07. 11. 2019 11:10 , článok bol aktualizovaný 07. 11. 2019 14:28 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Threema: Kočnerov právnik Para sa snažil zdiskreditovať prokurátora Vasiľa Špirka

Špirko poukázal na možnú korupciu exministrov. Vyšetrovaný bol však nakoniec on.

Marian Kočner a sprava jeho právnik Marek Para.
Marian Kočner a sprava jeho právnik Marek Para. Foto: TASR

Kočnerov advokát Marek Para mal podľa Threemy podať trestné oznámenie na prokurátora Vasiľa Špirka. Ten sa "preslávil" vlani, keď medialozval prípad podozrivého tendra na ministerstve vnútra. Špirko tiež novinárom povedal, že odsúdený Ľuboš Varga svedčil proti "Robovi a Janovi", čím narážal na bývalých ministrov Kaliňáka a Počiatka.

Prepis z Threemy priniesol denník Postoj. Časti, ktorých si Kočner písal s Parom čítal aj advokát Daniel Lipšic na pojednávaní v kauze zmenky.

Namiesto toho, aby sa začal vyšetrovať podozrivý tender, vyšetrovali prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Špirka. A podľa uniknutých správ z Kočnerovho mobilu v tom mal prsty jeho právnik Para.

 

Spomínaného Vargu zastupoval v inom spore práve Para. Varga bol obžalovaný za daňové podvody. Varga uzavrel s prokurátorom Špirkom dohodu o vine a treste a dostal štyri roky väzenia.

Špirko spísal zápisnicu o podozrivom tendri. Varga však tvrdí, že nevedel, že nezáväzný rozhovor, ktorý s prokurátorom mal, bude použitý na oficiálnu zápisnicu. Para tak podal na Špirka trestné oznámenie za zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Generálna prokuratúra obvinenenie zrušila, no Špirko čelil aj disciplinárnemu konaniu. A o ňom mal Para a Kočner podrobné informácie. V Threeme Para písal Kočnerovi, či sa vie „spýtať Tibora, ako prebieha disciplinárka so Špirkom a či mám podať opravný prostriedok podľa 363 TP proti zrušeniu jeho obvinenia?“ Tiborom myslí vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Kočner mu odpovedal, že vie. Píšu si aj to, ako docieliť, aby generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil pôvodné očistenie Špirka a naďalej ho stíhali. Kočner sa radil aj s Norbertom  Bödörom.

Kočner Parovi písal aj to, že za jeho robotu proti Špirkovi mu môže zaplatiť "Kali", teda Kaliňák.

Denník N informuje, že podozrenia zo zneužívania verejných funkcií a korupcie, o ktorých Špirko informoval, už NAKA nevyšetruje.

Špirko hovorí, že má informácie, že Para sa osobne stretával s vrcholnými zástupcami NAKA. Denník N píše, že Špirko podrobne opisoval v podaniach, kedy a kde malo k stretnutiam dochádzať a čo malo byť predmetom ich rozhovorov. "Práve tieto poznatky ma viedli ku záverom o dlhodobej nedôvere k vrcholným predstaviteľom polície, na čo som aj mediálne poukazoval," uviedol Špirko.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce