07. 10. 2019 14:48 , článok bol aktualizovaný 07. 10. 2019 15:35 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Minister spravodlivosti podá návrh na začatie disciplinárneho konania voči Jankovskej a Maruniakovej

Povedal to pred novinármi v parlamente.

Gábor Gál a Monika Jankovská.
Gábor Gál a Monika Jankovská. Foto: koláž TV Markíza/TASR

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podáva návrh na disciplinárne stíhanie sudkýň Moniky Jankovskej a Zuzany Maruniakovej. Chce pre ne trest dočasného pozastavenia výkonu funkcie sudcu. Potvrdil to v pondelok pre médiá.

Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Jankovská mala podľa neho klamať, Maruniaková zase vydať sporné súdne rozhodnutie v prípade zmeniek TV Markíza. "Určite je tam potvrdenie z úst jedného advokáta, že jeden zo sudcov sa vyjadril klamlivo k určitým skutočnostiam a udalostiam," povedal Gál na margo Moniky Jankovskej.

V prípade Zuzany Maruniakovej potvrdil Gál, že rezort spravodlivosti ukončuje preverovanie spisov v civilnom procese o zmenkách TV Markíza. Zuzana Maruniaková, ktorá bola v tomto spore sudkyňou, dala za pravdu Marianovi Kočnerovi, bez toho, aby skúmala pravosť samotných zmeniek. Z ich falšovania a marenia spravodlivosti je Marian Kočner obžalovaný spolu s exriaditeľom Markízy Pavlom Ruskom. na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

"Pred disciplinárnym senátom musíte aj obstáť," uviedol Gál. Upozornil, že iba na základe medializovanej komunikácie nemôžu bez dôkazov niekoho disciplinárne stíhať. "Sudcov vieme postihnúť, len ak poskytneme senátu relevantné dôkazy," vysvetlil Gál.

Možné podanie návrhu na disciplinárne stíhanie sudcov avizovala v piatok (4. 10.) aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Podľa informácií Denníka N z údajnej komunikácie medzi Marianom Kočnerom a Monikou Jankovskou vyplýva, že mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom. Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Marian Kočner a Pavol Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská však autenticitu tejto komunikácie odmieta.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce