26. 10. 2019 19:35 | SKALICA/TV Markíza

Samosprávy už neplatia za odvoz vytriedeného odpadu. Napriek tomu hlásia, že budú zvyšovať poplatky

Slovensko je stále skládkovou veľmocou.

Odpad.
Odpad. Foto: TV Markíza

Keď budete triediť odpad, môžete ušetriť. To sú sľuby ministerstva životného prostredia spred štyroch rokov. Len málo miest a obcí však svojím obyvateľom znížilo poplatky za vývoz komunálneho odpadu. Práve naopak, idú ich zvyšovať.

Samosprávy už od roku 2016 nemusia platiť za odvoz vytriedeného odpadu, len za komunálny. Takto mali, v prípade, že budú riadne triediť, ušetriť obce a následne aj občania.

Mestá a obce teraz hlásia, že budú zvyšovať poplatky za odpad.

„Napriek tomu, že na Slovensku sa omnoho viac separuje ako pred 10 či 15 rokmi, neustále dochádza k zvyšovaniu odpadu, ktorý skončí na skládkach. Ďalší faktor, ktorý s tým súvisí, sú napríklad aj náklady na skládkovanie," vysvetlil šéf Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

„Netreba zabúdať na to, že už vtedy boli poplatky podhodnotené, samosprávy doplácali na komunálne hospodárstvo," dodal prezident Združenia organizácie verejných prác Peter Kuba.

Cena za odvážanie odpadu je len časť poplatku. Ďalšou je tzv. skládkovací poplatok, ktorého výšku určuje štát. Tento rok platia nové sadzby. Samosprávy, ktoré málo triedia, zaplatia viac. Hoci každý rok sadzba stúpa, envirorezort je presvedčený, že s týmto vládnym opatrením obce a mestá môžu ušetriť.

Solidárny vs. množstevný

„Vo všeobecnosti platí, že keď sa obec rozhodne zmeniť ten solidárny poplatok, že všetci platia rovnako, za množstevný, kedy ten obyvateľ priamo zaplatí za to, čo vytriedi alebo skôr nevytriedi. Vtedy môže obyvateľ aj obec ušetriť," povedal hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Každú smetnú nádobu oskenovať, zistiť tak, komu patrí a potom ju zvážiť - to je množstevný zber. U nás sú už prvé pokusy aj s viditeľnými výsledkami. Odporcovia tvrdia, že sa tak môžu opäť tvoriť čierne skládky. Faktom ale je, že množstevný zber v zahraničí funguje a to aj v krajinách, ktoré sú v rebríčkoch separovateľnosti na popredných miestach. Slovensko zatiaľ stále zostáva skládkovou veľmocou.

Reportáž nakrútila Soňa Cipínová:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce