23. 10. 2019 08:16 , článok bol aktualizovaný 23. 10. 2019 15:13 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Jankovská odišla z ministerstva s vyšším odstupným aj štedrými odmenami

Ako bolestné mala dostať necelých 7 000 eur, bolo to však oveľa viac.

Monika Jankovská
Monika Jankovská Foto: TASR/TV Markíza

Bývalá štátna tajomníčka, ktorá si vymenila tisíce správ s Marianom Kočnerom, v ktorých si mali dohadovať korumpovanie sudcov, odišla z ministerstva spravodlivosti s ešte vyšším odstupným, ako sa predpokladalo. Podľa portálu Aktuality.sk dostala odstupné až 9117 eur. Portál pôvodne vypočítal, že ako bolestné dostala necelých 7000 eur.

Ministerstvo spravodlivosti najskôr nechcelo prezradiť výšku odstupného ani odmien vyplatených Monike Jankovskej. Až po upozornení, že porušujú zákon o slobodnom prístupe k informáciám, ustúpilo. Rezort poskytol presné čísla.

Výška odstupného štátneho zamestnanca sa počíta ako trojnásobok funkčného platu. Jankovská podľa svojho zverejneného majetkového priznania zarábala asi 2250 eur mesačne. Jej plat bol však zrejme vyšší.

Portál sa zaujímal aj o výšku odmien. Od roku 2012, keď sa Jankovská stala štátnou tajomníčkou, až do svojho vynúteného odchodu z funkcie, si na odmenách prilepšila o zhruba 25-tisíc eur.

V rokoch 2012 a 2014, keď bol ministrom Tomáš Borec, nedostala ani euro. Inak jej každoročne vyplácali odmeny vo výške asi 4400 eur. S výnimkou roka 2017, keď to bolo len 2080 eur.

Odmeny jej vždy podpísala aj ministerka Lucia Žitňanská, ktorá sa inak snažila zabrániť tomu, aby sa Jankovská dostala do súdnej rady. Samotná Jankovská Žitňanskú nemala rada a v komunikácii s Kočnerom sa o nej vyjadrovala veľmi vulgárne.

Odmenu 3 000 eur získala bývalá štátna tajomníčka ešte aj v roku 2019, keď už Kočner sedel v base a nad Jankovskou sa už sťahovali mračná, informujú Aktuality.sk.

Remišová chce, aby finančná polícia preverila Jankovskej majetok

Nezaradená poslankyňa a predstaviteľka neparlamentnej strany Za ľudí Veronika Remišová podáva podnet na finančnú políciu, aby preverila Jankovskej majetok. Remišová tak robí v súvislosti s kúpou a užívaním bytu Jankovskej.

Cena bytu mala byť podľa Remišovej minimálne 500-tisíc eur. "Byt je oficiálne napísaný na dvoch synov pani Jankovskej, byt kúpili v máji tohto roka, nie je zaťažený hypotékou," povedala Remišová na stredajšej tlačovej konferencii s tým, že Jankovskej synovia odmietajú vysvetliť, odkiaľ pochádzajú finančné prostriedky, za ktoré bol byt kúpený. Doplnila tiež, že Jankovská mala dostať aj vysoké odstupné.

Poslankyňa tiež pripomenula, že je povinnosťou štátu zhabať nelegálne nadobudnuté majetky. V septembri podala Remišová návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý nezískal podporu.

"Ak by platil tento zákon a Jankovská by nevedela preukázať, odkiaľ ona alebo jej synovia zobrali pol milióna eur na byt bez hypotéky, okamžite by bol byt zdanený 100-percentnou sadzbou a do štátneho rozpočtu by prišlo pol milióna eur," vyhlásila. Doplnila, že chce presadiť účinný zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

Podozreniami voči Jankovskej by sa mala podľa predstaviteľky strany Za ľudí Márie Kolíkovej zaoberať Súdna rada. "Ak Jankovská nepreukáže značný majetkový prírastok legálnymi príjmami, dôsledkom by malo byť odvolanie z funkcie a predtým, samozrejme, dočasne pozastavenie výkonu funkcie sudcu," pripomenula.

Kolíková tiež skonštatovala, že súdna rada nevyužíva svoje kompetencie. Medializované informácie o sudcoch podľa nej hovoria nielen o podozreniach z trestnej činnosti, čiže z ovplyvňovania súdnych rozhodnutí a brania úplatkov, ale vždy aj o disciplinárnej zodpovednosti. Súdna rada musí podľa Kolíkovej sledovať, či má ktorýkoľvek sudca aj morálny kredit.

Sporný byt mal podľa zverejnenej údajnej komunikácie z aplikácie Threema Jankovskej zabezpečiť Marian K. Oficiálne má byť napísaný na Jankovskej synov, zatiaľ čo ona má právo na doživotné užívanie. Informáciu priniesli Aktuality.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce