07. 11. 2019 19:57 | NOVÉ ZÁMKY/TV Markíza

Riskujú životy, aby zbohatli. Zlodeji chodia vykrádať baňu v Dobšinej

Hľadajú tam čokoľvek, čo by mohli predať na čiernom trhu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Riskujú svoje životy, aby zbohatli. Po odchode bohatého investora z Austrálie chodia do bane v Dobšinej zlodeji. Hľadajú tam čokoľvek, čo by mohli predať na čiernom trhu. Každé nájdené euro, ale môže byť pre nich posledné.

Prišli, spravili prieskum a našli to, čo hľadali -  kobalt. Austrálsku spoločnosť ale odradila jeho nízka cena na svetovom trhu.

To, čo sa neoplatí silnému investorovi, je ale lákadlom pre menších podvodníkov. V dočasne uzatvorenej bani hľadajú okrem spomínaného kobaltu čokoľvek, čo by vedeli speňažiť.  "Je to zakázané a je to v prvom rade aj životu nebezpečné," reagoval banský technik.

"Neviem, či sa oplatí riskovať život pre pár minerálov. Myslím si, že to je absolútne nezodpovedné od týchto ľudí a nemali by to robiť," povedal primátor Dobšinej Ján Slovák.

"Okrem nejakých možných závalov je tu aj hrozba nedostatku kyslíka," hovoril bývalý banský pracovník Ján Vieloha.

Zlodejov to ale neodradí. To, čo nájdu balia do novín. Hľadači pokladov síce vedia, že vstup do baní je zakázaný a vo vnútri riskujú svoje životy, no napriek tomu berú bane ako trezor, ktorý pomerne ľahko otvoria. Po novom to budú mať ale oveľa ťažšie.

Pozrite si reportáž Mareka Šilhavíka

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce