11. 11. 2019 17:00 | BREZOVICA/TV Markíza

Včelár od Prešova prišiel zo dňa na deň o osem miliónov včiel. Opustili úle, lebo cítili smrť

Škodu odhadujú na 50-tisíc eur, ale na odškodnenie od štátu nárok nemajú.

Uhynuté včely.
Uhynuté včely. Foto: TV Markíza

Až osem miliónov včiel zmizlo bez stopy, zostali po nich len prázdne úle. Pre včelára Maroša Bujňáka z Brezovice pri Lipanoch je to hotová pohroma. Včely ale v tomto prípade neukradli zlodeji.

Skúsený včelár niečo také ešte nezažil. Až 404 úľov, v ktorých bolo po 20-tisíc včiel, našiel úplne prázdnych. Nezostala v nich ani jedna včielka. „Bez včiel, bez plodu, zostali len zásoby zaviečkované na zimu a včely opustili úľ," ukázal nám.

Zazimované včely by takto bezdôvodne samy neuleteli a zlodeji by ich von určite nevylákali. Hneď mu bolo jasné, že ich postihla nejaká nákaza. Podľa jeho slov keď je včela chorá a cíti, že na ňu ide koniec, tak vyletí von, aby chránila svoje družky.

Vyše osem miliónov včiel tak zahynulo niekde vonku na lúke. V laboratóriu zistili, že ich napadol vírus akútnej paralýzy včiel. „Množí sa v rozličných orgánoch a dochádza k poruchám nervových prenosov a u včely a dochádza k trasľavitým pohybom a úhynu v kŕčoch," vysvetlil - Valerián Kvokačka zo štátnej veterinárnej správy.

V rodine Bujňákovcov včelárstvo dedia z generácie na generáciu už takmer 200 rokov, no doteraz takýto hromadný úhyn včiel nemali. Škodu vyčíslili na 50-tisíc eur . Na finančnú pomoc v prípade napadnutia včiel takýmto zriedkavým vírusom od štátu nárok nemajú. „Nebudem žiadať nič, lebo odškodnenie je len, keď sa pália včely na mor a na hnilobu. S takým niečím sa ani nepočítalo, " hovorí pán Bujňák.

Vo včelnici zostalo len 20 rodín, ktoré nákazu prežili, To, či prežijú, uvidia majitelia až na jar.

Vírus v úľoch zrejme rozšíril parazitujúci klieštik včelí, ktorý často prenáša rôzne bakteriálne a vírusové choroby. Kvokačka vysvetlil, že spôsobuje dosť vážne straty na včelstvách na celom Slovensku.

„Za posledných osem včelárskych sezón Slovenská republika zaznamenala zimné úhyny včelstiev pod 10 percent, čo je tradične považované za prijateľnú hranicu," spresnil hovorca rezortu pôdohospodárstva Daniel Hrežík.

Včelárovi v tomto prípade bude trvať až 5 rokov, kým sa mu podarí celý chov obnoviť. Ako hovorí pán Bujňák všetko musí asanovať, vysterilizovať vosk, spáliť rámiky, úle vypáliť plameňom a začať od nuly.

Nakrúcal Martin Jedinák.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce