07. 10. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Platy idú rekordne hore. Najviac tam, kde sa dlho zarábalo najslabšie

Stále je ale podstatný rozdiel, či napríklad robíte za pokladňou v hlavnom meste alebo na východe Slovenska.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Platy idú hore najrýchlejšie od krízy. Najviac pritom tam, kde sa dlho zarábalo najslabšie. Dočkali sa teda aj zamestnanci v hoteloch, zdravotníctve či verejnom sektore.

Nožnice medzi platmi sa teda postupne o niečo zatvárajú. Stále je ale podstatný rozdiel, či napríklad robíte za pokladňou v hlavnom meste alebo na východe Slovenska. Ľudia si tak v mnohých prípadoch vyberajú, či zostať doma za menej alebo sa za prácou presunúť inde.

 

Pozrime sa, ako to podľa aktuálneho prieskumu vyzerá pre vybrané profesie v Bratislavskom a v Prešovskom kraji. Veľké skoky sú pri niektorých vysoko kvalifikovaných povolaniach.

Napríklad nadštandardne zarábajúci vedúci závodu má na východe o tisícku menej než na západe krajiny. Pri grafickom dizajnérovi je rozdiel dokonca ešte vyšší. Viac vyrovnané je to už pri niektorých iných profesiách, ako napríklad údržbár, elektrikár či recepčná.

Najmenej sú spomínané nožnice otvorené pri osobných bankároch, pracovníkoch za prepážkou alebo predavačoch. Čo hrá v náš prospech, aby sme na výplatnej páske videli viac a čoho sa naopak máme báť?

 

Platy absolventov

Nepýtať sa na peniaze hneď, ako vojdem do dverí a mať jasnú predstavu, koľko sa na danej pozícii zarába. Aj to sú rady personalistov pre uchádzačov o prácu. My sme sa pozreli aj na to, aké sú priemerné platy absolventov vysokých a stredných škôl.

 


VIAC Z Domáce