27. 10. 2019 20:10 | NITRA/TV Markíza

Až po smrti 14-ročného Patrika spília stromy v Nitre. Kto za jeho smrť nesie zodpovednosť?

Pri pni nešťastného stromu je kríž s chlapcovým menom.

Na žiakov spadol obrovský konár.
Na žiakov spadol obrovský konár. Foto: TV Markíza

Topoľ, z ktorého sa počas septembrovej smršte odlomil konár a zabil 14-ročného školáka, vyrúbu. Pre zlý zdravotný stav spolu s ním spília aj ďalších päť stromov, ktoré rastú popri cyklochodníku v meste.

Až smrť dieťaťa rozhýbala kompetentných. Patrika zabil mohutný konár, ktorý sa odlomil zo stromu. Ďalší dvaja spolužiaci boli zranení. Stalo sa to 30. septembra v Nitre. Školáci sa práve vracali s učiteľmi z branného cvičenia.

Od nešťastia je to už takmer mesiac, no topoľ pri rieke stále stojí. Pravdepodobne je to však už len otázka pár dní. Presný termín výrubu určia pilčíci. Smrtiaci strom patrí vodohospodárom, cyklotrasu spravuje mesto. To dalo krátko po tragédii posúdiť stav stromov vo viacerých lokalitách.

Kto za smrť školáka nesie zodpovednosť stále vyšetruje polícia. Podľa odborníkov môže pri silnom nárazovom vetre zlyhať aj zdravý strom.

Mesto chce dať pravidelne prezrieť stromy aj niekoľkokrát do roka.

Deň po tragédii nám z radnice ukázali email z jari, v ktorom upozorňovali vodohospodárov na zlý stav týchto stromov. Tí vraj odpovedali, že pozemok nie je ich. Vodohospodári nám zas argumentovali, že za bezpečnosť na cyklotrase zodpovedá správca, teda mesto.

Pri pni nešťastného stromu je kríž s chlapcovým menom. Rodina školáka tam pravidelne chodí zapáliť sviečku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce