16. 10. 2019 19:37 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kto mal a kto nemal audio nahrávku Gorila?

Jej hodnota sa vraj vyšplhala až na milión eur,

Marian Kočner, Dobroslav Trnka a Jaroslav Haščák.
Marian Kočner, Dobroslav Trnka a Jaroslav Haščák. Foto: TV Markíza

Vyšetrovatelia sa dostali k zvukovej nahrávke Gorily len pred rokom . Marian Kočner ju mal mať už dlhšie. V úschove u bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ten ale v rozhovore pre TV Markíza uviedol, že ju nikdy nemal a nikoho ňou nevydieral.

Kto mal a kto nemal audio nahrávku Gorila? Za materiál, ktorý sa nemal nikdy dostať na verejnosť, mal šéf Penty Jaroslav Haščák - preňho bol mimoriadne kompromitujúci - zaplatiť milión eur.

Originál mal dostať od Kočnera a ten sa mal rovnako postarať o to, aby  žiadne kópie z nahrávky nevznikli. K Haščákovi sa však predsa len úryvky dostať mali a Kočner mal začať vyšetrovať odkiaľ.

Kočner: Materiál Gorila!

Trnka: Neexistuje.

Kočner: Počkaj, materiál Gorila som kúpil a zaplatil ja alebo ty?

Trnka: No ja určite nie.

Kočner: Čiže ja.

Trnka: Áno.

Kočner: A to znamená že dispozičné právo k materiálu som mal ja alebo ty?

Trnka: A to ja som sa ani nikdy s nikým nemenil.

Kočner: No, no čiže bolo to moje. Okej.

Trnka: Čiže bolo to uschované len u mňa.

Kočner : Áno.

Trnka: Sedem rokov.

Kočner: Áno

Keď sme sa ale bývalého šéfa prokuratúry pýtali, či nahrávku uchovával, odpovedal takto: "Absolútne nič, ani mäkké F."

Gorilu vraj vo zvukovej podobe nikdy nemal a k spomínanému záznamu, na ktorom ho vypočúva Marian Kočner sa vyjadrí, až keď mu ho pustí vyšetrovateľ. Na otázku, ako si vysvetľujete, že je nejaká nahrávka, na ktorej ho „cepuje" Kočner, nám Trnka povedal, že si to nijako nevysvetľuje.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: TASR
 

Súčasný šéf prokuratúry Jaromír Čižnár však hovorí niečo úplne iné. „Pán Trnka chodil s nejakým notebookom a to nielen tu, chodil po viacerých miestach s tým, že má niečo nahraté. Mne pustil osobne, a to poviem aj pred vyšetrovateľom, nejakú 2-minútovú sekvenciu, kde je nebohý pán Határ, ktorý sa rozprával s niekým, možno viem s kým, že sponzorský dar pred voľbami, alebo také niečo," vyhlásil pred časom.

To malo byť dva tri roky predtým než kauza Gorila vypukla. Čižnára to vtedy nezaujalo. Navyše bol vtedy Trnkov podriadený. Vtedy reagoval nasledovne: „Povedal, že tam sú aj iné veci, zavrel to a viac som sa o to nezaujímal. Ja som vtedy nemal ani šajnu, že to je nejaká Gorila".

Trnka potom generálnu prokuratúru opustil. O Gorile sa mal zmieniť kamarátom na rybačke a vymyslieť mali plán ako na nej zarobiť.

Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi.
Prepis časti telefonátu Kočnera prokurátorovi Trnkovi. Foto: Dennik N
 

„A teraz mi povedzte, že USB kľúče a nahrávky a vydieranie Haščáka. Veď vám hovorím, keby som takéto niečo spravil, tak to je problém nielen pre mňa, ale pre celú túto spoločnosť asi," povedal Trnka v rozhovore pre TV Markíza.

Penta sa od nahrávky dištancuje a aj Trnka trvá na tom, že jeho hlas na zvukovom zázname mohol niekto napodobniť. Keďže je v tejto veci predvolaný ako svedok, vyjadrí sa k nemu až keď mu ho prehrá samotný vyšetrovateľ.

Reportáž spracoval Braňo Tomaga.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce