28. 10. 2019 12:37 , článok bol aktualizovaný 28. 10. 2019 15:38 | BRATISLAVA/TASR

V kauze zmenky povolili Threemu ako dôkaz, je plná vulgarizmov a antisemitských narážok

Prokurátor čítal aj Kočnera s Glváčom a novinárkou Ruttkayovou

Komunikácia Mariana Kočnera a Pavla Ruska.
Komunikácia Mariana Kočnera a Pavla Ruska. Foto: TV Markíza

Senát Špecializovaného trestného súdu povolil prepis údajnej komunikácie Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema ako dôkaz v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Komunikácia sa tak číta na pojednávaní.

Z komunikácie vyplýva, že Marian Kočne žiadal Pavla Ruska, aby zohnal akékoľvek staré doklady s podpismi, ako sa podpísal na zmenkách. Malo to slúžiť ako dôkaz, že zmenky naozaj podpisoval Pavol Rusko v roku 2000. Podľa správ sa mali dohadovať na výpovediach na súde.

Marian Kočner a Pavol Rusko hovorili aj o vyšetrovateľovi, ktorý mal na starosti vyšetrovanie pripravovanej vraždy Sylvie Klaus-Volzovej. "Pôjde Kyselica do pi…," uvádza sa v komunikácii.

Obžalovaní spolu podľa Threemy žartovali tým, že si písali "haló, haló, vrah volá vraha". Marian K. je obžalovaný z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, Pavol Rusko z objednávky vraždy svojej obchodnej spoločníčky Sylvie Klaus-Volzovej.

Marian Kočner mal podľa komunikácie Pavlovi Ruskovi dať aj odkaz od obhajcu. "Marek ti odkazuje, že nemáš s ním riešiť cez telefón, že chceš dať nejaké výpovede cez novinára von, si sa zbláznil? Možno máš dôvod na väzbu a to, čo si povedal do telefónu, je dôvod na väzbu," uvádza sa v komunikácii.

Komunikácia Kočnera s Glváčom

Šanta čítal aj prepis komunikácie medzi Kočnerom a podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom. V roku 2017 si cez aplikáciu Threema písali o tom, ako docieliť, aby ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská odišla z funkcie. Šanta čítal aj komunikáciu s novinárkou Martinou Ruttkayovou, ktorá preňho písala správy na objednávku.

"Tú mumlavú treba poslať do p...," naráža v správach Marian K. na vtedajšiu ministerku Žitňanskú v komunikácii s Glváčom. "Čím skôr treba zvoliť štátnu taj. do SR a odíde sama. Treba tam dať Gábora a bude to riadiť štátna tajomníčka, tak ako za Boreca," píše obžalovaný Marian K. Glváčovi. Žitňanská v tom čase pripúšťala v prípade zvolenia Moniky Jankovskej do Súdnej rady demisiu.

Prokurátor čítal aj správy medzi Marianom Kočnerom a vtedajšou novinárkou Ruttkayovou. "Vždy urobím, o čo ma požiadate," písala mu počas hádky okolo publikovania článku opisujúceho vlastnícke pomery na Donovaloch.

Marian Kočner si mal podľa prokuratúry písať aj s jedným zo svojich právnikov Andrejom Šabíkom. "Tento k...t Kuciak to bude omieľať, až kým sa toho nechytia policajti," písal Marian K. Šabíkovi v oblasti kauzy Technopol Servis. Aj o tej zavraždený Ján Kuciak informoval vo svojich článkoch.

Z komunikácie vyplýva aj objednanie si tzv. pavúka (pavúk je slangové označenie pre vzťahový diagram z policajnej databázy, pozn. TASR) na Lukáša Kyselicu, exvyšetrovateľa kauzy Gorila a objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej, z ktorej je obžalovaný spoluobžalovaný Mariana Kočnera v kauze zmenky Pavol Ruskom.

Takmer všetky Šantove správy z Threemy kopírujú vo svojom znení už medializované správy, o ktorých informovali médiá v ostatných mesiacoch. Komunikácia cez Threemu je plná vulgarizmov a antisemitských narážok.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce