01. 10. 2019 06:39 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Mortimer už slabne. Na svedomí má však tri obete

Vietor dosahoval nárazy o sile orkánu, najsilnejšie fúkalo na Chopku.

Spadnutý strom na Podunajskej ulici v Bratislave.
Spadnutý strom na Podunajskej ulici v Bratislave. Foto: TASR

Silný vietor, ktorý sa v pondelok presunul nad Európu a vyčíňal aj na Slovensku už slabne. Na svedomí má celkovo až tri obete, vrátane 14-ročného chlapca zo Slovenska, ktorého v Nitre privalil strom. Školák zraneniam na mieste podľahol. Zranení sú ešte ďalší dvaja chlapci. Jeden z nich má ťažké zranenia, obaja sú však mimo ohrozenia života.

Ďalšia obeť je z Poľska, kde padajúci strom zasiahol jedno z áut a v Nemecku zabil 41-ročného motocyklistu.

Najsilnejšie fúkalo na Chopku

Vietor dosahoval nárazy o sile orkánu. Najsilnejší poryv vetra zaznamenali na českej Sněžke, kde dosiahol rýchlosť 157 km/h. V Nemecku bol najsilnejší poryv vetra nameraný v Čiernom lese. V oblasti Feldbergu namerali poryv o sile 146 km/h. Na našom území fúkalo najsilnejšie na Chopku s nárazom 141 km/h a v susednom Rakúsku namerali najsilnejší poryv vetra v Buchbergu, kde náraz vetra dosiahol 133 km/h, informuje portál imeteo.sk.

Slovenský hydrometeorologický ústav na facebookovej stránke informuje, že ojedinele zaznamenali dokonca búrlivý vietor, teda priemerná rýchlosť bola vyššia ako 61 km/h, konkrétne na letisku v Bratislave, v Nitre a na Sliači.

Prudký vietor s priemernou rýchlosťou 50-61 km/h zaznamenali aj inde, napríklad v Piešťanoch, Dolnom Hričove, Poprade, Lieseku, Telgárte. Nárazy vetra miestami dosahovali 50-70 km/h, ojedinele až do 90 km/h.

Pre silný vietor zasahovalo celkovo 280 hasičov počas 234 výjazdov

Pre silný vietor zasahovalo za posledných 24 hodín celkovo 280 hasičov pri viac ako 200 výjazdoch. Najviac výjazdov zaznamenali v Nitrianskom kraji. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"Silný nárazový vietor, ktorý včera zasiahol územie Slovenska, si za posledných 24 hodín vyžiadal celkom 234 výjazdov hasičov. Počas noci sa situácia upokojila a od 21.00 h stúpol počet výjazdov len minimálne," priblížila Farkasová.

Prevažne podľa jej slov zasahovali pri odstraňovaní spadnutých stromov zo štátnych ciest, miestnych komunikácií a zaparkovaných vozidiel a pomáhali pri strhnutých strechách z bytových a rodinných domov.

V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahovali hasiči najviac v Nitrianskom kraji, a to 57-krát, najmä v okresoch Nitra, Nové Zámky a Komárno. V Trnavskom kraji mali hasiči 47 výjazdov, v Banskobystrickom 45, v Bratislavskom kraji 44, v Trenčianskom kraji 12 a v Košickom a Prešovskom kraji po 7 výjazdov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce