili na miesto incidentu.
Snímka z miesta pádu stíhačky pri obci Nové Sady, časť Ceroviny.
Snímka z miesta pádu stíhačky pri obci Nové Sady, časť Ceroviny

Pilot stíhacieho lietadla MiG-29, ktoré spadlo v sobotu 28. septembra neďaleko Nitry, je mimo ohrozenia života. Počas návštevy pilota v nitrianskej nemocnici to skonštatoval minister obrany SR Peter Gajdoš. V nedeľu poobede minister vyhlásil, že pilot je v stabilizovanom stve.

 

„Pilota budú môcť v nemocnici navštíviť jeho najbližší, manželka a dvaja maloletí synovia," skonštatoval.

Lietadlo spadlo do poľa pri obci Nové Sady, pilot sa stihol katapultovať. Dopadol v priestore obce Podhorany, odkiaľ si aj s pomocou miestneho občana privolal sanitku.

Podľa informácie Gajdoša dve stíhacie lietadlá MiG-29 vzlietli o 20.10 hodine, aby absolvovali pravidelný vzlet v ostrej pohotovosti.

„Zhodou okolností išlo o cvičný vzlet, ktorý bol realizovaný na základe výzvy Uedem-u. O 21.12 hodine jeden MiG-29 pristál na letisku Sliač, druhý z dôvodu dramatického zhoršenia počasia bol navigovaný na záložné letisko v Bratislave," uviedol minister obrany.

Minister obrany Peter Gajdoš odpovedá na otázky novinárov po páde stíhacieho lietadla MiG-29 pri obci Nové Sady.
Minister obrany Peter Gajdoš odpovedá na otázky novinárov po páde stíhacieho lietadla MiG-29 pri obci Nové Sady. Foto: TASR
 

Stíhacie lietadlo havarovalo približne o 21.30 hodine v časti obce Nové Sady - Ceroviny. Po páde začalo horieť, na mieste zasahovalo 12 hasičov z Nitry. Po pár minútach sa im podarilo požiar lokalizovať. Minister ocenil profesionalitu pilota v kritickej situácii.

„Predtým, ako sa stihol katapultovať, nasmeroval pád lietadla do neobývanej oblasti, kde nevznikli škody na životoch ani majetku civilnému obyvateľstvu," skonštatoval Gajdoš.

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Potvrdil to aj zástupca náčelníka Generálneho štábu Miroslav Lorinc. „Pilot postupoval pri leteckej nehode veľmi chladnokrvne. Vyčerpal všetky možnosti, dal všetky signalizácie, ktoré mal dať, nasmeroval pred katapultom lietadlo do miesta, kde nevznikli škody."

Pilot patrí podľa jeho slov k najskúsenejším pilotom vo vzdušných silách, je zaradený do systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO. „Je to pilot prvej triedy, ktorý ma nalietaných takmer 1200 letových hodín na všetkých typoch lietadiel, na ktorých lietal a takmer 630 letových hodín na tomto konkrétnom type lietadla MiG-29," potvrdil Lorinc.

Náčelník štábu Ozbrojených síl SR generálmajor Miroslav Lorinc odpovedá na otázky po páde stíhačky.
Náčelník štábu Ozbrojených síl SR generálmajor Miroslav Lorinc odpovedá na otázky po páde stíhačky. Foto: TASR
 

Polícia na sociálnej sieti informovala, že dôvodom havárie stíhačky mohol byť nedostatok paliva, upozornila však na to, že sa tak mohlo stať i v dôsledku poruchy. Gajdoš tieto informácie nepotvrdil.

„Je zbytočné o možných príčinách nehody teraz diskutovať. Do priestoru pádu stíhačky bola vyslaná nezávislá komisia, ktorá prešetrí všetky okolnosti. Všetka komunikácia sa zaznamenala a bude sa vyšetrovať, teraz nevieme čo bolo príčinou. Možno nejaké hlásenia boli, no všetky záležitosti musí prešetriť komisia, kto čo hlásil, to všetko sa zaznamenáva. Keď budú príčiny známe, zverejníme ich, nemáme dôvod to zamlčovať," skonštatoval minister obrany.

Snímka z miesta pádu stíhačky pri obci Nové Sady, časť Ceroviny
Snímka z miesta pádu stíhačky pri obci Nové Sady, časť Ceroviny Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky
 

Stíhačky leteli s ostrou muníciou

Podľa slov ministra pri cvičnom, rovnako ako pri ostrom vzlete, vzlietnu stíhačky s ostrou muníciou, ktorá je nabitá.

„Riešia záležitosti cvičného letu, to znamená, že je nahraná určitá situácia a na základe toho musia oni reagovať. V prípade návratu dvoch stíhačiek na letisko Sliač nastala táto situácia (havária) a áno, s ostrou muníciou. My sa nehráme na vojakov, riešime záležitosti skutočne reálne s ostrou muníciou,“ potvrdil Gajdoš.

Cvičné lety všetkých MiG-ov pozastavili

Cvičné lety všetkých stíhacích lietadiel MiG-29 sú v súčasnosti pozastavené, avšak pohotovostný systém NATINAMDS je plne zabezpečený. Uviedla to hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

Rezort obrany sa v tejto súvislosti dištancuje od akýchkoľvek predbežných a neoverených informácií, ktoré sa šíria ohľadne príčiny nehody.

"Nebudem špekulovať o príčine, počkám si na závery. Vec vyšetruje Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Nitre pod dozorom prokurátora. Verím však, že aspoň na čas utíchnu hlasy, ktoré spochybňujú potrebu nákupu nových stíhacích lietadiel F-16. Bezpečnosť našich vojakov, ktorí zabezpečujú obranu Slovenskej republiky, je pre mňa na prvom mieste," zdôraznil šéf rezortu obrany Peter Gajdoš. 

Miesto incidentu je v súčasnosti uzavreté, zo všetkých strán ho lemujú príslušníci vojenskej polície.

Vojenská polícia stráži miesto, kde sa zrútilo stíhacie lietadlo.
Vojenská polícia stráži miesto, kde sa zrútilo stíhacie lietadlo. Foto: TVNOVINY.sk
 

Gajdoš pripomenul potrebu nových F-16

Nehoda ho podľa vlastných slov utvrdila v tom, že je potrebné pokračovať v realizácii dlhodobého plánu výstavby a rozvoja Ozbrojených síl SR.

„Preto som rád, že realizujeme aj projekt nákupu nových amerických stíhačiek F-16. V modernizácii vzdušných síl, aj v ďalších projektoch je potrebné týmto spôsobom pokračovať, pretože zastaraná technika môže prispieť k ďalším nehodám," skonštatoval minister.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce