15. 10. 2019 10:09 , článok bol aktualizovaný 15. 10. 2019 11:10 | BRATISLAVA/zg

Podľa Rady prokurátorov by nemal Trnka pokračovať vo funkcii, on čerpá dovolenku

To, či sa vzdá funkcie, je však len na ňom.

Dobroslav Trnka na archívnej snímke.
Dobroslav Trnka na archívnej snímke. Foto: TV Markíza

Rada prokurátorov si ctí princíp neviny a vyzvala Dobroslava Trnku, aby do vyšetrenia mimoriadne závažných podozrení požiadal generálneho prokurátora o prerušenie výkonu funkcie.

Podľa informácií TV Markíza však Trnka, ktorý pracuje na Oranizačnom a kontrolnom orgáne GP si čerpá riadnu dovolenku.

Ako ďalej informoval jej predseda Juraj Purgat, rada je hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami týkajúcimi sa vzťahu bývalého generálneho prokurátora s obvineným Mariánom Kočnerom.

„Rada prokurátorov SR považuje tieto informácie za natoľko závažné, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky pokračovať vo výkone funkcie prokurátora. Zverejnené informácie nielen vrhajú zlé svetlo na ostatných prokurátorov, ale predovšetkým podkopávajú dôveru verejnosti v právny štát a princípy jeho fungovania," konštatoval Purgat.

V súvislosti so zotrvaním Trnku vo funkcii generálny prokurátor Jaromír Čižnár prostredníctvom hovorkyne vyhlásil, že „vzhľadom na súčasný procesný stav vyšetrovania, zotrvanie (pozn. redakcie Trnku) vo funkcii prokurátora záleží výlučne od jeho rozhodnutia."

Andrea Predajňová dodala, že ak sa Trnka rozhodne požiadať o prerušenie výkonu funkcie prokurátora, generálny prokurátor je pripravený bezodkladne rozhodnúť.

Trnkovej funkcii sa venoval v reportáži, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

 

Nadácia Zastavme korupciu vyzvala v pondelok (14.10) prokurátora Trnku, aby sa okamžite vzdal svojej funkcie. Zároveň žiadala, aby sa generálny prokurátor Jaromír Čižnár prestal skrývať. TASR o tom informoval Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu.

"Po zverejnení nahrávky medzi obžalovaným podnikateľom Marianom K. a Trnkom je nemysliteľné, aby tento človek sedel na Generálnej prokuratúre," uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Zároveň nadácia vyzvala Čižnára, aby sa ďalej neskrýval a začal konať aj voči ostatným, ktorí čelia podozreniam, že spolupracovali s Marianom K. "Prokuratúra je jeden z hlavných pilierov právneho štátu. Ak zlyháva ona, zlyháva štát," konštatovala Petková.

Denník N informoval, že získal 70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Trnkom a Marianom K. Zvukový záznam z leta 2014 si mal urobiť Marian K. Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila. Podľa Denníka N mafián vyšetruje bývalého generálneho prokurátora, vrieska naňho vulgarizmy, vyhráža sa jemu aj jeho kumpánom fyzickou likvidáciou a tým, že jeho syn skončí.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce