29. 10. 2019 09:56 | BRATISLAVA/TASR

Monika Jankovská prišla o bezpečnostnú previerku

Výbor posunul informácie generálnej prokuratúre.

Monika Jankovská na archívnej snímke.
Monika Jankovská na archívnej snímke. Foto: TASR

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, ktorá má pozastavený výkon funkcie sudkyne, už nedisponuje bezpečnostnou previerkou. Osobitný kontrolný parlamentný výbor na kontrolu činnosti NBÚ postúpil generálnej prokuratúre informácie od polície.

"Keď stiahnete súhlas, tak vlastne previerku stratíte. To neznamená, že sa potvrdilo, že na ňu nemáte nárok," vysvetlil exšéf výboru nezaradený poslanec Ľubomír Galko. Tvrdí, že informácie, o ktorých v polovici októbra informoval, postúpili GP. "Zatiaľ neodpísali, ale dostali informácie," dodal.

Na stratu previerky Jankovskej upozornil aj podpredseda neparlamentnej strany Za ľudí Juraj Šeliga. "Dostali sme informáciu, že Monika Jankovská stiahla svoj súhlas na vykonanie bezpečnostnej previerky, tým de facto stratila bezpečnostnú previerku a zamedzila prešetrovaniu," uviedol.

Šeliga tiež pripomenul, že neparlamentná strana podala nedávno podnet na kontrolný výbor, aby preskúmal bezpečnostnú previerku Jankovskej. Tvrdí, že Jankovská previerku nemala nikdy ani získať pre kontakty s Marianom Kočnerom.

Galko v polovici októbra po zasadnutí výboru informoval, že polícia mala pri poslednom otvorení previerky Jankovskej, po jej medializovanej komunikácii s Marianom K. poslať NBÚ "niekoľko závažných bezpečnostných informácií", ktoré sa majú týkať viac ako desiatich prípadov od roku 2012, medzi nimi i podozrení na závažné trestné činy.

Parlamentný výbor na kontrolu činnosti NBÚ vtedy prijal uznesenie, podľa ktorého mal oznámiť generálnemu prokurátorovi svoje zistenia vo veci preverovania udelenia bezpečnostnej previerky Jankovskej.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce