10. 10. 2019 06:39 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Môžu padať rekordy. Čakajú nás teplé a slnečné dni

V Európe sa blížia vlny horúčav.

Slnečné počasie.
Slnečné počasie. Foto: TASR

Po chladnom začiatku tohto týždňa nás opäť čaká radikálna zmena. Po daždivej a veternej noci sa počasie cez deň ustáli a aj teploty budú o niečo príjemnejšie. Pre nami je ale krásny a teplý víkend. Pekné počasie by nás malo sprevádzať aj nasledujúci týždeň.

Dnes bude ešte premenlivá oblačnosť a prehánky sa môžu miestami vyskytnúť najmä na severe. Nad cca 1700 m sneženie. Najvyššia denná teplota vystúpi na 13 až 18 stupňov, na Kysuciach, Orave, pod Tatrami a na Horehroní okolo 11 stupňov, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Na horách, najmä v okolí Vysokých a Nízkych Tatier, bude vo štvrtok dopoludnia veterno. SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pred vetrom na horách. Výstraha platí pre okresy Žilina, Martin, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad. "V týchto okresoch sa vo vysokých polohách hôr miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu," tvrdia meteorológovia.

V piatok začne od juhozápadu do strednej Európy prúdiť teplý vzduch. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 15 až do 20 stupňov, na Orave, Liptove, Spiši a Horehroní
okolo 13 stupňov.

V sobotu aj v nedeľu bude podľa predpovedí teplo. Teploty vystúpia na 18 až 23 stupňov, miestami môže byť aj teplejšie.

Začiatok budúceho týždňa nás pra vdepodobne milo prekvapí ešte vyššími teplotami. Príjemné a teplé počasie by malo vydržať po celý týždeň.

Európu zasiahne vlna horúčav

A zrejme budú padať aj teplotné rekordy. Teploty okolo 30 ° C meteorológovia očakávajú v Taliansku, Turecku alebo na juhu Francúzska. V Španielsku predpovedajú na sobotu teploty okolo 26 ° C, a to v Malage alebo v Seville. V nedeľu sa teploty ešte zvýšia, na väčšine miest sa vyšplhajú až na 30 ° C. Krajinu sužujú na toto obdobie extrémne horúčavy už niekoľko dní, informuje tn.cz.

"V utorok 8. októbra bola na siedmich staniciach dosiahnutá alebo prekročená hranica 35,0 ° C. Najväčší extrém bol nameraný v devítitisícovom meste Jerez de los Caballeros v provincii Badajoz, a to 36,6 ° C, pričom priamo v Badajozu, s viac ako 150 000 obyvateľmi, najväčšom meste tejto provincie, sa ortuť teplomera zastavila na 36,3 ° C," uviedol Meteopress. Krásne bude tiež v Chorvátsku, kde bude príjemných 25 ° C a jasná obloha.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce