17. 10. 2019 08:45 , článok bol aktualizovaný 17. 10. 2019 18:56 | BRATISLAVA/kk

Kauza zmenky: Prokurátor predložil Threemu. Sudca vyzval strany, aby sa pripravili na jej čítanie

Vypovedali Viera Rusková, podnikateľ Jozef Dučák a Ján Kováčik.

Ján Kováčik  na pojednávaní v kauze zmenky.
Ján Kováčik na pojednávaní v kauze zmenky. Foto: TASR

V bratislavskom Justičnom paláci pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Vypovedala bývalá manželka Pavla Ruska Viera Rusková, podnikateľ Jozef Dučák starší a šéf Slovenského futbalového zväzu a bývalý spoločník v Markíze Ján Kováčik.

Rusková podržala exmanžela Pavla Ruska. Jej výpoveď však spochybnil Kováčik.

V kauze sú Rusko a Marian Kočner obžalovaní z falšovania zmeniek za 69 miliónov eur. Ešte vlani ich Kočner vymáhal od televízie Markíza. Rusko je obžalovaný aj z objednávky vraždy svojej bývalej spoločníčky v Markíze Sylvie Volzovej.

Rusková potvrdila existenciu zmeniek z roku 2000. Povedala, že vedela, že Rusko podpísal zmenky s Kočnerom a Ághom. Domnievala sa, že ich vyplatil Ján Kováčik, keď zinkasoval svoj podiel z Markízy. Ten jej verziu vyvrátil.

Kováčik tvrdil, že o žiadnych zmenkách nevedel. Ruska sa vraj pýtal, či nemá nejaké záväzky. Rusko dlhy priznal, ale nepovedal mu, že sú to zmenky v prospech firmy Gamatex.

"Povedal mi, že s pánom Valkom podpisoval nejaké veci, ale že to sú jeho osobné veci. A tam diskusia skončila," uviedol Kováčik pred súdom.

Vypovedal aj podnikateľ Jozef Dučák. Exsiskár Peter Tóth, ktorý vo veci vypovedal tiež uviedol, že Dučák starší mal pre Kočnera zohnať papier, pero, atrament a tlačiareň z roku 2000, aby tak mohli vyrobiť zmenky, ktoré by vyzerali ako z daného roku. Ten to vo svojej výpovedi poprel. Jediné, čo pre Kočnera zháňal boli podľa jeho slov porcelánové tanečnice.

 

ONLINE

17.14- ONLINE bol ukončený.

17.14- Hlavné pojednávanie je ukončené. Najbližšie sa bude konať 28.10.

17.11- Na pojednávanie dňa 4.11. budú predvolaní Pavol a Katarína Vargovci, Marián Kolník, Sylvia Volzová. Na 5.11. sú predvolaní František Mojto a Milan Fiľo.

17.03- Prokutár Šanta odovzdal súdu a obhajcom celý záznam z Kočnerovej Threemy na CD nosičoch. Zároveň Šanta navrhuje, vykonať dokazovanie z týchto záznamov. Súd o tom zatiaľ nerozhodol, ale vyzval zúčastnené strany, aby sa na to pripravili.

16.38- Sudca uviedol, že predvolaná bude pred súd Volzová a Fiľo. Najbližšie pojednávanie je vytýčené na 28.10. Fiľo bude predvolaný na pojednávanie.

16.22- K výpovedi Kováčika sa vyjadruje aj právnička Markízy Tandlich. Považuje ho za dôveryhodného svedka a jeho výpoveď za logickú.

16.12- Výsluch Kováčika je ukončený.

16.08- Sudkyňa sa Kováčika pýta, koľko miliónových biznisov urobil počas svojej 30 ročnej kariéry. "Neurobil som ich veľa." Sudkyňa sa pýta, či vnímal Ruska dôveryhodne pri robení biznisu.

"Mali sme vzájomnú dôveru a rešpekt. To, na čom sme sa zmluvne dohodli, to dokázal splniť. Bolo pre mňa obrovské prekvapenie, keď som zistil, že Rusko je obžalovaný," dodal Kováčik.

16.00- Mandzák napadol jednu časť Kováčikovej výpovede. Číta zo spisu, v ktorom je zdokumentovaný aj prepis výpovede Kováčika pred vyšetrovateľom z roka 2018. Kováčik vyšetrovateľovi povedal, že Rusko mu pred vstupom do politiky povedal, že má záväzky voči Kočnerovi a Ághovi. Kováčik dnes pred súdom povedal, že o záväzkoch voči Kočnerovi nevedel.

Kováčik reaguje. "Ruska som sa pýtal v tom čase na jeho záväzky. Nemyslím si, že mi povedal konkrétne mená alebo mená. Nie som si istý."

15.53- "Aká bola vaša reakcia, keď ste sa z médii dozvedeli, že Markíza je ručiteľom za zmenky?" pýta sa Lipšic. "Prišlo mi to vzhľadom na tie sumy to nie je možné," odpovedal Kováčik.

15.52- Lipšic sa pýta dôležitú otázku. Pýta sa Kováčika, či sa niekedy dohodol s Ruskom, že za neho vyplatí dlhy, keď si vyplatí zisky z podielu v Markíze. "Nie," odpovedal Kováčik.

15.49- Otázky kladie Lipšic. Pýta sa, či sa rokovaní s Kočnerom a Ághom o urovnaní sporu zúčastňoval aj Rusko. Kováčik odpovedá, že nevie. Lipšic sa pýta, či Kováčik vnímal, či v tom období hrozilo Markíze odňatie licencie. "Stav bol dlhodobo rovnaký, neviem," povedal Kováčik.

15.41- Rusko kladie pomerne veľa otázok Kováčikovi. Namieta ich prokurátor Šanta. Tvrdí, že Rusko si rieši súkromné právne vzťahy s Kováčikom a zo závisti sa pýta na jeho zisky. Ruskov štýl kladenia otázok vyvoláva úsmevné reakcie všetkých sudcov. Predsedajúci sudca niekoľkrát vyzval Ruska, aby kládol otázky a nekomentoval Kováčikove odpovede.

15.28- Pýta sa Rusko. "Vnímal som, že nie som tvojím dôverníkom ani v čase, keď som bol konateľom Markízy." Rusko hovorí, že mali spoločnú nehnuteľnosť v Lozorne.

15.27- Para sa Kováčika pýta aj na jeho vzťah s Ruskom potom, čo Rusko odišiel z politiky. "Náhodne sme sa možno stretli a pozdravili. Po vstupe Ruska do politiky sa náš vzťah zhoršil. Mali sme na veľa vecí rôzne názory. Každý sme si išli svojou cestou."

15.23- Marek Para sa Kováčika pýta, ako reagoval Kočner, keď mu Kováčik navrhol vyplatiť 80 miliónov korún. Kováčik odpovedá, že Kočner do niekoľkých týždňov reagoval. Nemali vraj iný plán v prípade, keby sa nedohodli. "Nedokážem povedať, čo by sa stalo, keby sme sa s Kočnerom nedohodli."

15.19- Mandzák požiadal súd, aby umožnil Kováčikovi nahliadnuť do spisu. Súd mu vyhovel. Kováčik nahliadol na podpisový vzor. Podľa listinných dokumentov bol Kováčik konateľom Markízy. Kováčik si na to počas výpovede nevedel spomenúť.

14.57- Otázky kladie obhajoba. Milan Mandzák sa Kováčika pýta, prečo firma Forza prevzala záväzok milión dolárov voči spoločnosti Telefilm Eurokim. Kováčik za to dostal 15- percentný podiel v Markíze.

14.55- Kováčik povedal, že Kočner ho nekontaktoval ani z väzby, ani pred tým. Znova zopakoval, že keď predal svoj podiel v Markíze v roku 2007 aj s Milanom Fiľom dostali dokopy takmer dve miliardy korún. Odmietol, že mal z tejto sumy vyplatiť Kočnera, ako sa to domnievala Rusková.

14.30- Kováčik tvrdí, že nikto ho nekontaktoval, keď dostal vyplatený podiel z Markízy. Rusková pritom vo výpovedi povedala, že sa domnievala, že Kováčik zo svojho podielu vyplatí zmenky.

14.25- Kováčik znova zopakoval, že o zmenkách sa dozvedel z médii. "Nemal som vedomosť, že také zmenky existovali. S pánom Ruskom som už nebol v žiadnom kontakte, takže som sa ho na to ani nepýtal. Informácie mám len z médii a od právnikov Markízy." Dodal, že zo strany obžalovaných ho nekontaktoval nikto.

14.21- Prokurátor Šanta sa Kováčika pýta, kto všetko vedel o urovnaní sporu s Gamatexom v hodnote 80 miliónov eur. Hovorí, že Rusko, zástupcovia CME, on a Radka Doehring, v tom čase finančná riaditeľka Markíza.

14.19- "Pani Ruskovú som vnímal ako manželku Ruska a pracovníčku Markízy. Potom odišla do parlamentu, ale vnímal som to tak, že Rusko a pani Rusková si všetko hovoria. Mala v Markíze pomerne veľký vplyv."

"S pani Ruskovou sme sa nikdy nerozprávali o urovnaní sporu s Gamatexom. Nikdy sme túto debatu nemali. Dokonca ani vtedy, keď sme všetci predali podiely v Markíze," zdôrazňuje Kováčik.

14.14- "K sume 80 miliónov sme sa dopracovali spolu s Kočnerom a CME. Aj keď Kočner mal na začiatku inú predstavu. CME a Rusko povedali, že toto je adekvátna cena za to, aby spor ukončili a Markíza mohla ďalej fungovať. Kočner chcel pôvodne zhruba 150 miliónov korún," povedal Kováčik.

14.09- Kováčik hovorí, že spor medzi Gamatexom a Markízou bol urovnaný. 40 miliónov korún vraj dostal Kočner a 40 miliónov korún Ágh. "Mal som pocit, že týmto boli spory vyriešené. Vraj sa aj dohodli, že vezmú späť podania, ktoré na seba dali," hovorí Kováčik.

13.54- Pojednávanie pokračuje výsluchom prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika. Do Markízy vstúpoval cez spoločnosť A.R.J.

"Moja firma vyrábala tituly Miss Slovensko a Slávik, ktoré Markíza vysiela," vysvetľuje Kováčik jeho vzťah s Ruskom.

"O zmenkách som sa dozvedel z médii. V roku 2006 sa ma pýtal pán Kamenec a pani Tandlich, čo o nich viem. Vedel som o nich jednu vec. V roku 2002 Rusko vstupoval do politiky. Pri tejto príležitosti som sa ho opýtal, či má nejaké záväzky, o ktorých ešte neviem. V tom čase som mal na mysli rusky rozprávajúcu ochranku. Povedal mi, že s pánom Valkom podpisoval nejaké veci, ale že to sú jeho osobné veci. A tam diskusia skončila."

12.29- Súd vyhlásil prestávku. Pojednávanie bude pokračovať o 13.45.

Jozef Dučák na pojednávaní v kauze zmenky.
Jozef Dučák na pojednávaní v kauze zmenky. Foto: TASR
 

12.36- Rusko sa vyjadruje k Dučákovi: "Tohto pána som v živote nevidel. Vy si myslíte, že by som od neho zobral nejaký papier na falšovanie? Myslíte, že by som cez bazár hľadal papier a pero?" Rusko hovorí, že výpoveď exsiskára Petra Tótha je nezmyselná. Ten tvrdí, že Dučák mal zabezepčiť veci na sfalšovanie zmeniek.

12.29 - Dučák hovorí, že Kočner bol vždy veľkorysý a nevie tento obraz vymazať z pamäte. Vraj mu Kočner pomohol, keď Dučák na Kočnera prepísal svoju firmu a Kočner tým na seba stiahol pozornsoť pri kauze Pezinská skládka. Dučák si nespomína ani na presné roky. Na otázky sudcov neodpovedá konkrétne. Pre Kočnera zabezpečil biely mercedes, ktorý mal byť použitý na jeho reláciu Na pranieri. Potom ho používala Zsuzsová.

12.23- "Pána Tótha považujem za blízkeho človeka. Nehnevám sa na neho. Budeme hrdinami v jeho knižke, kde budú fabulácie," hovorí Dučák.

12.17 - Výpoveď Viery Ruskovej v kauze televíznych zmeniek je zjavne účelová a jej snahou je prekryť trestnú činnosť obžalovaného Pavla Ruska. Tvrdí to vedúca právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich na margo svedeckej výpovede jeho exmanželky. Tandlich tiež pripomenula vyjadrenia obžalovaného Pavla Ruska v čase, keď boli zmenky v civilnom konaní na Okresnom súde Bratislava V. Vtedy povedal, že Rusková o zmenkách nemala konkrétne vedomosti. Tandlich preto poukázala na rozpor s výpoveďou Ruskovej, že o ich existencii vedela a boli podpísané začiatkom leta v roku 2000.

12.08- Dučák sa na poslednom stretnutí s exsiskárom Tóthom pýtal, či je Kočner zaplatený do vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dučák tvrdí, že sa raz stretol aj s Alenou Zsuzsovou. Odovzdal jej krabicu. Čo v nej bolo, nevie.

12.04- "Poslednú vec som Kočnerovi chcel darovať víno z roku 1963 z Madeiru. Už som mu ju nestihol dať. Naposledy som mu daroval starý budík na 55. narodeniny," hovorí Dučák.

11.48 - Šanta sa Dučáka pýta, či niekedy vyrobil pre Kočnera zmenku. "Nie," odpovedal Dučák. Kočnerove zmenky nikdy nevidel. Dučák povedal, že Kočnera prezýval Pupkin. "Bude sa hnevať, keď to poviem," zažartoval Dučák. Hovorí, že z úst Kočnera nikdy nepočul o slovách "Slintoš, slinoviny." Podľa Kočnerovej Threemy mal Kočner slovom "slinoviny" nazývať celý proces falšovania zmeniek.

11.52 - Dučák hovorí, že Kočner sa na neho obrátil, aby mu vysvetlil, ako funguje proces starnutia atramentu. Podľa Dučáka sa Kočner pripravoval na obhajobu, lebo vedel, že sa pravosť zmeniek spochybňuje. Dučák mu povedal, že starnutie atramentu závisí od uskladňovania materiálu a ďalších fyzikálnych podmienok.

11.49- Do roku 1999 mal Dučák v Bratislave starožitnosti, kde opravovali staré predmety. "Teraz sa zaoberám opravou hodiniek. Momentálne ma živí príjem z penzie a som zamestnaný v developerskej spoločnosti," uviedol na výsluchu Dučák.

11.45- Šanta sa Dučáka pýta, či dostal od Kočnera moták. Dučák tvrdí, že nie. Hovorí, že nemal urobiť nič v prospech Ruska alebo Kočnera. Šanta sa Dučáka pýta, či Kočnerovi v posledných rokoch nezabezpečil nejaké hmotné veci. Naráža na tlačiareň či papiere z roku 2000, ktoré mali slúžiť na falšovanie zmeniek. Dučák to popiera. "Nezabezpečil som mu žiadny starší papier. Je to technický nezmysel. Ako môže guličkové pero z roku 2000 fungovať v roku 2018. To sa nedá. Nie, nezabezpečil som mu to. Nezabezpečoval som mu žiadny starý atrament," odpovedá Dučák.

11.44 - Prokurátor Šanta sa pýta Dučáka, aké listiny mal riešiť so Štefanom Ághom na ich stretnutí. Dučák hovorí, že sa ho mal spýtať, kde sú zmenky. Ágh mu vraj povedal, že Dučákovi o tom nič nepovie. Dučák netuší, prečo to od neho chcel Tóth.

11.36- Po prestávke pokračuje hlavné pojednávanie vypočúvaním podnikateľa Jozefa Dučáka. V súčasnosti je obžalovaný v kauze Technopol. Povedal, že Kočnera považuje za svojho priateľa. Ruska za kamaráta nepovažuje. Exsiskára Petra Tótha pozná osobne. "S Tóthom sme sa stretávali, ale nikdy sme spolu neboli sami. Tóth odo mňa sem-tam vyzvedal informácie. Pýtal sa ma majetkové veci. S Tóthom som sa stretol naposledy minulý rok."

11.20- Súd ukončil výsluch Viery Ruskovej. Právnička Markízy Lucia Tandlich povedala, podľa nej je Ruskovej výpoveď svedkyne je účelová, aby prekryla trestnú činnosť jej exmanželom.

Daniel Lipšic na pojednávaní v kauze zmenky.
Daniel Lipšic na pojednávaní v kauze zmenky. Foto: TASR
 

11.09- K výpovedi Ruskovej sa vyjadruje aj Rusko. "Markíza Slovakia bola nadriadená Slovenskej televíznej spoločnosti. Sú to dve rôzne firmy. Nemuseli sme im povedať o zmenkách. Zdôrazňujem, že v roku 1999 bola ohrozená licencia. Advokát Valko nás upozornil, že môže nastať situácia, že prídeme o licenciu a nezíska ju Gamatex. V roku 2000 sme zámerne znižovali počet osôb, ktoré o zmenkách vedeli. V roku 2007 sme kvôli mne prišli o peniaze, ktoré boli vo Švajčiarsku. Vtedy sme teda nemali peniaze na uhradenie dlhu."

11.01- Rusková stále opakuje, že Kováčik vedel o dlhu a vedel, že dve tretiny jeho podielu patria Ruskovi. Peniaze však vraj Ruskovi neuhradil. Znova opakuje, že Kováčik mal vyrovnať dlh 500 miliónov eur zo svojho podielu.

10.55- Vypočúvanie Ruskovej pokračuje. Pýta sa Tomáš Kamenec. Pýta sa, kedy sa Kováčik dozvedel o zmenkách. Rusková odpovedá o lete roku 2000. Kováčik pred ňou dlh nepoprel. Kamenec sa Ruskovej spýtal, prečo teda čakala, že Kováčik dlh platí zo svojho podielu, keď tvrdí, že splatný mal byť až v roku 2015.

Kamenec sa pýta, či v roku 2005, keď Ruskovci získali obchodný podiel Markízy, naliehala na exmanžela, aby uhradil dlh voči Gamatexu. Ona hovorí, že navrhla, aby peniaze uložili na švajčiarsky účet. Rusko jej vraj povedal, že splatnosť zmeniek je do roku 2015. Uistil ju, že dovtedy majú dosť času na to, aby mali peniaze na uhradeniu dlhu.

Pavol Rusko na pojednávaní v kauze zmenky.
Pavol Rusko na pojednávaní v kauze zmenky. Foto: TASR
 

10.51- Lipšic sa pýta, či sa niekedy Rusková rozprávala s exmanželom o tom, čo bude so záväzkom 500 miliónov korún po rozvode manželstva. O konkrétnostiach sa vraj nerozprávali. Hovorí, že v roku 2011 počas rozvodu už tento záväzok neriešili.

10.34- Otázky kladie Daniel Lipšic. Pripomína, že aj Radvaň je mŕtvy. Poukazuje tak na skutočnosť, že ľudia, ktorých vo výpovedi spomína Rusko aj Rusková ako kľúčových aktérov už nežijú. "S Paľom sme považovali dlh 500 miliónov korún ako náš osobný dlh. Ale druhá strana chcela, aby to podpísal aj ako konateľ Markízy."

Martin Radvaň bol v roku 1998 právny zástupca spoločnosti CME a riešil aj dlh voči Gamatexu.

Rusková nechcela povedať, za akú sumu predali svoj podiel v Markíze.

10.30- "Musíme rozlišovať pojem zmenky a pojem dlh. O zmenkách vedel pán Kováčik, pán Radvaň a ja. Ostatných veriteľov Rusko neinformoval, že Markíza ručí za dlh 500 miliónov korún," odpovedá Ruskova exmanželka na Šantovu otázku, kto všetko vedel v roku 2000 o zmenkách.

10.23 - Rusková hovorí, akú úlohu zohral v celom procese advokát Valko. "Vedela som, že je to výborný právnik. A vedela som len to, že Valko riešiel s Ruskom tieto záležitosti. Nič viac som nevedela."

10.19 - Rusková hovorí, že vypovedá z vlastnej iniciatívy. Motivovalo ju to, že Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Volzovej. Rusková sa preto rozhodla prehovoriť. Na sociálnej sieti napísala, že vie, že zmenky boli vystavené v roku 2000. Na základe statusu na Facebooku ju oslovil Marek Para, aby prišla vypovedať pred súd. Rusko ju vraj do procesu nechcel zaťahovať. V civilnom konaní v kauze zmenky Rusková nebola vypočutá.

Viera Rusková
Viera Rusková Foto: TASR
 

10.15- Šanta sa Ruskovej pýta, či ani po rozvode s Ruskom pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepadla aj téma zmenky. Rusková tvrdí, že nie.

10.10- Prokurátor Šanta sa Ruskovej pýta, či sa s Ruskom ani doma nebavili o zmenkách. Rusková hovorí, že zmenky vypustila z mysle, keď sa dozvedela, koľko Kováčik dostal za svoj podiel. Podľa Ruskovej boli Kováčikovi vyplatené dve miliardy korún, a preto si myslela, že vyrovnal dlh. Myslela si, že Kováčik "poriešil aj zmenky". Rusková hovorí, že Rusko mal s Kováčikom dohodu, že z Kováčikovho podielu má Rusko tretinu. Preto predpokladala, že Kováčik dlh Kočnerovi vyrovnal. Rusková sa na to však nepýtala ani Kočnera ani Kováčika.

10.06 - "Nebola som pri podpisovaní. Zmenky som nikdy nevidela. Len Paľo mi povedal, že s Valkom sa dohodli, že zmenky podpíšu. Mali ich podpísať pred pánom Valkom. Ale neviem, aký presne dátum to bol."

Prokurátor Šanta sa Ruskovej pýta, či boli následne zmenky vyplácané z ich rodinného rozpočtu. Rusková opakuje, že nevie a zmenky nikdy nevidela. "V roku 2000 sme nevedeli, že v roku 2005 už budeme predávať svoj podiel v Markíze. Mysleli sme si presný opak- že naše podiely budú stúpať."

10.02- "Dátumy neviem. Dá sa dohľadať v parlamente, kedy som sa vzdala mandátu. Bol to začiatok leta 2000. Vtedy to mal Paľo podpisovať, niekde v priestoroch Markízy. Ja som vedela, že majú byť v hodnote 500 miliónov korún," opisuje Rusková situáciu, keď mal podľa nej Rusko podpísal sporné zmenky.

10.00 -Prokurátor Ján Šanta sa Ruskovej pýta, za akých okolností podpísal Rusko zmenky.

9.51 - Rusková povedala, že Kočner chcel 500 miliónov korún, aby Markíza mohla naďalej vysielať. "Pripadalo mi, že Kočner je chránená osoba a nikto s ním nechcel nič mať. S Kočnerom som sa videla raz v živote. Pozval ma do kancelárie riaditeľa Markízy. Povedal mi, aby som z Markízy odišla. Odvtedy sme sa nevideli. Nemám toho človeka rada. Symbolizoval niečo, čo ja neuznávam. Podvodmi prichádzal k majetku." Nakoniec Ruskovi povedala, aby sa teda zaviazali Kočnerovi 500 miliónami korún. "Mysleli sme si, že máme pred sebou 15-20 rokov, stúpne hodnota Markízy a budeme mať dostatok finančných prostriedkov. Zo strany Kočnera to bolo pre mňa výpalné. Ale povedala som, aby zmenky podpísal."

9.41 - Rusková hovorí, že v tom čase nastal právny paradox. "Exekúciou licencia neprešla z Markízy na Gamatex, ale prešli ňou len práva. Markíza zase mala licenciu, ale nie práva z nej plynúce. Medzitým Volzová predala podiel pánovi Mojtovi v hodnote 30 miliónov korún. Išli chlapcom od čongrádyovcov."

9.37- Rusková opisuje rok 1998. Kočner prišiel do Markízy s tým, že vlastní Markíza Slovakia. "Nemala som vôbec žiadne informácie v tom čase. Nebola som vtedy v priestorch Markízy. Nechápala som,ako je to možné. Vtedy sme zistili, že Volzová podpísala akože dlh voči Silošovi Pohánkovi. Podpísala neplatnú zmluvu. Zmluvu sme nezatajovali, ukázali sme ju aj CME. Ich právnik povedal, že je neplatná. Potvrdil to aj Ernest Valko. A na základe nej začal Kočner cirkus, ktorý sa udial v Markíze. Rusko mňa aj dcéru poslal do Prahy kvôli našej bezpečnosti."

"Zažila som partiu chlapcov s basebalovými pálkami pred televíziou Markíza. Nebola to príjemná situácia. Požiadali sme o pomoc verejnosť. Do vysielania sme poslali oznam, aby nám prišli pomôcť. Stálo tam 30 chlapcov s pálkami."

Marián Kočner doteraz popiera, že by pred televíziou stáli muži so zbraňami.

9.31- Michal Mandzák sa pýta Viery Ruskovej, čo vie o zmenkách, z ktorých falšovania sú obžalovaní Kočner a Rusko. Rusková hovorí, že s od roku 1996 začala s Ruskom pracovať v televízii Markíza. Od roku 1993 sa však usilovali o licenciu na vysielanie. V tom roku založili spoločnosť Markíza Slovakia. Opisuje priebeh výberového konania o licenciu. Hovorí, že svoj 50- percentný podiel potom predala Sylvie Volzovej. Tvrdí, že licenčná rada ich vydierala. Vraj potrebovali podporu Siloša Pohánku, ktorý sa tiež uchádzal o licenciu na vysielanie. Následne podpísali dohodu o spolupráci.

9.25 - Pred súd predstúpila Viera Rusková. Vypovedá, že je matkou jeho dvoch detí a iný vzťah neudržiavajú. "V súčasnosti nie som s Pavlom Ruskom v príbuzenskom ani inom vzťahu," povedala Rusková.

9.22 - Michal Mandzák namieta, že senát je zložený nezákonne. Súd sa námietke bude venovať neskôr.

9.19 - Začína sa hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Zvukový ani obrazový záznam nie je povolený.

8.55 - Do Justičného paláca prišiel aj Pavol Rusko. Vypovedať bude jeho bývalá manželka Viera, ktorá by mala potvrdiť, že o zmenkách v roku 2000 vedela.

8.49 - Marian Kočner na dnešné pojednávanie nepríde. Prítomní sú obhajcovia Marek Para a Michal Mandzák a rovnako aj zástupcovia poškodených Daniel Lipšic a Tomáš Kamenec.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce