04. 11. 2019 06:00 , článok bol aktualizovaný 04. 11. 2019 19:10 | BRATISLAVA/zg, TASR

Keď Lipšic čítal správy z Threemy so Zsuzsovou, Kočner sa usmieval

Vypovedala aj Kočnerova dcéra Karolína. Chcela dokázať klamstvá Petra Tótha.

Marian Kočner na súde v kauze zmenky.
Marian Kočner na súde v kauze zmenky. Foto: TASR

V Justičnom paláci pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek. Prerušili ho minulý týždeň po tom, čo prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta čítal správy z aplikácie Threema.

Vypovedala Karolína Kočnerová a Marián Kolník. Prokurátor Šanta pokračoval v čítaní Threemy. Čítal, napríklad aj časti, v ktorých si mal Kočner vybavovať rozsudok v civilnom konaní. Kočner s čítaním Threemy nesúhlasil a považoval to za politický tlak.

 

ONLINE

16.48- ONLINE sme ukončili.

16.34- Vyjadruje sa aj Michal Mandzák. Nepopiera autentickosť Threemy. Dodáva však, že podľa neho stále nie je istota, že to, čo čítal Šanta je kompletná komunikácia a je potrebné priniesť ďalšie listinné dôkazy. "Pre mňa je zarážajúce, že sa nepredkladajú ďalšie dôkazy," povedal Mandzák.

16.29- Prokurátor Šanta predstúpil pred novinárov. Na otázku, či Karolína Kočnerová súvisí s motákmi, nechce konkrétne odpovedať. Podľa neho však dnešné výpovede nepotvrdili pravosť zmeniek.

16.22 - Ukončili sme online spravodajstvo z pojednávacej miestnosti.

16.20 - Sudca Klemanič prerušil hlavné pojednávanie v kauze zmenky do utorka (5. 11.)

16.13 - Senát sa dohodol, že dnes sa už nebudú predkladať listinné dôkazy. Sudca Klemanič oboznamuje obe strany, ktorí svedkovia prídu na ďalšie pojednávacie dni. Kočnerovi obhajcovia prisľúbili, že sa pokúsia zabezpečiť účasť ďalších svedkov. Súd chce tiež umožniť výpoveď Ivana Beňačku.

Vzhľadom na to, že sa počas pojednávania viackrát spomínalo meno nebohého Ernesta Valka, sudca navrhol predvolať jeho manželku ako svedkyňu.

16.00 - Lipšic namietal, že obžalovaný Kočner sa nevyjdril k vykonanému dôkazu (poz. red. rozhovor pre Sobotovičovú). Sudca Klemanič mal k námietke neutrálny postoj, na súd má prísť v utorok (5. 11.) vypovedať spomínaná novinárka.

Nasleduje krátka prestávka pre poradu senátu.

15.58 - Kočner vyhlásil, že nikdy sa s dcérami a ani manželkou nebavil o obchodných záležitostiach. „Práve preto, lebo som to nikdy nepotreboval a nechcel som, aby boli ohrozené. V roku 1998 vnímali situáciu,“ vyhlásil.

15.39 - Pohovej pred súdom prečítal celý rozhovor, ktorý mala s Kočnerom vo svojej bakalárskej práci o kauze Gamatex Nina Sobotovičová z denníka Sme. O zmenkách v ňom nie je ani slovo.

14.49 - Potom obhajoba predložila listinné dôkazy. Obhajca Martin Pohovej prečítal notársku zápisnicu z roku 1998, ktorú podpísali Sylvia Volzová za Markízu a Štefan Ágh za Gamatex. Týka sa vyplatenia dlhu Silošovi Pohankovi vo výške vyše 80 miliónov korún (2,5 mil. vtedajších západonemeckých mariek) za zmluvu o budúcej zmluve, pohľadávku postúpil práve na Gamatex. Podľa zápisnice, ak ju Markíza nevyplatí Gamatexu, tak Gamatex môže viesť exekučné konanie voči Markíze.

14.35 - Prokurátor Šanta vyhlásil, že Threemu považuje za dostatočný dôkaz, sudca Klemanič dodal, že súd nevidí dôvod na čítanie znaleckých posudkov.

14.33 - Advokát Michal Mandzák namieta, že súd nevypočul znalcov a myslí si, že nemôžu sa predkladať listinné dôkazy.

14.19 - Sudca Klemanič vyhlásil hygienickú prestávku.

14.15 - Právna zástupkyňa poškodenej strany Lucia Tandlich na záver uviedla, že prečítaná komunikácia „dokazuje svedectvo Petra Tótha“ a to, že na falšovaní zmeniek sa podieľalo viacero ľudí. „Skutočnosti dokazujú, že nejde o pamflet a veci uvedené v komunikácii zodpovedajú realite. A to je zarážajúce,“ vyhlásila.

14.08 - Po dočítaní správ z Threemy Kočner povedal: „To, čo som si vypočul od pána Lipšica je politickou záležitosťou a o falšovaní zmeniek sme sa nedozvedeli nič.“

13.51 - Lipšic prečítal aj správy, ktoré si písal Kočner s obvinenou Alenou Zsuzsovou, týkali sa Pavla Ruska a zavraždeného Jána Kuciaka. Pri čítaní sa Kočner usmieval.

13.42 - Kočner si písal so svojim terajším advokátom Marekom Parom aj v deň, keď sa verejnosť dozvedela o smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Komunikácia obsahovala silné vulgarizmy.

13.26 - Po výpovedi svedka čítal advokát Daniel Lipšic ďalšie správy z Threemy. Týkali sa Kočnerovej komunikácie s Norbertom Bödörom. Bavili sa aj o Robertovi Kaliňákovi, Monike Jankovskej i bývalom šéfovi NAKA Petrovi Hraškovi.

13.17 - Svedkove slová potvrdil aj Kočner. Vraj mu Kolník povedal, že zastupuje investora, ktorý má záujem rokovať o kúpe spoločnosti do budúcnosti. "Neskôr sme sa bavili na túto tému s človekom, ktorého si spoločnosť určila. Zistili sme, že tou osobou, ktorá má záujem o kúpu, je pán Vincent Hegedűš," vyhlásil Kočner.

Kolník v čase stretnutia s Kočnerom zastupoval nadnárodnú spoločnosť Lafarge Slovakia, ktorá sa zaoberá výrobou cementu.

Svedok Marián Kolník vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu vo veci falšovania zmeniek TV Markíza.
Svedok Marián Kolník vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu vo veci falšovania zmeniek TV Markíza. Foto: TASR
 

13.02 - Kolník povedal, že Pavla Ruska nepozná, s Kočnerom sa stretol dvakrát alebo trikrát v živote, kvôli firme v súvislosti s Markízou, ale jej meno si nepamätá. O kauze Gamatex počul iba z médií. Poprel, že by sa stretli kvôli zmenkám.

12.56 -  Pred súd predstúpil svedok obhajoby Marián Kolník, roku 2011 bol poradcom vtedajšieho ministra dopravy za KDH Jána Figeľa.

11.50- Obhajoba celý čas spochybňuje Tóthove výpovede kvôli jeho zdravotnému stavu. Naráža tým na údajné informácie, že Tóth chodí "k cvokárovi". Prokurátor Šanta predstúpil pred novinárov a povedal, že to nie je dôvod na spochybňovanie Tóthovej výpovede a dôkazov.

11.30 - Pojednávanie prerušili do 13.00 h.

11.28 - Keď prokurátor skončil, k prečítanej komunikácie z Threemy sa vyjadril obvinený Kočner. "Nechápal som, prečo sa čítala komunikácia. Keď som si pozrel správy, vedel som, že je to kvôli odvolávaniu podpredsedu parlamentu (pozn. Marián Glváč). Keďže sme sa nič nedozvedeli, tak účel musí byť iný. Vidím za tým len politikum," vyhlásil. Podľa jeho slov jej pravosť nepotvrdil žiadny znalecký posudok.

Sudca Klemanič mu vysvetlil, že vôbec nepovolil čítanie Threemy kvôli odvolávaniu politika.

11.07 - Prokurátor Šanta číta komunikáciu medzi Sklenkom a Kočnerom. Ich správy sa týkajú rozdeľovania vecí na súde, darčekov pre sudcov, ako aj prideľovania súdnych spisov jednotlivým sudcom. Spomínajú aj TV Markíza, spis a konkurz, ale aj údajné vyjadrenie, že Rusko zmenky podpísal.

Kočner chcel cez Sklenku podľa Threemy ovplyvňovať vlastné kauzy. Na súdoch získaval detailné a veľmi citlivé informácie aj o iných prípadoch, s ktorými potom zrejme vedel obchodovať a využiť ich vo svoj prospech

11.01 - V čítanej komunikácii sa vyskytuje veľa vulgarizmov. Kočner, ktorý je v pojednávacej sieni, pozorne sleduje, občas sa usmeje.

10.49 - V komunikácii s kontaktom, ktorý bol označený emotikónom darčeka, si Kočner písal o rozhodnutiach súdu, aj o tom, že Mumlavá (pravdepodobne Žitňanská), chce odísť a údajne rozbiť koalíciu. Podľa denníka Sme sa má pod "darčekom" skrývať Darina Lenártová, je to človek z okolia štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej.

10.36 - Kočner si písal aj s osobou, ktorú mal uloženú pod menom Peter Agent Woland. Ich komunikácia sa týka obžaloby Pavla Ruska z objednávky vraždy Sylvie Volzovej.

10.29 - Šanta pokračuje v čítaní z komunikácie Threema. Kočner písal s človekom s prezývkou Jazdec (Jozef Dučák) píše o atramente na dokumentoch, použitom papieri a špeciálnej metóde zisťovania atramentu. Podľa Tótha práve Dučák vybavil Kočnerovi papier, atrament a pero na vyhotovenie údajne falošných zmeniek.

10.26 - Šanta predložil dohodu o vytvorení spoločného tímu SR a Europolu, ktorý vyšetroval vraždu Jána Kuciaka.

10.09 - Sudca Klemanič vyhlásil prestávku, po nej bude prokurátor Šanta pokračovať v čítaní z komunikácie Threema.

10.00 - Právna zástupkyňa TV Markíza Lucia Tandlich povedala, že výpoveď Karolíny Kočnerovej nie je relevantná v kauze zmeniek.

09.59 - Kočner povedal, že Tóth s ním komunikoval cez poštu, obaja si vzájomne poslali niekoľko listov. Vyhlásil, že exsiskár klamal, ale nekonkretizoval v čom, nakoľko jeho výpoveď nebola verejná. Obžalovaný potvrdil, že ho navštívil advokát, ktorému ho poslal Tóth, ale obhajcov nevymenil.

 

09.51 - V komunikácii medzi Kočnerovou a Tóthom je veľa vulgarizmov. Naznačil jej v správach, že by mal otec vymeniť obhajcov. Tóth sa vulgárne vyjadril aj na adresu jedného z Kočnerových advokátov - Mareka Paru, povedal, že mu neverí.

09.42 - Kočnerová povedala, že komunikáciu s Tóthom odovzdala obhajobe a tá vybrala dva dni - 11. a 12. septembra 2018. Sudca Emil Klemanič povolil prečítanie vzájomnej komunikácie.

09.48 - Advokát poškodenej strany Daniel Lipšic sa pýtal na jej živobytie. Povedala, že je na materskej a má aj úspory. Nevedela však povedať koľko. Tiež sa jej opýtal, či vie, že si rozhovory s ňou otec nahrával. Povedala, že nie.

 

09.36 - Prokurátor Ján Šanta sa pýtal Karolíny Kočnerovej, či videla motáky. Odpovedala negatívne.

09.31 - Kočnerová povedala, že s Petrom Tóthom sa naposledy stretla 30. septembra 2018. Pred tým bola s ním na dovolenke v Chorvátsku, kde bola aj jej mama. Potvrdila, že exsiskár sa zaujímal o zmenky i o to, či majú doma nejaké skrýše a či nevie, kde sú.

Na otázku, kedy nastal zlom v ich vzťahu povedala, že keď otca nazval vrahom. "Bolo to päť dní po tom, ako zadržali podozrivých v prípade poškodeného Jána Kuciaka. Pýtala som sa, ako to môže povedať, keď ho 20 rokov pozná a môj otec by také niečo neurobil," vyhlásila.

09.18 - Kočnerová povedala, že na kauzu zmenky sa začala pýtať Tótha a mal ísť vypovedať v jeho prospech. "Povedal, že pán Para je čurák a toto všetko sú sračky. Komentoval viaceré veci. Hovoril, že advokáti mohli požiadať o jeho prepustenie a neurobili tak. Nechápala som, že advokáti tak neurobili. Nadobudla som pocit, že Peter má pravdu a otec by mal zmeniť obhajcov. Navrhoval svojho známeho, že ho pošle za otcom v inom prípade, aby zistil, ako sa majú veci aj v kauze zmeniek. Nadobudol pocit (Tóth), že treba zmeniť obhajobu," citovala Tóthove slová.

09.16 - Tóth mi zavolal, že otca zobrali do väzby. "Boli sme v kontakte, každý deň, pýtal sa, či máme peniaze a máme z čoho žiť. Povedal mi, že ak nie, vie ich zabezpečiť. Keď otca zobrali do väzby, išli sme na dovolenku a on s nami," vyhásila Kočnerová.

09.14 - Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic požiadal, aby predložili celú komunikáciu. Po vypočutí Kočnerovej súd rozhodne, či ju budú čítať.

09.09 - O kauzu zmenky sa Kočnerová začala intenzívnejšie zaujímať vtedy, keď otca zobrali do väzby. Vzťah s Petrom Tóthom bol sporadický, občas si napísali, vyjadrovala sa písomne k jeho článkom. "Nestretávali sme sa a nemali sme blízky vzťah." Potvrdila, že po zadržaní otca boli na dovolenke a Tóth jej zavolal, že ho zadržali a povedal, že by "bolo dobré ísť domov a upratať tam."

"Mama povedala, že nič netreba upratovať. Kontaktovali sme upratovačku, doniesli mu oblek na pojednávanie. Keď išiel (pozn. Toth) do domu, pýtal sa, či sa dá dostať ku kamerovým záznamom. Trval na tom, aby sa vymazali. Po otcovom zadržaní sme si písali SMS, telefonovali. Počas domovej prehliadky v inom prípade mne jedinej odňatý nebol, iba sestre, mame, napriek tomu, že zabezpečili všetky zariadenia," povedala Kočnerova.

09.07 - Advokát Marek Para ju požiadal, aby sa vyjadrila ku vzťahu s Pavlovom Ruskom, Štefanom Ághom a k TV Markíza. Odpovedala negatívne. Vyhlásila, že nemá vedomosť o kauze Gamatex, o kauze zmenky vie iba z médií a nezaujímala sa o civilné konanie jej otca Mariana Kočnera v prípade o zmenky.

09.05 - Pred trojčlenným senátom začala vypovedať Karolína Kočnerová, ktorá bude pri výpovedi používať ručne písané poznámky. Predložila ich aj k nahliadnutiu súdu. Potvrdila, že je dcéra Mariana Kočnera a povedala, že chce, napriek vzťahu k obžalovanému vypovedať.

09.04 - Oznámil, že sa koná v neprítomnosti druhého obžalovaného Pavla Ruska.

Karolína Kočnerová vypovedá na súde v kauze zmenky.
Karolína Kočnerová vypovedá na súde v kauze zmenky. Foto: TASR
 

09.02 - Sudca Špecializovaného trestného súdu Emil Klemanič otvoril pojednávanie, predtým prišiel do pojednávacej miestnosti obžalovaný Marian Kočner.

Obžalovaný v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti Marian Kočner považuje túto komunikáciu za neoverenú, nezákonnú a fantazmagorickú. Predtým, ako ju čítal Šanta, ju zverejnili slovenské médiá.

Kočnerov obhajca Michal Mandzák vyhlásil, že sa k nej bude vyjadrovať až po jej kompletnom prečítaní. Uviedol však, že z materiálu, ktorý má k dispozícii, vyplýva, že jeho mandant mal použiť Threemu poslednýkrát 28. mája 2018, čiže mesiac predtým, než ho vzali do vyšetrovacej väzby.

Peter Tóth na hlavnom pojednávaní v kauze zmeniek.
Peter Tóth na hlavnom pojednávaní v kauze zmeniek. Foto: TASR
 

Na súde by mala dnes vypovedať aj Kočnerova dcéra Karolína. Tú navrhol vypočuť jej otec a predložil k návrhu prepis jej komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Signal s Petrom Tóthom. Ten svedčí proti Kočnerovi aj v tomto procese. Poskytnutý prepis má podľa obžalovaného preukazovať, že exsiskár je "nebotyčný klamár."

Pojednávanie na našom webe vám prinesieme online.

Pozrite si archívnu reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce