22. 10. 2019 13:51 , článok bol aktualizovaný 22. 10. 2019 16:44 | BRATISLAVA/zg, TASR

Matovič vyzval Glváča, aby skončil ako podpredseda parlamentu

On však tvrdí, že líder OĽaNO varí z vody a komunikácia ho nijako nediskvalifikuje.

Marian Kočner a Martin Glváč.
Marian Kočner a Martin Glváč. Foto: TVNOVINY.sk/TASR

Líder OĽaNO Igor Matovič vyzval podpredsedu parlamentu Martina Glváča (Smer-SD), aby odstúpil z funkcie. Dal mu čas do stredy (23. 10.) do poludnia.

Ak tak neurobí, zverejní celú komunikáciu cez četovaciu aplikáciu Viber, ktorú mal s Mariánom Kočnerom za obdobie 2014 až 2016. Apeloval aj na premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby tlačil na jeho odvolanie. "Komunikácia je pravá. Spravodlivosť si hľadá cestičku na svetlo Božie," vyhlásil líder OĽaNO.

 

Kočner mal podľa Matoviča dohadovať rozhovor u jemu blízkej redaktorky "riadený rozhovor" Martiny Ruttkayovej s Glváčom pre týždenník Plus 7 dní.

Matovič na otázku ako získal komunikáciu, odpovedal, že svoje zdroje neprezradí. "Budú zrejme voči mne nejaké sankcie, mne to nevadí," povedal s tým, že verejný záujem je dôležitejší a pravosť komunikácie garantuje. Na otázku, či má k dispozícii aj komunikáciu medzi nimi z obdobia po vražde, odpovedal, že nie.

Glváč reaguje na Matoviča

Podpredseda parlamentu Glváč vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby verifikovali medializovanú komunikáciu medzi ním a Kočnerom. "Vyzývam orgány činné v trestnom konaní, aby začali konať a verifikovali údajnú komunikáciu podsúvanú verejnosti," uviedol Glváč v reakcii prostredníctvom asistenta Martina Čambalíka.

V súvislosti s vyjadrením Matoviča o tom, že si mal u Kočnera vybavovať "riadený rozhovor" v slovenskom týždenníku u jemu blízkej redaktorky, povedal, že je to neoverená komunikácia. Dodal, že Matovič varí z vody a poukázal na jeho stretnutie s Kočnerom.

Glváč podotkol, že v čase, keď bol ministrom obrany, mu mal redaktor slovenského denníka posielať otázky po konzultácii s opozičným poslancom parlamentu Gáborom Grendelom (OĽaNO, vtedy NOVA).

Reakcie na odvolanie Glváča

To, či odstúpi z funkcie podpredsedu parlamentu, je na ňom. Podstatné je potvrdenie autenticity zverejnenej komunikácie. Povedal to podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár.

"Pre mňa je dôležité, aby bolo potvrdené, že je to autentické. Ak sú tam veci, ktoré súvisia s hocijakým nečestným, netransparentným alebo protizákonným konaním, aby všetko bolo vyšetrené a riadne posúdené podľa platných zákonov," zdôraznil Blanár. Podotkol, že vyjadriť by sa mali v prvom rade aktéri a potom experti, ktorí dokážu posúdiť pravosť komunikácie a či v nej bolo niečo v rozpore so zákonom.

"Je to predovšetkým na konkrétnych aktéroch, aby zhodnotili, či týmto spôsobom pomáhajú alebo oslabujú politickú stranu," dodal. Ako príklad uviedol Moniku Jankovskú, ktorá po vyhodnotení situácie skončila vo funkcii štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti. Na otázku, či by sa mal rovnako zachovať aj Glváč, odpovedal, že je to na ňom.

Juraj Blanár.
Juraj Blanár. Foto: TASR
 

 "Treba sa opýtať pána Glváča, v akom rozsahu bola táto komunikácia a o čom s Marianom K. komunikoval. Pokiaľ pán Glváč komunikoval v tom rozsahu, ktorý mne je známy, tak ho to nijako nediskvalifikuje," doplnil hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

To, či bude na kandidačnej listine strany, nepovedal. Vysvetlil, že kandidátka je otvorená, navrhuje ju predseda strany a následne ju predkladá predsedníctvu na schválenie. Dodal, že návrh kandidátky nie je záležitosťou najbližších dní.

Zotrvanie Glváča vo funkcii podpredsedu parlamentu je jeho rozhodnutie a rozhodnutie jeho strany. "Asi zváži, čo bude robiť. To je jednoznačne jeho rozhodnutie a rozhodnutie jeho strany," skonštatoval Béla Bugár s tým, že sa nechce vyjadrovať k členovi inej strany. Na otázku, čo by urobil, keby šlo o člena jeho strany, odpovedal, že vie presne, čo by urobil. Bližšie to však nešpecifikoval.

Bugár tiež podotkol, že má s informáciami a medializovanou komunikáciou z Threemy vlastné skúsenosti, pričom naďalej odmieta, že by bol s Marianom K. v kontakte. "Keď príde takýto návrh, prerokujeme ho, ale on musí rozhodnúť a potom jeho voliči," povedal v súvislosti s vyjadreniami opozície, že bude žiadať odvolanie Glváča.

Glváč v utorok ráno reagoval aj na komunikáciu s Marianom Kočnerom zverejnenú Denníkom N, podľa ktorého si mal dohadovať biznis s podnikateľom. Tvrdenia odmietol. Články o Threeme považuje za cielenú diskreditáciu jeho osoby a strany Smer-SD. Podal aj trestné oznámenie.

K údajnej komunikácii s Kočnerom sa Glváč podľa svojich slov nevie vyjadriť, pretože mu ju "doteraz nikto neukázal". Podľa poslanca už zverejnená komunikácia nesedí so skutočnosťou. Glváč zároveň uviedol, že ho zverejnená komunikácia nijak nediskvalifikuje ani nepoukazuje na žiadne porušenie zákona či zneužívanie postavenia verejného činiteľa. Tvrdí, že sa s Marianom K. nestretol od roku 2012.

 Premiér Pellegrini v pondelok (21. 10.) uviedol, že sa na komunikáciu Glváča s Marianom K. bude pýtať a ak sa potvrdí "toxický obsah" tejto komunikácie, tak bude vážne uvažovať ako ďalej. "V správnom momente zaujmem k tomu stanovisko," povedal.

Marian Kočner je obžalovaný z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Zdroj: Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce