23. 10. 2019 11:44 , článok bol aktualizovaný 23. 10. 2019 15:28 | BRATISLAVA/TASR, zg

Matovič o Glváčovej komunikácii: Klamal o stretnutiach s Kočnerom, vedel o viacerých kauzách

Majú ju aj orgány činné v trestnom konaní.

Marian Kočner a Martin Glváč.
Marian Kočner a Martin Glváč. Foto: TVNOVINY.sk/TASR

Podpredseda parlamentu Martin Glváč mal vedome klamať o tom, že sa s Marianom Kočnerom nestretol od roku 2012. Je tu aj podozrenie, že si mal podnikateľ dosadiť svojho človeka na post zástupcu riaditeľa SIS.

Tvrdí to líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý v stredu zverejnil zvyšok komunikácie medzi Glváčom a Marianom K., ktorý je v súčasnosti obžalovaný z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. "Glváč robil sluhu pre Mariana Kočnera," vyhlásil Matovič.

Za najhoršie považuje to, že Glváč prinajmenšom vedel o človeku Mariana Kočnera vo vedení SIS. Tvrdí, že to vyplýva z ich údajnej komunikácie. Podnikateľ mal podpredsedovi parlamentu nahnevane písať, že niekomu o jeho dosadení hovoril.

 

"Komu som to mal povedať? Myslíš, že je to na chválenie? To čo je zase za intrigu?" reagoval podľa Matovičových slov Glváč v správach.

Správy majú podľa Matoviča tiež dokazovať, že Glváč vedel aj o tom, že vtedajší prezident finančnej správy František Imrecze mal zabezpečiť vratky pre podnikateľa Ladislava Bašternáka. Poukázal aj na viacero správ, ktoré majú dokazovať ich stretnutia v neskoršom období, ako Glváč priznal. Podpredseda parlamentu vyhlásil, že sa s Marianom K. stretol naposledy v roku 2012.

Komunikáciu z aplikácie Viber mali Matovičovi posunúť zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní. "Nejde o niečo, čo by nebolo overené," podotkol. Matovič si myslí, že by sa správy ututlali, preto považuje za svoju úlohu ich zverejniť.

Líder OĽaNO pred novinármi vyhlásil, že komunikáciu z Viberu majú aj orgány činné v trestnom konaní. Kočner si údajne s Glváčom písal o obsadení miesta viceprezidenta finančnej správy - Dušana Páteka alebo o tom, že sa snažil dosadiť zástupcu riaditeľa SIS.

Zdroj: Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Glváč (Smer-SD) podáva trestné oznámenie v súvislosti s vyjadreniami lídra OĽaNO Igora Matoviča na jeho adresu. Matovič v utorok zverejnil časť údajnej komunikácie Glváča s Marianom K. a vyhlásil, že ak Glváč neodstúpi z funkcie podpredsedu parlamentu, zverejní aj zvyšok správ.

Glváč v súvislosti so zverejňovaním jeho údajnej komunikácie opätovne vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby urýchlene konali. Matovič podľa neho porušuje ústavou garantované práva, telekomunikačný zákon a dopúšťa sa trestného činu vydierania a hrubého nátlaku.

"Vyzývam orgány činné v trestnom konaní, aby si prestali zatvárať oči pred porušovaním ústavy a zákonov, začali si plniť svoju prácu a urobili poriadok s oslíkom z Trnavy - Igorom Matovičom," zdôraznil Glváč v reakcii prostredníctvom asistenta Martina Čambalíka.

Glváč taktiež vyzval samotného Matoviča, aby prestal páchať trestnú činnosť a nevydieral o zverejnení jeho údajnej komunikácie v prípade, ak neodstúpi zo svojej funkcie. Ak naozaj disponuje jeho súkromnou komunikáciou, šéf OĽaNO ju má odovzdať orgánom činným v trestnom konaní, a nie ju zverejňovať. Glváč od neho zároveň požaduje, aby Matovič zverejnil svoj zdroj, lebo ak "ide o únik z vyšetrovacieho spisu, tak sa dopúšťa trestného činu marenia spravodlivosti."

Stanovisko Pellegriniho

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nebude individuálne vyslovovať ortieľ v súvislosti s medializovanou komunikáciou Glváča s Kočnerom. Podľa jeho slov mu to neprináleží.

"Teraz som v teréne. Koncom týždňa sa budem vracať naspäť a stretneme sa na centrále Smeru. Musíme si už povedať, ako v takýchto prípadoch konať, aby sme tým netraumatizovali spoločnosť, ale zas aby sme niekoho nespravodlivo nepopravili," uviedol pred stredajším výjazdovým rokovaním vlády v Kežmarku.

Predseda vlády Peter Pellegrini.
Predseda vlády Peter Pellegrini. Foto: AP Photo/Thibault Camus
 

Zároveň ubezpečil, že o medializovanej komunikácii budú v strane hovoriť a nebudú ju prehliadať. "Môžem sľúbiť, že určite o tom hovoríme, len nech od nás nikto neočakáva sekundové akcie, že hneď niekto niečo vykríkne a okamžite niekomu zotneme hlavu. Všetko má nejaký svoj postup. V prípade, že je to vážne, budú aj vážne dôsledky. V prípade, že sa ukáže, že to také vážne nie je, vážne dôsledky nebudú," doplnil.

Matovič na utorkovej (22. 10.) tlačovke zverejnil komunikáciu Mariana Kočnera s Glváčom cez komunikačnú platformu Viber. Vyzval ho, aby odstúpil z funkcie podpredsedu parlamentu do stredy (23. 10.) obeda, inak podľa svojich slov zverejní aj zvyšných zhruba 900 správ z ich komunikácie.

Glváč už v utorok ráno poprel tvrdenia vyplývajúce z jeho údajnej komunikácie s Marianom Kočner, zverejnenej Denníkom N, o tom, že si s ním mal dohadovať biznis. Články o Threeme považuje za cielenú diskreditáciu jeho osoby a strany Smer-SD. Už zverejnená komunikácia podľa neho nesedí so skutočnosťou. Tvrdí, že sa s Marianom Kočnerom nestretol od roku 2012.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce