22. 10. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kto zastavil Gorilu a prečo sa o nej ľudia nedozvedeli hneď po prevalení?

Bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek na svojom blogu opisuje, že Gorila sa začala rúcať už po nástupe Roberta Fica k moci.

Byt na Vazovovej ulici.
Byt na Vazovovej ulici. Foto: TVNOVINY.sk

Kto zastavil Gorilu a prečo sa o nej verejnosť nedozvedela hneď po prevalení? Bývalý policajný funkcionár opísal na svojom blogu udalosti, ktoré nastali krátko po nástupe Roberta Fica k moci. Stopku na Gorilu mal dať podľa neho čerstvo vymenovaný šéf tajnej služby Jozef Magala.

Čo sa dialo v byte na Vazovovej ulici v roku 2005 a 2006 si dnes môže vypočuť každý.  Kde však bola celé tie roky nahrávka a najmä spis, ktorý si verejnosť prvý krát prečítala až  v decembri 2011? 

Bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek na svojom blogu opisuje, že Gorila sa začala rúcať už po nástupe Roberta Fica k moci. Bývalý riaditeľ SIS Ladislav Pittner, ktorý akciu gorila povolil, takto reagoval pri odchode z funkcie.

Reportér: "Ktorá kauza vám narobila najväčšie vrásky?"
Pittner: "Viete čo, tá o ktorej vy neviete."

Či myslel kauzu Gorila, ktorá mala povolenie aj od súdu až do novembra 2006, sa už nedozvieme. V SIS ho vystriedal Jozef Magala, ktorý odpočúvanie bytu podľa Šáteka predčasne zastavil. Zastaviť mal údajne aj odosielanie už pripravených dokumentov a audiozáznamov z Gorily, ktoré mali skončiť na úrade inšpekčnej služby ministerstva vnútra. Kto bol Jozef Magala, ktorý začal robiť čistky? Takto ho pred vymenovaním opísal čerstvý premiér Robert Fico: "Je dobré, že ho nepoznáte."

V SIS po nástupe Magalu nastali čistky,  skončil autor Gorily Peter Holúbek, ktorému mali neoficiálne vysvetliť, že sa podieľal na trestnej činnosti a vlastizrade. Zbavili sa aj funkcionárov. "Vedel som presne, prečo to robím, ak ste pozorne čítali noviny za posledné roky, môžete si domyslieť, ja nemôžem povedať prečo," reagoval Magala.

Podľa Šáteka by sa dnes orgány činné v trestnom konaní nemali zaoberať len nahrávkou Gorila, ale riešiť by mali funkcionárov SIS, ktorí sa mali podieľať na marení vyšetrovania a ničení dôkazov.

Tím Gorila sa ale touto záležitosťou nikdy nezaoberal, kto by sa mal je inšpekcia ministerstva vnútra – tá nám odpovie ale až v stredu. A čo na Šátekove vyjadrenia hovorí Jozef Magala?

Viac uvidíte v reportáži Braňo Tomaga

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce