20. 10. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pozrite si, ako si vybrať nemocnicu, ktorá bude pre ten váš zákrok najvhodnejšia

Kde zháňať potrebné informácie, sme sa pýtali analytikov, či lekárov.

janikovec.jpg_bez_watermarku_1.jpg
janikovec.jpg_bez_watermarku_1.jpg

Ako si vybrať nemocnicu, ktorá bude pre ten váš zákrok najvhodnejšia? Aj na to, kde zháňať potrebné informácie, sme sa pýtali analytikov, či lekárov. Jeden z nich naše zdravotníctvo porovnal s rakúskym.

Najmä pri plánovaných zákrokoch chce väčšina pacientov ľahnúť pod nôž skúsenému lekárovi a zostať potom v dobrej nemocnici. Bežný človek však len ťažko vyhodnotí kritériá, na základe ktorých sa má rozhodnúť.

Pacient sa teda môže slobodne rozhodnúť, kde ho budú operovať. Poradiť mu môže lekár, ale aj jeho zdravotná poisťovňa. Nakoniec však často rozhodne dĺžka čakacej doby. „Ale to skôr svedčí o kvalite tej nemocnice,“ reagoval predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

„Budem radšej uprednostňovať také pracoviská, ktoré majú skúsenosť s danou operáciou, kde sú skúsení lekári, dobre sa budú o mňa starať,“ povedal zas analytik INEKO Dušan Zachar.

Všetci sa zhodli na tom, že sa treba v prvom rade pýtať. Svojich známych, internetu, lekárov a nevynechávať ani zdravotnú poisťovňu.

„Pretože zdravotná poisťovňa má aparát na to, aby to zhodnotila, ktorá nemocnica je ako dobrá a kde sa daný výkon poskytuje najlepšie. Ak máte dlhu čakaciu dobu, skontaktujte sa zo zdr poisťovňou, ktorá je povinná vam to zariadiť. Za to jej platíte,“ pokračoval Visolajský.

Naopak, bežné v Nemecku nie je to, že si pacient zháňa informácie o nemocnici a cestuje naprieč republikou za tou najlepšou. „Sa vedia spoľahnúť na lokálnu nemocnicu alebo lokálneho lekára, že ponúka kvalitné služby,“ dodal anestéziológ Peter Stachura.

Tenroky pôsobil v Nemecku a v súčasnosti pracuje v univerzitnej klinike neďaleko Viedne. V oboch týchto krajinách však nemajú žiadne výrazné rozdiely v kvalite zdravotnej starostlivosti.

Viac zisťovala Ľubica Janíková

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce