21. 10. 2019 11:36 , článok bol aktualizovaný 21. 10. 2019 12:06 | BRATISLAVA/TASR

Rezort spravodlivosti a súdna rada by mali mať viac právomocí

A to hlavne pri sudcoch, ktorí porušujú zákon.

Premiér Peter Pellegrini a minister spravodlivosti Gábor Gál.
Premiér Peter Pellegrini a minister spravodlivosti Gábor Gál. Foto: TASR

Súdna rada aj ministerstvo spravodlivosti by mali mať väčšie právomoci v prípade sudcov, ktorí porušujú zákon. Naznačili to minister spravodlivosti Gábor Gál a premiér Peter Pellegrini po pondelkovom (21. 10.) stretnutí. Rokovali aj s ministerkou vnútra Denisou Sakovou, zástupcami polície, súdnej rady a generálnej prokuratúry.

Premiér potvrdil, že v najbližších hodinách na pôde rezortu spravodlivosti pripravia znenie legislatívnych návrhov, ktoré zabezpečia zákonné a včasné vyvodenie zodpovednosti voči sudcom a prokurátorom. Zároveň doplnil, že nechce, aby to boli lacné návrhy Lex Jankovská alebo Lex Trnka.

Ministerka vnútra Denisa Saková.
Ministerka vnútra Denisa Saková. Foto: TASR
 

"Dnešné stretnutia a výsledky tohto rokovania považujem za podstatný krok k postupnému napraveniu pošramotenej povesti a dôvery našej prokuratúry a súdnictva vo verejnosti," povedal premiér. Zákony by podľa neho mali vytvoriť možnosti, aby sa dali postihovať tí, ktorí sa "spreneverili svojmu poslaniu". Títo podľa premiéra kazia meno slušných sudcov a prokurátorov, ktorých je väčšina. "Nemienime populisticky tvrdiť, že komplet naše súdnictvo a prokuratúra sú zlé, lebo tým by sme nahrávali alebo nahrávame extrémistom, ktorí volajú po nastolení tvrdej ruky na úkor demokracie," povedal Pellegrini.

Pracovné stretnutie malo podľa premiéra konštruktívny charakter. Doplnil, že na stretnutie prišli všetci s konkrétnymi legislatívnymi návrhmi. Gál potvrdil, že výsledky rokovania by mohli byť známe ešte v pondelok večer.

"Musíme si byť istí, že naše návrhy nebudú napadnuteľné na Ústavnom súde, nebudú retroaktívne a nezabránia tomu, aby ľudia, ktorí spáchali trestný čin, neboli trestnoprávne postihnuteľní," povedal šéf rezortu spravodlivosti.
Konkrétne zmeny zatiaľ Gál predstaviť nechcel. "Ide o návrh, ktorý bude pôsobiť aj do budúcna, keď vznikne takáto situácia, aby ministerstvo spravodlivosti alebo samotná justícia vedeli promptne reagovať," uzavrel Gál.

 
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce