16. 10. 2019 07:57 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Threema: Kočner diktoval Ruskovi, čo má povedať na súde. Nechutne vtipkovali na adresu Kuciaka

Kočner sa mal s Ruskom pravidelne stretávať, často si písali.

Marian Kočner a Pavol Rusko.
Marian Kočner a Pavol Rusko. Foto: TASR
Komunikácia Mariana Kočnera a Pavla Ruska.
Komunikácia Mariana Kočnera a Pavla Ruska.
Komunikácia Mariana Kočnera a Pavla Ruska.

Komunikácia medzi Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom cez aplikáciu Threema dokazuje, že Kočner priamo inštruoval Ruska, čo hovoriť v súdnom spore o miliónové zmenky televízie Markíza.

Komunikácia, ktorú má Denník N k dispozícii, ukazuje nielen to, že sa Kočner s Ruskom pravidelne stretávali, písali si, či nechutne vtipkovali na adresu Jána Kuciaka. Odhaľuje aj to, ako Kočner diktoval Ruskovi, čo má na súde povedať, aby spolu ladili verzie, ktorými chceli vysvetliť nezrovnalosti v ich príbehu o tom, ako podozrivé zmenky za 69 miliónov eur vznikli, informuje portál.

Na tretí deň po správe o zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pojednával petržalský súd o civilnej žalobe Kočnerovej firmy, ktorá sa dožadovala zaplatenia jednej zo štyroch miliónových zmeniek. Podnikateľ na súde ironicky opisoval svoj vzťah s Pavlom Ruskom. „Môžem použiť výraz ‚ambivalentný'," povedal a dodal, že si nespomína, kedy sa s Ruskom v posledných rokoch stretli.

Komunikácia zachytáva obdobie od januára do polovice mája 2018, teda aj dobu, počas ktorej zavraždili Jána Kuciaka a na civilných súdoch sa pojednávalo o zmenkách. Kočner si s Ruskom nepísal priamo, ale cez mobil Ruskovej priateľky Henriety, ktorú mal Kočner uloženú ako „Krtka". Rusko ju tak aj v niektorých správach oslovoval. Správy teda často vyzerajú tak, že Kočner napíše Ruskovi, „či je na príjme" a Ruskova priateľka odpíše napríklad takúto správu: „Dobry vecer, pali do polhodky pride. Poviem mu aby vam hned zavolal."

O tom, že ide o Ruska, však niet pochýb. Jedným z viacerých dôkazov je správa z 24. januára, v ktorej sa Kočner Ruska pýta na jeho oficiálnu trvalú adresu. „Na OP mám stále Strme Vrsky. Ale na policii a na sude mam uvedenu adresu na dorucovanie pisomnosti Budmerice."

„Strmé vŕšky 111?" pýta sa Kočner. „Ano," potvrdzuje Rusko.

Na adrese Strmé vŕšky 111 v Záhorskej Bystrici stojí vila, ktorú kedysi Rusko vlastnil, v dražbe ju od banky kúpil práve Kočner.

Komunikácia naznačuje, že Kočner sa s Ruskom stretával často.

Podstatná časť správ z Threemy medzi Kočnerom a Ruskom sa týka zmeniek

Ako píše Denník N, na tomto pojednávaní mal svoju rolu aj Rusko. Na súde vypovedal, že zmenky sú pravé, naozaj ich podpísal on a televízia Markíza ako ručiteľ by ich mala zaplatiť. Okrem toho prišiel Rusko s príbehom, že urovnanie sporu o televíziu s Kočnerovým Gamatexom ešte z roku 1998 zariadil právnik Ernest Valko, ktorého zavraždili a nemôže nič také potvrdiť.

„Výstupy sú výborné. Si proste mediálna hviezda," chválil Kočner Ruska cez Threemu po pojednávaní.

„Suhlasim, pozrel som vsetky. Myslim, ze su ‚dakus' nestastní. Najma ten Valko ich vykolajil a Kamencek (právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec) posobil ako taky nestastny kamienok."

Kočner súhlasí: „Presne."

Rusko dodal: „A pokial ide o hviezdu - to viem. A celkom dobre sa pri mne vezies."

Rusko na súde vo výpovedi urobil chybu. Kočner mu po niekoľkých vymenených správach nadiktoval, čo má povedať, aby jeho výpoveď dávala logiku.

„Neboj, vsetko poviem, tak ako treba. Az sa budu cudovat, preco na to neprisli sami. A uz sa tym netrap a bez plavat-treba ti " odpisuje Rusko.

„Ku…a. Hlavne že ty si šlang. Štíhly a dlhovlasý," napísal Ruskovi Kočner a informoval ho, že ide mimo Slovenska. Žartoval, že je maskovaný, aby ho na letisku nespoznali. „Mas bradu? Aby som vedel kamosom do NČ (Nového času) poslat popis?" pýta sa Rusko.

„Mám masku Kuciaka, " odpisuje Kočner pár týždňov po reportérovej vražde.

„Rozosmial si aj Laru," odpovedá Rusko. Lara je jeho pes.

Na pojednávaní 2. mája 2018 sa Rusko držal Kočnerových inštrukcií.

Tému spracoval reportér Lukáš Zuzelka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce