14. 10. 2019 10:01 , článok bol aktualizovaný 14. 10. 2019 13:51 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Prokurátora Trnku zbavili mlčanlivosti! Bude vysvetľovať rozhovor s Kočnerom

Prokurátor mal vydierať Haščáka, dnes väznený podnikateľ mu oznámil, že ho za to zabijú.

Marian Kočner a Dobroslav Trnka.
Marian Kočner a Dobroslav Trnka. Foto: TV Markíza

Trnka na koberčeku u Kočnera. Na svete je nahrávka, na ktorej Marian Kočner vulgárne nadáva Dobroslavovi Trnkovi. Vyčíta mu, že sa pokúsil s ďalšími dvoma mužmi vydierať šéfa Penty záznamom z kauzy Gorila. Bývalý šéf prokuratúry to na nahrávke prizná.

Vyše hodinový záznam zachytáva stretnutie obžalovaného podnikateľa a bývalého generálneho prokurátora. Dobroslav Trnka na nahrávke, ktorú zverejnil Denník N, pôsobí ako žiačik pred riaditeľom. Už po prvých slovách Kočnera je jasné, kto má v debate akú úlohu.

Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi.
Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi. Foto: Dennik N
 

Z nahrávky vyplýva, že sa Kočner dozvedel o tom, že Trnka a ďalší dvaja muži sa pokúsili vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka záznamom z Gorily, ktorú si Kočner u Trnku odložil.

Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi.
Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi. Foto: Dennik N
 

Na hlavu generálneho prokurátora sa valí jedna nadávka za druhou.

Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi.
Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi. Foto: Dennik N
 

Dobroslav Trnka: „Ja nie."

Trnka sa spočiatku vykrúca, klame, že to bolo inak.

Marian Kočner: „Prestaň klamať."
Dobroslav Trnka: „Neklamem ti teraz."
Marian Kočner: „Prestaň klamať."
Dobroslav Trnka: „Ale teraz ti neklamem."
Marian Kočner: „Zabijú ťa."
Dobroslav Trnka: „Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy."
Marian Kočner: „Zabijú ťa. Zabijú ťa, ale odserie si to aj tvoj syn, ty ko..t. Hovorím ti, prestaň klamať a nehádž to na nich."

Neskôr ale prizná farbu. Kočner však stále lamentuje, že mu za to Haščák už zobral milión.

Marian Kočner: „Už ma to stálo veľmi veľa peňazí."

Dobroslav Trnka: „Mňa to bude stáť málo."

Marian Kočner: „Teba to bude stáť, teba to bude stáť uvidíš čo na konci."

Dobroslav Trnka: „No koľko, 32 korún to je."

Marian Kočner: „A nechcel by som byť v tvojej koži."

Kočner chce vedieť, prečo sa na to vôbec dali, veď podľa jeho slov má Trnka uňho uložené peniaze.

Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi.
Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi. Foto: Dennik N
 

Trnka ale nakoniec tvrdí, že z chystanej vydieračky už nechce nič. Sám sa vraj s Haščákom stretol a všetko mu vysvetlil.

Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi.
Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi. Foto: Dennik N
 

Nakoniec sa Kočner s Trnkom rozišli s relatívnym zmierom. Kočnera na druhý deň podľa jeho slov čakalo stretnutie s Jaroslavom Haščákom, kde sa chystali veci vyriešiť.

Reportáž spracoval Michal Hečko.

 

Nahrávku našli pri prehliadke Kočnerových nehnuteľností

Zvukový záznam Kočner spravil v lete 2014. Našiel sa minulý rok pri prehliadke Kočnerových nehnuteľností. "Chcem vedieť, kto nakopíroval tie vzorky, ktoré ste poslali Haščákovi. Chcem vedieť, koľko kópií je z toho urobených, okrem tej, ktorú som ti zobral. Chcem vedieť, prečo si to urobil a prečo si ma potom klamal," hovoril Kočner Trnkovi.

"A hovor teraz len pravdu. Lebo len pravda ťa zachráni a možno zachráni aj tvojho syna, ktorý si to takisto odserie. Lebo si to odserieš ty, prehráš súd, odj..ú ťa, pôjdeš do basy a tvojmu synovi zničia život. Tak rozprávaj a prestaň ma klamať, lebo keď ma budeš klamať, tak uvidíš, čo potom spravím s tebou," pokračoval Kočner.

"Oskár dostal nápad, že by sa to dalo speňažiť. Že by sme to nahrali. Povedal som, že si to necháme premyslieť hlavou," odvetil zas Trnka Kočnerovi.

Oskár je podľa denníka Oskár Bereczk. Je to starosta obce Dolný Bar, s ktorým chodil Trnka na ryby. „On tvrdí, že to bol tvoj nápad a že si chcel zarobiť nejaké peniaze, lebo si odišiel s holou riťou," pokračoval Kočner Trnkovi.

Nahrávke pokračuje opäť Kočnerovou reakciu na Trnku. „Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo si od toho očakával? Do p..e, vieš, že je to môj kamarát. Vieš, k…a, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal, do p..e, a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom. Bohužiaľ nám jeden chýbal, ale aj on bol ten, ktorý zložil peniaze a dal tam za teba milión eur. Presne takisto, ako som dal milión eur za to ja. Že tam chýbal jeden hlas, do p..e, za to ja nemôžem, lebo to ty si si vybavoval SDKÚ a v SDKÚ nedali ani jeden hlas."

„Prečo si sa proti tomuto človeku obrátil? Čo ti urobil ten človek? Jak si mohol, do p..i, do niečoho takého ísť? Pre peniaze? Ty? Ja to nechápem. K…a, keby to bolo tak, že ty sa chceš pomstiť tomu Ficovi, tak to ešte chápem, ale pre peniaze? Veď peniaze máš u mňa uložené. Všetky, do p..i, za všetky kauzy, kde som ja niečo ustál, sú u mňa a tam máš aj svoj diel. A vždy, keď si prišiel a povedal, tak som dal. Nikdy si sa nepýtal, koľko to je, nikdy si si nepýtal vyúčtovanie, povedal si, že teba to nezaujíma, že mi veríš," pokračuje nahrávka.

"Ešte raz, prestaň klamať. Zabijú ťa," povedal Kočner.

„Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy.," odpovedal Trnka.

K udalosti sa už vyjadril aj Jaroslav Haščák, jeho reakciu si prečítajte tu.

Pozastaviť výkon funkcie Trnkovi zatiaľ nie je možné

Pozastaviť výkon funkcie Dobroslavovi Trnkovi v súčasnosti nie je možné, pretože doposiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár v tejto súvislosti podotýka, že počas výkonu svojej funkcie vždy pozastavil výkon funkcie prokurátorovi, ktorému bolo vznesené obvinenie pre úmyselný trestný čin, informovala o tom hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Pozrite si súhrn reportáži k téme nahrávky, ktoré sme odvysielali v Televíznych novinách.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce