14. 10. 2019 11:36 , článok bol aktualizovaný 14. 10. 2019 15:54 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Haščák reaguje na nahrávku rozhovoru, Fico hovorí o kauze Dzurindovej vlády

Dištancuje sa od všetkých domnelých aktivít, s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný a odmieta ich.

Jaroslav Haščák.
Jaroslav Haščák. Foto: TASR

Na nahrávku rozhovoru "Kočner - Trnka", v ktorom mal bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka vysvetlovať Marianovi Kočnerovi, prečo vydieral Jaroslava Haščáka z Penty, už reagoval aj samotný Haščák cez svojho hovorcu.

V písomnom stanovisku sa vyjadril, že Haščák sa dištancuje od všetkých domnelých aktivít, s ktorými má byť podľa tejto komunikácie spájaný a odmieta ich.

"Tak, ako pán Haščák už opakovane verejne uviedol, môžeme len zopakovať, že pána Haščáka nikdy nikto žiadnymi nahrávkami nevydieral, ani na neho nebol nikdy v tejto súvislosti vyvíjaný žiadny protiprávny nátlak. Rovnako sa pán Haščák a ani žiadna jemu blízka osoba, či spolupracovník, nikdy nepodieľali na „kupovaní" utajovaných skutočností - nahrávok z tzv. kauzy Gorila," reagoval hovorca Penty Gabriel Tóth.

Pokračoval, že Haščák zásadne odmieta, že by sa niekedy podieľal aj na iných aktivitách, ktoré sú mu pripisované v uvedenom rozhovore medzi dvomi osobami. Zároveň by sme chceli zdôrazniť, že nikto nemôže niesť zodpovednosť za to, ako sa iní ľudia rozprávajú o ňom v komunikácii, ktorej sa nijak osobne nezúčastňoval a ani o nej nemal vedomosť.

Marian Kočner, Dobroslav Trnka a Jaroslav Haščák.
Marian Kočner, Dobroslav Trnka a Jaroslav Haščák. Foto: TV Markíza
 

"Ak je táto komunikácia pravdivá, je taktiež svedectvom o tom, že Marián Kočner, podobne ako aj iné osoby (napríklad bývalý príslušník SIS Forisch, alebo poslanec za stranu SMER Blaha), rozširoval konšpiračné teórie a v tomto prípade ich mal používať ako formu nátlaku. Vierohodnosť tvrdení Mariána Kočnera v uvedenej nahrávke by mala byť skúmaná obdobne, ako keď mal napríklad podľa inej komunikácie korumpovať prokurátora Šantu a mal mu kupovať biely mercedes. To, že Denník N si dovoľuje bez akýchkoľvek dôkazov, interpretovať tvrdenia Kočnera v nahrávke ako fakty a skutky a zároveň ich prepájať s trestným činom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, považujeme taktiež za šírenie konšpiračných teórií a za absolútne neprimeranú interpretáciu skutočností, ktoré z tejto nahrávky vyplývajú," dodal hovorca.

Dodal, že príslušné orgány sa uvedenou komunikáciou aj podľa verejne dostupných informácií procesne zaoberajú a pán Haščák už písomne kontaktoval vyšetrovateľa a aj dozorujúceho prokurátora.

Na nahrávku reagujú prezidentka aj politici

Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že informácie z nahrávky medzi Marianom Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom nezostanú bez rýchlej a jednoznačnej reakcie kompetentných orgánov. Podľa nej všetci potrebujú veriť tomu, že takto to už na Slovensku fungovať nebude.

"Generálny prokurátor má byť najvyšší ochranca zákonnosti. Zverejnená nahrávka ukazuje, ako bola táto kontrola zákonnosti podriadená ľudom podozrivým zo spáchania zločinov," uviedla prezidentka. Doplnila, že sa zároveň ukazuje, ako bývalý najvyšší predstaviteľ Generálnej prokuratúry nebol v službe spravodlivosti, "ale spravodlivosť bola slúžkou záujmov skupiny ľudí". "Žiaľ, potvrdzujú sa najhoršie predstavy a indície o fungovaní právneho štátu v nedávnej minulosti," poznamenala prezidentka.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) apeloval na morálku osôb, ktoré figurujú v nahrávkach súvisiacich s kauzou Gorila. Mali by podľa neho zvážiť svoje ďalšie fungovanie vo verejných funkciách. Garantoval, že policajtom nikto nebude brániť v zodpovednom výkone práce.

Pellegrini pripomenul, že v kauze Gorila šlo o kupovanie poslancov a privatizáciu majetku v období bývalej vlády. Je podľa neho zrejmé, že v nekalých praktikách aktéri kauzy pokračovali vydieraním medzi sebou.

"Ako predseda vlády chcem apelovať na morálku a osobnú zodpovednosť ľudí, ktorí v týchto nahrávkach figurujú, aby zvážili svoje ďalšie fungovanie vo verejných funkciách," povedal Pellegrini.

Zdôraznil potrebu nastolenia očistného procesu v súdnictve a prokuratúre. Zároveň vyzval opozíciu, aby nezovšeobecňovali konania jednotlivcov a neurážali tak poctivých prokurátorov, policajtov a sudcov. Pranierovať by sa podľa neho mali jednotlivci.

Na Facebooku reagoval aj Robert Fico. Hovorí, že Gorila je obludná kauza druhej Dzurindovej vlády. "Tí, čo by mali čo najviac mlčať a od hanby chodiť po kanáloch, robia vyhlásenia, ktorými sa svoju kauzu snažia hodiť na Smer."

Miroslava Beblavého nazval "gorilím mláďaťom, ktorý kryl všetky "špinavosti strany SDKÚ". Pripomenul aj to, že Sulík sa stretol s Kočnerom, kde rozoberali aj voľbu generálneho prokurátora.

Orgány činné v trestnom konaní by mali bezodkladne preveriť autenticitu a pravdivosť informácií z nahrávky rozhovoru Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. V reakcii na medializované informácie to povedal predseda Národnej rady SR a šéf SNS Andrej Danko.

"V takýchto situáciách je dôležité, aby bezodkladne konali orgány činné v trestnom konaní, aby bezodkladne preverili autenticitu týchto vyhlásení a pravdivosť informácií," povedal Danko s tým, že dôveruje orgánom činným v trestnom konaní. Považuje to však za závažné skutočnosti, ktoré nemôžu ostať bez povšimnutia.

Sulík: Trnka musí ísť do väzby

Predseda SaS Richard Sulík vyzýva špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby ihneď nariadil väzbu pre Dobroslava Trnku. "Špeciálny prokurátor pán Kováčik má zo zákona možnosť nariadiť väzbu pre Dobroslava Trnku, vyzývam ho tak urobiť. Toto nemôže ostať bez povšimnutia," povedal Sulík.

Podľa šéfa SaS sa Trnka v priamom prenose priznal, že konal v rozpore zo zákonom, "že si nechal ukladať peniaze za to, že robil rozhodnutia, ktoré nikdy robiť nemal". "Vo fungujúcej krajine by najneskôr v týchto chvíľach zasahovalo zásahové komando a odviedli by Dobroslava Trnku v putách do cely predbežného zadržania," povedal Sulík s tým, že nerozumie, prečo sa tak nedeje a prečo sa tak nestalo za posledný mesiac.

Na nahrávku sa jasne vyjadril aj predseda KDH Alojz Hlina so slovami o desivom obraze o Slovensku. "Jankovská je stále sudkyňa, Trnka je stále prokurátor. Harabin je stále sudca. Všetkým týmto ľuďom platí štát vysoké platy z daní daňových poplatníkov," ragoval Hlina.

Pýta sa, "ako je vôbec možné, že sme takíto bezmocní, že sme nútení sa bezmocne pozerať na takúto devastáciu štátu, na takúto aroganciu? Kam až zájde falošná kolegialita sudcov a prokurátorov? Dokedy budú chcieť týchto ľudí chrániť?"

Pokračuje, že "rozprávame o zlyhaní celého systému. Dovolili sme vytvoriť „štát v štáte". Pod rúškom nezávislosti sa vytvorilo niečo, čo ako rakovina požiera náš štát. Zo spravodlivosti sa stal priemysel. Spravodlivosť je tovarom, dá sa kúpiť ako kečup v hypermarkete. Zmena musí prísť," dodal Hlina.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka by mal podľa vládnej strany Most-Híd odstúpiť z funkcie prokurátora. "Je nepredstaviteľné, aby po zverejnení nahrávky jeho údajnej komunikácie s Marianom K. s takým závažným obsahom sedel počas vyšetrovania v kresle prokurátora," reagoval Most-Híd na osobu Trnku prostredníctvom hovorkyne.

Podnikateľ Marian Kočner podľa Mosta-Hídsvoje "nehoráznosti" a nezákonné aktivity dokázal uplatňovať pre osobné zlyhania ľudí na rôznych úrovniach. "Súdy a orgány činné v trestnom konaní musia byť čím skôr očistené od týchto ľudí. A čo je z pohľadu budúcnosti najdôležitejšie, v prípade dokázania ich viny čím skôr aj potrestaní," skonštatovala Debnár.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal okamžite začať disciplinárne konanie voči prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Povedal to líder koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu Michal Truban s tým, že taktiež by sa mal začať riešiť aj spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák, ktorý si mal údajne kupovať hlasy poslancov.

"Spravodlivosť a poslanci sa dali na Slovensku kupovať oligarchami a finančnými skupinami," skonštatoval Truban. Predseda Spolu-OD Miroslav Beblavý tvrdí, že jadrom tohto problému nie je Marian Kočner, pretože "on bol v skutočnosti len lokajom Haščáka". "Keď bol Haščák nahnevaný, tak aj Marian Kočner bol vystrašený. Haščák bol jediný, ktorý mu dokázal nahnať strach a donútiť ho k tomu, aby aj on nahnal strach Trnkovi," povedal.

Opozícia chce mimoriadny branobezpečnostný výbor

Ak majú mať opäť ľudia dôveru v štát, musí sa dôkladne vyšetriť nahrávka rozhovoru medzi prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Marianom Kočnerom. Povedal to líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Pripomína, že v minulosti bola zverejnená nahrávka s hlasom podobným expremiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) a táto kauza bola "zametená pod koberec". "Tým, že sme vtedy nič neurobili, že sa to nevyšetrilo, tak to dovolilo tej chobotnici bujnieť, narástli jej ďalšie chápadlá a vznikol tu takmer mafiánsky štát," uviedol.

Opozícia bude iniciovať zvolanie mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť pre medializovanú nahrávku rozhovoru medzi Marianom Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Potvrdil to člen výboru Ľubomír Galko (SaS).

Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič chce tiež vedieť vysvetlenie od súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, čo robil deväť mesiacov, keď vedel o tejto nahrávke a nevzniesol voči Trnkovi obvinenie.

"Premiér by mal začať konať, keď sa nevie očistiť prokuratúra sama. V takejto kritickej situácii, v akej sa nachádzame, by mal konať. On je však skrytý a hovorí, že toto si musí vysporiadať prokuratúra medzi sebou. Zrejme niekde zlyháva systém," povedal Matovič. Ak by premiér prišiel so zmenou zákona ohľadom prokuratúry, OĽaNO ju podporí.

Reakcie nahrala reportérka Gabriela Kajtárová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce