28. 10. 2019 06:00 | BANSkÁ BYSTRICA/TV Markíza

Štát nariadil úradom nahradiť papier elektronizáciou. Už sa objavili prvé problémy

Samosprávy a iné úrady nemajú k dispozícii dosť počítačov a tlačiarní, ktoré by boli poprepájané, úrady navzájom medzi sebou elektronicky komunikujú len s ťažkosťami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Desiatky samospráv a niektoré štátne úrady hlásia problémy s elektronizáciou, platný zákon sa vraj nedá dodržiavať. Štát pritom nariadil úradom prestať používať papier a používať iba elektronické dokumenty.

Martina Kubišová je starostkou obce Kynceľová, ktorá má 400 obyvateľov. Spolu s desiatkami iných starostov a primátorov sa podpísala pod otvorený list ministerstvu vnútra o zlej elektronizácii na úradoch.

Ku kritike sa pridáva aj prednosta okresného úradu v Banskej Bystrici Július Ernek. Úrad má podľa neho zákonné povinnosti, no nemôže ich plniť, pretože im chýba technika.

Samosprávy a iné úrady nemajú k dispozícii dosť počítačov a tlačiarní, ktoré by boli poprepájané, úrady navzájom medzi sebou elektronicky komunikujú len s ťažkosťami, niekedy vôbec. Chýbajú formuláre či rôzne potrebné doložky.

Dokument totiž elektronicky vedia poslať len na centrálu, hoci je určený napríklad regionálnej pobočke. Podľa starostky je veľkým problémom aj to, že neexistuje dlhodobé úložisko dokumentov s elektronickým podpisom.

V papierovej podobe overí podpis notár a podpis tak platí navždy. Elektronický dokument v existujúcom systéme môže platnosť časom stratiť. Ako sa snažia problémy samospráv riešiť sme sa pýtali na úrade podpredsedu vlády pre informatizáciu. Odpísali iba, že problém riešia spoločne.

So starostami a primátormi, ktorí im napísali otvorený list, sa stretli. Aktuálne robia v samosprávach kontroly, no podľa úradu ich cieľom nie je trestať, ale pomáhať starostom.

 


VIAC Z Domáce