13. 11. 2019 13:41 , článok bol aktualizovaný 14. 11. 2019 09:12 | NITRA/mm, TASR

Letecké zábery: Jedna z najtragickejších havárií v histórii si vyžiadala 12 životov vrátane 5 detí

Za Nitrou sa zrazil autobus s nákladiakom.

Havarovaný autobus pri Malante.
Havarovaný autobus pri Malante. Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky
Nehoda autobusu pri Nitre.
Pri nehode zasahujú leteckí záchranári.
Havária autobusu a nákladiaku pri Nitre.

Tragická havária. Na ceste medzi Nitrou a Zlatými Moravcami sa zrazilo nákladné auto naplnené kameňmi s prímestským autobusom plným ľudí.

Zahynulo 12 ľudí, z toho piati mladiství, zranilo sa 20 ľudí. Pri udalosti zasahovalo 63 príslušníkov HaZZ s 25 kusmi hasičskej techniky.

Podľa informácií TV Markíza autobus viezol najmä školákov, ktorí sa vracali domov. Medzi obeťami je päť tínedžerov - tri dievčatá a dvaja chlapci vo veku 15, 16, 16, 17, 17. Boli študentami dvoch nitrianskych škôl - štyria zo Strednej odbornej školy a jeden z gymnázia na Párovskej.

Najstaršia obeť mala 70 rokov. Väčšina z tých, ktorí neprežili boli z Kolíňan a to až deväť obetí.

Cesta je aj vo štvrtok neprejazdná.

Pozrite si reportáže, ktoré sme odvysielali v Televíznych novinách.

 

Nákladiak viezol 30 ton kameňa. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej bol náklad preťažený a nákladiak sa rozkýval a narazil do autobusu. Vodič autobusu sa snažil zrážke vyhnúť, nákladiak ho však trafil do boku, na čo sa autobus prevrátil do priekopy. Obaja šoféri nehodu prežili. Viac nájdete TU.

"Na záchrane ľudských životov sa podieľali v hustom daždi desiatky záchranárov a zasahoval aj záchranársky vrtuľník," napísala policajná hovorkyňa v Nitre Renáta Čuháková.

Vo fakultnej nemocnici v Nitre hospitalizovali osem pacientov, z toho traja sú mimo ohrozenia života. S dvomi z nich sa rozprávala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Tí ďalší bojujú o život.

Kalavská bola aj vo Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch, kde leží ďalších šesť pacientov. Z toho jeden je v kritickom stave. Ide zrejme o 15- ročného chlapca, ktorého napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a vrtuľníkom ho previezli do nemocnice.

Jeden účastník nehody bol vrtuľníkom prevezený do Fakultnej nemocnice F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici.

Podľa slov Jany Fedákovej zo spoločnosti ProCare boli do topoľčianskej nemocnice prevezení dvaja zranení ľudia. Ďalší zranení boli prevezení do nemocnice v Leviciach. „Ide o jedného ťažko zraneného pacienta a dvoch s menej závažnými zraneniami.

Členovia vlády sa zídu vo štvrtok doobeda na mimoriadnom rokovaní. Na programe bude návrh na vyhlásenie piatkového (15. 11.) štátneho smútku v súvislosti s nehodou autobusu s nákladným autom pri Nitre, pri ktorej zahynulo 12 osôb. Potvrdil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý v stredu večer navštívil osobne miesto nehody.

Pozrite si letecké zábery na miesto tragédie

Veľkosť trágedie dokresľuje aj to, že spočiatku svedkovia nehody pomáhali záchranárom. "Všetci sme na mieste odovzdávali lekárničky," dodal Miro.

Na miesto dorazila aj ministerka vnútra Denisa Saková a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ako aj prezident Hasičského a záchranného zboru SR Pavol Nereča a krajský riaditeľ KR PZ Nitra Miroslav Michalčík.

Krízové centrum pre rodinných príslušníkov je zriadené v kultúrnom dome v Jelenci a na operačnom stredisku Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre informačná telefónna linka 096130 2154.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce