01. 10. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Čo naozaj spôsobilo pád stíhačky? Získali sme výpoveď muža, ktorý opísal možnú príčinu

MiG-29 sa zrútil v sobotu večer v katastri obce Nové Sady.

Vnútro stíhačky.
Vnútro stíhačky. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Môže za zrútenie stíhačky pokazený prístroj? Televízia Markíza má k dispozícii výpoveď muža z prostredia armády, ktorý popisuje možné príčiny sobotňajšej nehody.

V utorok z miesta havárie odniesli zvyšné trosky do hangárov sliačskeho letiska, kde ich podrobia expertíze. K príčinám nehody sa armáda zatiaľ oficiálne nevyjadruje.

Polícia tvrdí, že nedostatok paliva mohol byť spôsobený aj poruchou. A práve táto verzia má byť podľa nášho zdroja najpravdepodobnejšia.

„Každé dva mesiace sa niečo opravovalo, každé dva mesiace bol problém s ukazovateľom palivomeru," hovorí pán Peter, ktorý pôsobí v slovenských vzdušných silách.

Popísal nám, ako sa palivomer zasekával už v minulosti, a tak pilot nevedel, koľko leteckého benzínu má reálne v nádrži.

Peter dodáva, že aj keď sa to technici pokúšali opraviť, nikdy sa to nepodarilo na sto percent. Nevedeli prísť ani na príčinu poruchy.

Napriek tejto opakujúcej sa poruche stíhačka v sobotu večer vzlietla na cvičný let. Vo vzduchu bola vyše hodiny, na letisko v Sliači pre zhoršené počasie pristáť nemohla. Nasmerovali ju tak do Bratislavy, a medzitým sa mal objaviť problém s ukazovateľom paliva.

Podľa nášho zdroja mala stíhačka palivo natankované štandardne, no vzhľadom na nefungujúci ukazovateľ údajne nevedel pilot vyhodnotiť, či by mu nádrž vydržala až do Bratislavy. A preto zvolil možnosť núdzového zrútenia.

Pilota, ktorý sa zo stíhačky katapultoval, previezli z Nitry do nemocnice v Banskej Bystrici. Nemocnica sa však jeho zdravotný stav nekomentuje, keďže si to pilot neželá.

Viac v reportáži Reného Medzihradského

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce