14. 10. 2019 19:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Trnka je neodvolateľný, z funkcie môže odísť iba sám

Stále môže brať prokurátorský plat, a to aj napriek vážnym podozreniam zo zvukovej nahrávky s Kočnerom.

Dobroslav Trnka.
Dobroslav Trnka. Foto: TASR

Nahrávku medzi Kočnerom a Trnkom, na ktorej sa hovorí o korupcii a vydieraní, má polícia v rukách od novembra minulého roka. Muži zákona za takmer rok nikoho neobvinili, iba rozbehli trestné stíhanie. A to vo veci zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa a zločinu prijímania úplatku.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka tak môže stále chodiť do práce ako radový prokurátor generálnej prokuratúry. Pýtali sme sa preto polície ako je možné, že takýto citlivý prípad sa ani za rok výrazne nerozhýbal. A odpoveď? Vyšetrovateľ doposiaľ nemohol vypočuť dôležitého svedka, pretože svedok nebol zbavený mlčanlivosti.

No a takzvaný dôležitý svedok nie je podľa našich informácií nikto iný ako Dobroslav Trnka. Bývalý generálny prokurátor tak už teraz môže bez problémov vypovedať pred vyšetrovateľom.

Súhlas na vypočutie Trnku dal iba minulý týždeň generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Otázne je, na čo sa čakalo takmer celý rok.

Generálna prokuratúra naznačuje, že žiadosť o zbavenie mlčanlivosti, ktorú im poslala polícia, bolo treba niekoľkokrát doplniť. „V prípade, že by už prvá žiadosť obsahovala všetky potrebné náležitosti, mohol byť prokurátor D. T. zbavený mlčanlivosti oveľa skôr," napísali nám v stanovisku z generálnej prokuratúry.

Polícia teraz môže konečne Trnku riešiť. Plánuje ho čoskoro vypočuť. Trnka ale aj tak môže stále brať prokurátorský plat - a to aj napriek vážnym podozreniam zo zvukovej nahrávky s Kočnerom.

Generálna prokuratúra tvrdí, že Dobroslava Trnku nemôže zbaviť prokurátorskej funkcie. Trnka totiž nebol obvinený. „Generálny prokurátor Jaromír Čižnár doposiaľ vo svojej funkcii vždy, ktorémukoľvek prokurátorovi, pokiaľ bolo vznesené obvinenie, tak pozastavil výkon funkcie prokurátora," povedala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Bývalého generálneho prokurátora nemôžu riešiť ani disciplinárne, skutok je totiž už dávno premlčaný. Jediný, kto môže zbaviť Trnku funkcie je tak sám Dobroslav Trnka. No a čo teda plánuje spraviť? Zistiť sa nám to nepodarilo, mobil mal celý deň vypnutý.

Nereaguje ani na emaily a tak sme sa za ním vybrali do jeho rodinného domu v Hamuliakove. Privítal nás ale iba robotník zo stavebnej firmy.

Dobroslav Trnka tak môže aj v utorok (15. 10.) bez problémov nastúpiť do práce. „Čo sa týka nahrávky, tá bola odoslaná na expertízne skúmanie, viac informácií ale momentálne k tejto veci nie je možné poskytnúť," povedal k prípadu Michal Slivka z policajného prezídia.

Téme sa venoval reportér Lukáš Zuzelka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce