18. 10. 2019 06:08 , článok bol aktualizovaný 18. 10. 2019 18:05 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Vražda J. Kuciaka: Andruskó uzavrel dohodu, prečítajte si reakcie rodičov obetí

Výšku naznačil advokát poškodenej strany Lipšic.

Polícia odváža zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Zoltána Anruskóa.
Polícia odváža zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Zoltána Anruskóa. Foto: TASR
Auto, ktoré priviezlo Zoltán Andruskóa do Pezinka na pojednávanie.
Polícia preváža Zoltána Andruskóa na súd v Pezinku.
Spis vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej má zhruba 25-tisíc strán bez príloh.

Zoltán Andruskó sa dnes dohodol na treste v prípade sprostredkovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Uzavrel ju s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku. Dohodu ešte musí potvrdiť súd. Andruskó sa po tomto úkone vzdal práva na prejednanie veci súdom na hlavnom pojednávaní.

Základnou podmienkou uplatnenia inštitútu dohody o vine a treste je priznanie skutku a uznanie viny. Advokátka Lívia Kňažiková však nepovedala, na akej výške trestu sa jej mandant dohodol. "Musí to ešte schváliť súd," povedala novinárom.

 

Priblížil však, že Zoltánovi A. znížili trest o viac ako tretinu, keďže s políciou a prokuratúrou od začiatku spolupracoval a jeho výpoveď je kľúčová. "V takomto prípade je možné výraznejšie znížiť výšku trestnej sadzby aj pod jednu tretinu trestnej sadzby. To sa udialo, dalo sa to aj predpokladať, pretože spolupracoval od začiatku a jeho výpoveď bola kľúčová pre identifikáciu a obvinenie ďalších páchateľov, najmä sprostredkovateľky a finálneho objednávateľa," skonštatoval Lipšic.

Zoltán Andruskó by mal v tomto prípade ísť do väzenia minimálne na osem až 16 rokov. Pôvodne mu hrozilo 25 rokov alebo doživotie.

Daniel Lipšic - právny zástupca rodiny Jána Kuciaka.
Daniel Lipšic - právny zástupca rodiny Jána Kuciaka. Foto: TASR
 

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) by mohol podľa Lipšica stihnúť o dohode rozhodnúť ešte tento rok. "Rozhodnutie môže byť rýchlejšie. ŠTS koná o dohodách veľmi rýchlo, je dosť možné, že to bude do konca roka," doplnil. Upozornil tiež na to, že súd dohodu môže aj neschváliť.

Reakcia rodičov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Matka Martiny Kušnírovej by mu najradšej dala najvyšší trest, ale uvedomuje si jeho pomoc pri objasňovaní.

"Tak beriem zníženie trestu. Aj keď nerada, ale súhlasím, lebo bude dôležitý pri procese," povedala nám na margo dohody Zlatica Kušnírová,

V podobnom duchu sa vyjadril aj otec Jána Kuciaka

"Počítam, že dostane niečo nad 10 rokov. Keďže policajtom to pri vyšetrovaní pomohlo, tak sme s tým súhlasili a s tým ostatným, nech sa pán Andruskó vysporiada sám. Žiadny trest nám však nevráti syna ani nevestu," uviedol pre TV Markíza.

Čo je dohoda o vine a treste

Docent trestného práva a advokát Peter Kováč vysvetlil, že dohodu schvaľuje súd, kde musí obvinený kladne odpovedať na všetky zákonom predpísané otázky. Poznamenal, že dohoda môže priniesť výhodu aj obvinenému. Pri uzavretí dohody o vine a treste totiž možno uložiť trest až o tretinu pod dolnou hranicou zákonnej sadzby.

V prípade obvineného, ktorý významnou mierou prispel k objasneniu trestného činu spáchaného v prospech zločineckej skupiny, zníženie môže byť ešte väčšie, avšak nesmie byť uložený trest nižší ako osem rokov.

Zoltán Andruskó s políciou spolupracuje od začiatku. Hovorí o tom, ako mu mala Alena Zsuzsová zadať objednávku na vraždu novinára, koľko za to údajne zaplatila a že na vykonanie tohto zločinu si mal najať Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.

Spis vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej má zhruba 25-tisíc strán bez príloh.
Spis vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej má zhruba 25-tisíc strán bez príloh. Foto: TASR
 

Andruskó ešte koncom apríla poslal rodinám zavraždených list. Žiada v ňom o odpustenie a ospravedlňuje sa za to, čo spravil. Okrem žiadosti o odpustenie v ňom vraj píše, že ak by sa dal vrátiť čas, tak to určite neurobí. Listy obom rodinám poslal sedem mesiacov po tom, čo ho zadržali a obvinili.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce