29. 09. 2019 21:30 | BRATISLAVE/TV Markíza

Vakcínu na chrípku by ste zatiaľ v lekárni nedostali. Dôvod vás príjemne prekvapí

Máme pre vás dobrú správu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Chrípková sezóna je iba na začiatku. Oficiálne sa začína 1. októbra, kedy lekári začínajú s očkovaním. Po minulé roky si v takomto čase ľudia už kupovali vakcíny na očkovanie a dohadovali termíny. Tento rok ale zatiaľ vakcínu v lekárni nedostali. Dôvod je iný, než si myslíte.

Tento rok totiž prvý krát na Slovensko dorazila štvorvalentná vakcína proti chrípke. Pacienti aj lekári po nej volali roky. Doteraz sa používali trojvalentné.

„Znamená, že tie vakcíny obsahovali tri typy resp. podtypy chrípkových kmeňov, ktorých je nespočetné množstvo," vysvetlil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Svetová zdravotnícka organizácia prostredníctvom svojich laboratórií každý rok určuje zloženie vakcíny - teda výber konkrétnych typov chrípkového vírusu, ktorý najvýraznejšie koluje v populácií.

Po iné roky preplácali zdravotné poisťovne vakcínu každému, kto o ňu prejavil záujem. Pri novom type vakcíny však nebolo od začiatku jasné či to tak ostane. Preto sa k nej zatiaľ nikto zo záujemcov nedostal. Rokovania so zdravotnými poisťovňami nakoniec skončili v prospech pacientov, preplácať ich budú v plnom rozsahu.

Tí, ktorí sa vakcíny dožadovali skôr, no nedostali sa k nej, sa nemusia obávať, že niečo zmeškali. Očkovanie proti chrípke je podstatné podstúpiť v priebehu októbra a novembra, aby sa v organizme stihli vytvoriť ochranné protilátky do času zvýšenej aktivity chrípky, ktorá sa predpokladá v decembri. Tvorba ochranných protilátok trvá približne 10 až 14 dní a ochrana asi šesť mesiacov.

Prečo je zaočkovanosť proti chrípke taká nízka?

Na téme pracovala Lucia Hlaváčková:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce