12. 11. 2019 19:12 | DÚBRAVKA/TV Markíza

Na Zemplíne sa hromadia ošípané, ktoré nechce nikto kúpiť. Sú z regiónu, kde sa objavil AMO

Prerastené jedince tak strácajú na hodnote.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Na Zemplíne sa hromadia ošípané, o ktoré nie je záujem. Bitúnky ich od chovateľov nechcú kupovať. Pre označenie, že pochádzajú z regiónu, kde sa objavil africký mor ošípaných, ich vraj nevedia ďalej predať. Tamojší chovatelia tak prasce núkajú na domáce spracovanie.

V chove pána Alexandra Paladyia v Dúbravke sa nahromadilo za posledné tri mesiace asi 800 ošípaných. Sú mimo infikovanej zóny, ale on ich nemôžeme pustiť von.

Tunajšie bitúnky ale o ich prasce záujem nemajú. "Majú svojich odberateľov a tí im dávajú podmienky, aby mäso nepochádzalo z tejto zóny," posťažoval si pán Paladyi.

Od piatka ošípané núkajú na domáce zabíjačky. Zvieratá sú dvojnásobne až trojnásobne preverené, denne sú pod dohľadom veterinárneho lekára.

Faktom ale je, že domáce zabíjačky robia ľudia čoraz menej. Predaj ošípaných domácnostiam tak nie je pre chovateľov riešením. Tvrdia, že prerastené prasce každým dňom strácajú na hodnote. „Najvyššiu hodnotu má zviera 120 - 130 kil, všetko nad má nižšiu hodnotu. Máme tam kategóriu nejakých 60 kusov, ktoré sú 250 kilové," konštatoval pán Alexander.

Chovatelia tvrdia, že by im pomohlo jedine úplné zrušenie infekčnej zóny. Všetci teraz tŕpnu, aby sa do konca mesiaca neobjavila žiadna ošípaná s africkým morom. Ak sa do konca novembra v chovoch nevyskytne žiaden prípad nákazy AMO, Slovensko bude žiadať Európsku komisiu o zrušenie takzvanej infekčnej oblasti.

Veterinári už začali s prípravou podkladov, ktoré plánujú Európskej komisii predložiť začiatkom decembra. „Robíme klinické vyšetrenia ošípaných v 80-tich dedinách a v dvanástich, ktoré sú priamo v ohnisku nákazy, kde sa odoberajú aj vzorky krvi," vyhlásil riaditeľ veterinárnej správy Jozef Bíreš.

Celkovo evidujú 11 prípadov u domácich ošípaných v okrese Trebišov a 21 nálezov chorých diviakov v okrese Michalovce.

Tému sleduje reportér Vladimír Bučko.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce