15. 10. 2019 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Minister Gál stále vyčkáva s návrhmi na disciplinárne konanie voči Jankovskej a Maruniakovej

A je možné, že ich ani nepodá.

Gábor Gál.
Gábor Gál. Foto: TVNOVINY.sk

Minister spravodlivosti s návrhmi na disciplinárne konanie voči sudkyniam Monike Jankovskej a Zuzane Maruniakovej stále vyčkáva. 

A je možné, že ich ani nepodá. Prečo? Vyšetrovateľ NAKA, ktorý kauzu podozrení z obrovskej korupcie v justícii rieši, Gáborovi Gálovi napísal, že by tým maril vyšetrovanie.

Minister spravodlivosti tvrdí, že návrhy na disciplinárky voči Monike Jankovskej a Zuzane Maruniakovej má už hotové. Stopol ho však vyšetrovateľ. No a práve v utorok si mali sadnúť za jeden stôl. "Sme boli OČTK požiadaní, aby sme to zvážili a rokovali s nimi, čiže k tomu rokovaniu z časti dôjde zajtra," reagoval minister spravodlivosti Gábor Gál v pondelok.

V utorok sa ale nestretli. Dôvodom bola podľa hovorcu policajného prezídia neplánová služobná činnosť vyšetrovateľa. "Ministerstvo spravodlivosti preto návrh možného začatia disciplinárneho konania predložilo vyšetrovateľom na preskúmanie, aby sa predišlo k zmareniu trestného konania," povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Vyšetrovateľ vyzval ministra k zdržanlivosti preto, že by možnou disciplinárkou narazili na právny problém. Vyšetrovanú osobu totiž nemožno stíhať za tú istú vec v dvoch konaniach. "Presne o to ide. Keď sú tu isté pochybnosti, tak určite bude lepšie týchto ľudí postaviť pred riadny súd ako pred disciplinárny senát," objasnil Gál.

Na túto právnu kolíziu upozorňuje už niekoľko dní šéfka špeciálnej komisie Súdnej rady - Marcela Kosová, ktorá je trestná sudkyňa.

"Existuje špeciálna zásada „ne bis in idem" . Vo všeobecnosti táto zásada znamená, že nikto nemôže byť súdený alebo odsúdený - nemôžem si pomôcť, ale disciplinárka nie je „súdený alebo odsúdený" v dvoch rôznych konaniach v tej istej veci. Ak by rýchlejšie skončilo právoplatne to disciplinárne stíhanie, aby nevytvorili tú prekážku, že by sa už v trestnom konaní nemohlo konať," povedala Marcela Kosová, predsedníčka komisie Súdnej rady SR.

"To, že niekto ich zbaví funkcie sudcu alebo im zoberie plat na pár mesiacov je nič oproti tomu, čo by mali títo ľudia dostať. Lebo keď fakt spravili to, čo je v týchto správach, tí ľudia patria do basy," dodal Gál.

Policajti však nemali záujem len o mobily Jankovskej a Maruniakovej, zaistili ich aj Jankovskej sestre Andrei Haitovej, Vladimírovi Sklenkovi a Miriam Repákovej. Voči nim zatiaľ Gálovi ľudia návrh na disciplinárky nevypracovali.

Trestné stíhanie vo veci korupcie, zneužitia právomocí a zasahovania do nezávislosti súdu začal vyšetrovateľ na základe zaistenej komunikácie z mobilu Mariana Kočnera. Len Monika Jankovská si s ním mala vymeniť vyše šesťtisíc správ.

Písať si v nich mali aj o ovplyvňovaní súdnych procesov či rozhodnutí. Bývalá štátna tajomníčka ale celú komunikáciu považuje za podvrh.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce